Ukrayna dünyaya böyle duyurdu! 'Rus ordusu hazırlıklara başladı' - kars haber

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı askeri müdahalede beşinci hafta geride kalırken bölgeden yeni haberler geliyor.

Ukrayna dünyaya böyle duyurdu! 'Rus ordusu hazırlıklara başladı' - kars haber
31 Mart 2022 - 07:55

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı askeri müdahalede beşinci hafta geride kalırken bölgeden yeni haberler geliyor. Ukrayna yaptığı açıklamada Rus ordusunun Karadeniz kıyısında bulunan ve Kırım'a sınırı olan Herson bölgesinde referandum hazırlıklarına başladığı bildirildi.

thumbs_b_c_153d624af09434a6365f0a31c1607aa0

'ASKERİ VE SİVİL BİR YÖNETİM OLUŞTURMA ÇALIŞIYORLAR'

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının Facebook hesabından yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının 35'inci gününde son durum değerlendirildi.

Açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna'nın güneyinde geçici olarak işgal edilen topraklarını denetlemek için askeri ve sivil bir idare oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

Keza ordunun, Herson bölgesinde, Herson Halk Cumhuriyeti adı aşağıda iddiaya göre devlet oluşturulması konusunda referandum hazırlıklarına başladığı açıklama edildi.

TEHDİT DEVAM EDİYOR

Karadeniz'de Kalibr deniz tabanlı seyir füzeleri ile donatılmış gemilerin bulunduğu belirli açıklamada, ülkede askeri, sanayi ve lojistik altyapıların bu füzelerle vurulma tehdidinin devam ettiği açıklama edildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 2014'te ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol Deniz Üssünde, Amiral Makarov adlı firkateynindeki kalibre tipi seyir füzeleri ile ikmalinin tamamlandığı bilgisini paylaştı.

'RUS ORDUSU ÇERNİGİV'İ ABLUKAYA ALMAYA ÇALIŞACAK'

Açıklamada, Ukrayna'nın doğu sol yakasında ilave takviye çalışmalarını devam ettiren Rus ordusunun, sabotaj ve keşif faaliyetleri yürütmeye odaklanarak arka güvenliği karşılamak için önlemler almaya yoğunlaştığı bildirildi.

Rus ordusunun Çernigiv şehrini önümüzdeki günlerde ablukaya alma girişiminde bulunacağı ve Kramatorsk ile Pokrovsk yönlerinde bir saldırı gerçekleştirmesinin beklendiği açıklanmış açıklamada, Harkov şehrinin abluka faaliyetlerinin sürdüğü anımsatıldı.

Açıklamada, Donetsk bölgesinde Popasna, Rubijna yerleşim birimlerinin ve Mariupol şehrinin kontrolünün ele geçirilmesi için uğraş sarf edildiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum