Vahim! haberi

FİKRİ SAĞLAR [email protected] 2022.06.28 06:30 2021 Dünya Uyuşturucu Raporu ’nda, “2019'da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülkenin 20 ton ile Türkiye olduğu” bildirildi.

Vahim! haberi
28 Haziran 2022 - 08:32
author
FİKRİ SAĞLAR
[email protected] 2022.06.28 06:30

2021 Dünya Uyuşturucu Raporu ’nda, “2019'da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülkenin 20 ton ile Türkiye olduğu” bildirildi. “En çok eroinin ele geçirildiği üç ülke Türkiye, İran ve Pakistan ’ın, 2019'da küresel pazar toplamının yüzde 48'ini oluşturduğu raporda yer aldı.

GÜNCEL 28.06.2022 06:30

Bugün özellikle gençlerin madde bağımlısı olduğu gerçeği, dünyadaki çoğu sorunun başında geliyor. Bu durumu savaşlardan bile daha kötü olarak algılamalıyız! Savaşın yıkımı bir hemen olan. Yaşanan travmalar zamanla tamir edilir… Ama madde bağımlılığından kurtulmak, büyük emek, vakit ve baht ister. Riski fazla, dolayısıyla kârı da fazla fazla olan uyuşturucu ticareti, dünyanın başındaki en büyük beladır. Kara paranın doğaüstü bir şekilde oluştuğu tescil dışı ekonomiler, ülke ekonomilerini tehdit ettiği gibi, ülkeler arasındaki idareli, siyasi ve ahlaksal dengeleri de bozmaktadır. Lüzum insan yaşamını tehdit etmesi, tedavi edilemediği sürede sonucunun ölümle noktalanması, gerekse de bağımlı insanların topluma verdiği zarar göz önüne alınırsa, insanlığın adı konmamış bir salgınla, uzun yıllar umutsuzca çaba edeceği açıktır.

***

Susurluk Araştırması esnasında karşılaştığım “kara para ve tescil dışı ekonomiyle” ilgili 1995 tarihli bir Birleşmiş Milletler (BM) raporundan kısaca dile getirmek isterim. Raporda, o tarihte kayıt dışı kara paranın genel olarak “uyuşturucu, silah, uranyum, bayan ticareti ve kumardan elde edildiği” belirtilerek, “toplam miktarın 1 triyon doları aştığını” yazıyordu. “Elde edilen bu paranın yüzde 60 ’nın uyuşturucu ticaretiyle oluştuğu, hammadde üretiminde en önde gelen ülkelerin Kuzey Yarım Küre ’de Afganistan ve Pakistan, Güney Yarım Küre ’de ise Kolombiya olduğu” açıklanıyordu.

***

Bu raporda beni dehşete düşüren bir birim vardı. Şöyle deniyordu: “Bu kadar büyük bir kara para oluşumunu dünyanın manâlı istihbarat örgütlerinin bilmemesi, peşine düşüp takip etmemesi olası değildir. Oysa bilinmesine rağmen gereğinin yapılmamasının nedeni, dominant ülkelerin dünyanın kıt kaynaklarını kendilerince daha verimli kullanarak, oluşan zenginliğin rahat bir alanda paylaşılması hırsıdır. Gaye, payın büyümesi için bir kısım insanların uyuşturularak talepkâr olmalarını engellemektir!” Sinsice uygulanan bu politika, kapitalist sistemin insanlığa bakışını açıklıyor. Bu barbar ve ceberut anlayışa tarafından, insan kullanıldığı müddetçe iyidir! Maalesef bu insanlık dışı “siyasete dur” diyecek bir kurum da henüz değil. BM zeka, bugüne dek gerçekçi bir hitabe alamadı.

***

Bir De birçok ülke kendi vatandaşlarına “bağımlıdır” diye bilinçli olarak kayıtlı dozda uyuşturucu vermeyi devlete ait bir hizmet haline getirdi. Bu hareket, en doğal yargı olan “hayat hakkını yok etmek” demektir. Çünkü bağımlı, eninde sonunda yaşamını kaybediyor. Ayrıca de devletinin eliyle verilen uyuşturucu yüzünden… Hollandalı bir sosyalist siyasetçi, bana, “Benim görevim onun isteğini yerine getirmektir. Yaşamak ya da yaşamamak kararı kendinindir” demişti. O zaman da bu düşünceye karşı muhteşem tepki duymuştum. İnsana hürmet, sözle olmuyor. Başta yaşamasını hem de konforlu, kaliteli ve dinç yaşam koşullarını oluşturmakla saygı duyuluyor. Bu hizmet doğrusu insanın kendisine olan saygısını da yüceltiyor!

***

Türkiye, dün “Susurluk”, bugün de iktidarın yandaş “çeteleri” yoluyla uyuşturucu güzergâhı konumundan çıktı, üreten bir konuma girdi! Biliyoruz ancak; uyuşturucu imalatına geçen ülkeler öncelikle, kendi yurttaşlarını “alıcı haline” getirirler. “AKP ’li gençlerin pudra şekeri düşkünlüğünün nedeni böylece olsa lüzum!” Nitekim devletin içine giren çetelerin katkısıyla bilhassa Güneydoğu bölgesinde istikrarsızlık yaratarak, Afganistan ve Pakistan ’dan gelen uyuşturucu hammaddesinin zahmetsizce mamul ayla getirilmesi ortamı yaratıldı! Bölgedeki otorite boşluğu, uyuşturucu imalathanelerinin korunmasına neden oldu.

***

Susurluk Raporu ’nda, “Uyuşturucu imalatı ve sevkiyatının bazı millet mensuplarının denetiminde olduğu, aşiretler ve yer yer PKK militanlarıyla meslek yapıldığı” iddiaları yer almıştı. “Yöreden gelen bazı emniyet mensuplarının servetlerindeki artışa” uyarı çekilmiş, “uyuşturucu ticareti sonucu ülkede takriben 50 milyar dolarlık bir kara para dolaştığı” açıklanmıştı. O gün de bugün de elde edilen paranın, ülke ve bilhassa yörenin, sosyal, siyasal ve hesaplı dengelerini bozduğu aşina bir gerçektir! Uyuşturucu konusunda Türkiye ’nin geldiği yeri gördükçe, 1996 ’da yazdığımız Susurluk Raporu ’nun ne denli isabetli olduğunu daha iyi anlıyorum… BM Milletlerarası Uyuşturucu ve Suç Ofisi ’nce (UNODC) açıklanan 2021 Dünya Uyuşturucu Raporu ’nda, “2019'da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülkenin 20 ton ile Türkiye olduğu” bildirildi. “En çok eroinin ele geçirildiği üç ülke Türkiye, İran ve Pakistan ’ın, 2019'da küresel pazar toplamının yüzde 48'ini oluşturduğu, bu ülkelerde 2010 ’dan itibaren uyuşturucu kullanımındaki artışın yüzde 22 olduğu da” raporda yer aldı.

***

Uzmanlar, “yakalanan uyuşturucunun kaçırılanın yüzde 20 ’si olduğunu” söylüyor ve hesaplarını bu şablona göre yaptıklarını belirtiyorlar. Sedat Peker ’in açıklamalarını bu raporlar ışığında ele alırsak, AKP döneminde Türkiye ’nin “uyuşturucu ve kara para cenneti haline geldiğini” çok iyi anlarız. Tescil dışı ekonominin cirit attığı bir ülkede, mafya, çete ve siyaset üçgeni vardır; hak ve hak yoktur, hırsızlık, yolsuzluk ve sus payı almış başını gitmiştir. Sade vatandaşlar yoksuldur, açtır! Bir avuç insan, zenginliğine zenginlik katar. Tüm bunlar sonucu, toplumsal barıştırma ve hukuk ortadan yok olunca, kimsenin can ve mal güvenliği kalmaz. Bu durumdan oysa seçimle kurtulabiliriz!

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum