TÜSİAD Baş Ekonomisti: Şoklara açık hale gelmiş durumdayız! Faiz indirimi bankaların kârlılığını artırdı

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç, Merkez Bankası'nın bankalarla yapacağı görüşmeyi değerlendirdi.

TÜSİAD Baş Ekonomisti: Şoklara açık hale gelmiş durumdayız! Faiz indirimi bankaların kârlılığını artırdı
25 Kasım 2021 - 15:57

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç, Merkez Bankası'nın bankalarla yapacağı görüşmeyi değerlendirdi. Faiz indiriminin yanlış zamanda yapıldığını gösteren Altınsaç, bilinenin tersine faiz indiriminin bankaların karlılığını artırdığını söyledi.

Global canlı yayınına bağlanan Altınsaç, kur dalgalanmalarının olduğu dönemlerde bankacılarla gösterme alışverişi yapıldığını belirterek, bu durumun önceki süreçlerde de yaşandığını belirtti.

"BU DURUM BANKALARIN KÂRLILIĞINI ARTIRIR"

Altınsaç, faizlerin düşmesinin bankaların karlılığını artırdığını vurgulayarak, "Mevduat faizi düştü fakat bankalar, son derece riskli olduğu için ve TL'de yaşanan baskılardan dolayı bunu sattıkları kredi faizine yansıtamadılar. Dolayısıyla bankaların faiz marjı yükseldi, bu da bir dönem karlılık anlamına gelir." ifadelerini kullandı.

"HEMEN ŞOKLARA AÇIK IŞIK HALKASI GELMİŞ DURUMDAYIZ"

"Biz bunu 2020'de de yaşadık" diyen Altınsaç , "Ufak bir haber akışı kuru fazla süratli yukarıya götürebilecek nitelikte. şimdi şoklara açık işik halkasi gelmiş durumdayız. Adım atmak zorundayız. Ne para politikasında ne otoriteyi o tarafta göremiyorum" diye konuştu. Altınsaç, "Büyümede koskocoman yavaşlama göreceğiz, uzun bir süre ve daha da şiddetli büyümede yavaşlama göreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum