Uygulama başladı! 2 bin 815 lira cezası var: Otomatik kesiliyor - kars haber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca imzalanan protokol çerçevesinde, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik belirleyecek Egzoz Elektronik Teftiş Sistemi (EGEDES) Kırıkkale'de de uygulanmaya başlanıldı. Motorlu taşıtlar, hava kirlili.

Uygulama başladı! 2 bin 815 lira cezası var: Otomatik kesiliyor - kars haber
29 Mart 2022 - 17:23

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca imzalanan protokol çerçevesinde, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik belirleyecek Egzoz Elektronik Teftiş Sistemi (EGEDES) Kırıkkale'de de uygulanmaya başlanıldı.

Motorlu taşıtlar, hava kirliliğine neden olan en büyük etkenler arasında yer alıyor. Bugün trafiğe meydana çıkan ve her gün fazlalaşan araçlar hesaba katıldığında trafik kaynaklı kirliliğin önemi daha da artıyor.

egzos1

Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar, trafikte durdurulmadan Egzoz Elektronik Kontrol Sistemi (EGEDES) ile otomatik olarak tespit edilebilecek. Çevre ve Şehircilik Kırıkkale İl Müdürlüğü bünyesinde denetleme aracında yer alan EGEDES, yol güzergahlarında sabit veya gezici olarak etkinlik gösterecek. Araçlar ise Mobil Plaka Tanınma Sistemi ile okunarak egzoz emisyon ölçümünü yaptırıp yaptırmadığını hemen tespit edecek.

AW581615_01

Çevre ve Şehircilik Kırıkkale İl Müdürlüğü göre yapılan açıklamada, "Denetimlerde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu vasıta sahiplerine EGEDES sistem yazılımı üzerinden yapılan tespitler neticesinde 2 bin 815 Türk lirası yönetimle ilgili para cezası uygulanacak. Daha temiz bir Kırıkkale'de yaşamak için vatandaşlarımızın Egzoz Emisyon Ölçümlerini süresi içerisinde yaptırmaları konusunda zorunlu uyarılarda bulunuldu" ifadesi kullanıldı. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum