Yaşlılık aylığı, AGİ, işsizlik maaşı, evde bakım parası, kıdem tazminatı! Hepsinde artış olacak

Milyonlarca emekli, memur, en düşük ücretli hükümetten gelecek zam haberini bekliyor.

Yaşlılık aylığı, AGİ, işsizlik maaşı, evde bakım parası, kıdem tazminatı! Hepsinde artış olacak
29 Kasım 2021 - 17:07

Milyonlarca emekli, memur, en düşük ücretli hükümetten gelecek zam haberini bekliyor. Zam oranları 2021 yılı enflasyon oranı baz alınarak gerçekleşecek. Bu zamlardan evde bakım parası alanlar, engelliler, dul ve babasız maaşı alanlar da yararlanacak. Ayrıca gelişen maaşlar ile birlikte milyonlarca işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı tavan fiyatı da artacak.

YENİ YILDA BÖYLECE FAZLA ALANCA ZAM YAPILACAK

2022 yılına girmemiz az bir süre kalırken TÜİK ’in açıklayacağı son 2 aylık data ile maaşlara gelecek zamlar da netleşecek. derhal minimum ücrete minimum yüzde 30 zam yapılması bekleniyor. Yeni yılda en düşük ücretin yanı sıra memur maaşları, emekli maaşları, kıdem tazminatı, engelli aylığı, ihtiyarlık aylığı maaşlarına da zam gelecek. bununla birlikte Minimum Geçimini Sağlama İndirimi de artacak. Bu rakamlar medeni duruma ve çocuk sayına tarafından değişiyor.

YAŞLILIK AYLIĞINA ZAM

Asgari ödenti ile birlikte 65 yaş aylığı alanlar, engelli maaşı alanlar ve evde bakım parası alanların maaşına da zam gelecek. GSS prim borçlarının devlet göre karşılanması için gelir testindeki sınır da artacak.

KIDEM TAZMİNATI TAVAN FİYATI NE DEĞIN OLACAK?

Kıdem tazminatı tavan fiyatı memur ücret katsayısına bakılarak hesaplanıyor. En Düşük ücret ile kıdem tazminatının tabanı, memur maaşı ile de tavanı emin olacak Bu yıl 8 bin 284 TL olan kıdem tazminatı tavan fiyatı 11 bin 246 TL ’ye çıkacak.

İŞSİZLİK MAAŞI EN YÜKSEK 3 BİN 692 TL OLACAK

Asgari ücretteki çoğaltma, işsizlik maaşını da artıracak. İşten ayrılan veya çıkarılan ve işsizlik maaşı bölge vatandaşlar, 2022 yılında işsizlik maaşının ne değin olacağını merak ediyor. İşsizlik maaşının minimum miktarı brüt en düşük ücretin yüzde 40 ’ı, en yükseği ise yüzde 80 ’i değin. Asgari ödenti en düşük yüzde 30 artarsa minimum işsizlik maaşı 1420 liradan 1846 liraya yükselecek. En yüksek işsizlik maaşı bu durumda 2 bin 840 liradan 3 bin 692 liraya çıkacak.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum