Turkovac: Acil kullanım onayı için başvuru yapılan yerli aşı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Covid-19 aşısı Turkovac için ivedi başvuru formu onayı başvurusunun yapıldığını ve aşının yıl bitmeden yaygın kullanıma girmesini umduklarını söyledi. Bakan Koca, 25 Kasım'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada.

Turkovac: Acil kullanım onayı için başvuru yapılan yerli aşı
25 Kasım 2021 - 13:41

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Covid-19 aşısı Turkovac için ivedi başvuru formu onayı başvurusunun yapıldığını ve aşının yıl bitmeden yaygın kullanıma girmesini umduklarını söyledi.

Bakan Koca, 25 Kasım'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada "Hücreden aşıya değin her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen ulusal aşımızın ülkemize, milletimize ve bütün dünyaya uğurlu, uğurlu olmasını dilerim" dedi.

Koca, yerli aşıyla ilgili daha önceki açıklamasında da "Bir tesiste üretimine başladığımız Turkovac aşımız ikinci bir tesiste de seri üretilecek altyapıya ulaştı. Tasdik alması halinde Ekim ayında çabuk üretime geçebiliriz" diye konuşmuştu.

Turkovac hakkında ne**ler biliniyor?**

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran'da yerli Covid-19 aşısının 3. faz çalışmalarının başladığını ve aşıya "Turkovac" adı verildiğini duyurmuştu.

Aşıya Türkçe ve İngilizce "vaccine" kelimesinin birleşimi ile Turkovac adı verildi.

Sinovac gibi inaktif bir aşı olan Turkovac, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Durumu Bakanlığı Türkiye Sağlık Durumu Enstitüleri Başkanlığı'nın (TÜSEB) işbirliğiyle geliştirildi.

Turkovac'ın 3. faz çalışmaları Haziran ayı sonunda başlamıştı. Bu aşamada aşı, binlerce kişi üzerinde test ediliyor.

3. faz çalışmaları kapsamında aşının İstanbul'da gönüllüler üzerinde denenmesine Temmuz başında, Kayseri Şehir Halkı Hastanesi'nde gönüllülere uygulanmasına ise 26 Ağustos'ta başlanmıştı.

aşı

100 milyon doza ulaşıldı

öte taraftan, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin 25 Kasım itibarıyla aşıda 100 milyon doza ulaştığını söyledi.

Koca, "Kutlanmaya değerinde bir gün. 100 milyon doz, 84 milyona uğurlu olsun" dedi.

Toplum bağışıklığının ama bütün doz aşıyla sağlanabileceğini vurgulayan Koca, ilk doz aşısını olup ikinci dozu olmayan 11,3 milyon kişi bulunduğunu hatırlatarak, "İlk doz ilk adımdır, birincil adımdan netice almayı ummak hatalı olur" diye konuştu.

Bakan Koca hem şu an Covid nedeniyle yatan hastaların bir kısmının aşıları yarım kalmış olan kişiler olduğunu belirterek "Etkin hastaların yüzde 90'a yakını aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişilerden oluşuyor" dedi.

Koca, aşısı işlenmiş kişiler tanımını ise, "iki doz Sinovac aşısından 3 ay daha sonra hatırlatma dozunu yaptırmış veya iki doz mRNA aşısını yaptırmış kişidir" biçiminde yaptı.

Afiyet Bakanlığı, inaktif aşıları şu şekilde tanımlıyor:

Gelenekselleşmiş yöntemlerle üretilir. Virüs parçalanıp etkisiz ayla getirilerek vücudumuza zarar verilmeden bağışıklığımız uyarılır. Uzun dönem etkileri konusunda diğer aşılara kıyasla daha net konuşulabilir. Öldürülmüş virüs ihtiva etmelerinden dolayı ilk aşamada daha güvenli olduğu kabul edilir. 2-8°C'de saklanabilir. Üretimi diğerlerine kadar daha zorlama ve yavaştır.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 100 milyon doz aşıya rağmen vaka sayısının niçin hala yüksek olduğu sorusunu soran Bakan Koca, "Tam doz aşılama oranında demin tatmin edici düzeye ulaşamadık. Aşının bütün doz koruyuculuğuna toplumun büyük kısmı sahip yok. Tedbirleri eskisi gibi sürdürmüyoruz. Virüsün yeni varyantları yayılıyor, sonuçları riskler doğuruyor" diye cevap verdi.

Türkiye'de de görüldüğü açıklanan Kolombiya kökenli Mu varyantı hakkında neler biliniyor?
Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum