Türkiye'nin Gündemi İmamoğlu 'nun Yediği Yemek Yemek haberi

İstanbul ’da önceki gün etkin olan kar yağ yağışı bilhassa kara ve deniz trafiğini felç etti.

Türkiye'nin Gündemi İmamoğlu 'nun Yediği Yemek Yemek haberi
26 Ocak 2022 - 22:44

İstanbul ’da önceki gün etkin olan kar yağ yağışı bilhassa kara ve deniz trafiğini felç etti. Dünyanın en modern havalimanlarından biri olmakla övülen İstanbul Havalimanı'nda 24 saatten uzun vakit uçuşlar durdurulurken binlerce transit yolcu, havalimanında saatlerce beklemek zorunda kaldı.

D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu trafiğe kapandı, binlerce yurttaş saatlerce yollarda mahsur kaldı. Yoğun kar yağışı sırasında lokal yönetim ve merkezi yöneticilik arasındaki bağdaşmazlık hatta rekabet dikkat çekerken en fazla tartışılan konu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ’nun İngiltere Büyükelçisi Dominick Chillcott ile yediği akşam yemeği oldu.

Yoğun kar yağışı sürerken İmamoğlu ’nun bir balıkçı restoranında yemek yemek yemesi bazı sosyal ağ kullanıcılarının tepkisine neden oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ’nün kullandığı MOBESE adı verilen güvenlik kameralarından yemek yemek yenen restoranın önünün belediye araçları kadar temizlenme görüntüleri ile yemekte yer alanların otomobillerle lokanta geldikleri anı gösteren arşiv, sosyal medyadan paylaşıldı.

Ömer Çelik: ‘‘Bir kriz zamanında böyle bir görüşme yapılmaz ’ ’

İmamoğlu ’nun bu yemeğe katılmasını bazı Yargı ve Kalkınma Partisi yetkilileri de eleştirdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ‘‘Sayın büyükelçilerin çeşitli kurumlara ziyaretleri oluyor. Kayda Değer bir kriz, buluşma oldu, karşınızdaki diplomatlar da herhangi bir toplantıyı iptal etseniz bunu hoşgörüyle karşılarlar. Fakat bu öyle önemli bir mesele haline getiriliyor fakat, bir krizin ortasında saatlerini ona ayırmasını o krizin yönetimi kadar manâlı bir mesele gibi sunuyor. Bir kriz vaktinde böyle bir görüşme yapılmaz. Krizin ortasında dakikalar önemliyken sizin kriz yönetimi konusundaki hassasiyetsizliğinizi belirten bir tablodan bahsediyorum ’ ’ dedi.

Yerel seçimlerden daha sonra ehil kadroların gittiğini ve krize müdahale konusunda acemi şahısların meslek başına geldiğini savunan Ömer Çelik, 2017 yılında daha fazla kar olmasına rağmen bütüncül bir kriz yönetimi ve daha fazla tuzlamayla sorunun büyümeden çözüldüğünü dile getirdi.

Bülent Turan: ‘‘Karda tuz, rakıda buz; böyle hayat mı olur? ’ ’

İktidar partisinden bir diğer eleştiri AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan ’dan geldi.

Çanakkale'nin Çan ilçesinde açıklamalarda bulunan Turan, ‘‘Dünya şehri diye bir İstanbul ’umuz var. lerde izlediniz. Megakent oldu, megaköy. Eyvah yok mi? 3 gün önce 'afet var' uyarısı yapıldı. Buna rağmen Sayın Başkan ’ı balıkçıda gördük. ‘Karda tuz, rakıda buz.' Böyle yaşam mı olur? Dert varsa, bu derdi beraber yaşayacağız. Bakınız, kimin ne yediğiyle işimiz yok. Lakin İstanbullu kar
altındayken, bir balıkçıda ve İngiliz Büyükelçisi ile 3 saat ne görüştüğünü o başkan kamuoyuna açıklama yapmak zorunda ’ ’ dedi.

Bugün Facia Koordinasyon Merkezi ’nde (AKOM) basın toplantısı düzenleyen Ekrem İmamoğlu, kar nedeniyle yolda kalan İstanbullular'dan özür dilerken 12 saat içinde trafik akışını sağladıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, yeni İstanbul Havalimanı ’nda mahsur kalanlara yardım ve destek talebinin reddedildiğini belirtti.

İngiliz Büyükelçisi ile yediği yemeğe de değinen Ekrem İmamoğlu, bu yemeğin eşli olarak 20-25 gün önce netleştirildiğini, 23 yıldır gittiği balıkçının her yerinin pencere olan kamusal bir alan olduğunu söyleyerek kuytu bir meslek yapmadığının altını çizdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘‘Benim yoğun bir gündemde çalışırken böyle bir yemeğe gitme meselemin bu değin gündeme taşıtılmasını ve bu süreçle ilgili manipülasyonu şaşkınlıkla takip ettiğimi betimlemek isterim. Bir büyükelçi ile, Türkiye'nin en yoğun ilişkide bulunduğu bir ülkenin belli başlı temsilcisi ile yenilen bir yemekten bahsediyoruz. Orada yaşanan bazı hususlar beni üzmüştür tabii ki, sonuç olarak saydam bir yemekti. Sayın Büyükelçi bu kara rağmen verdiği laf gereği bir gün önce Ankara'dan İstanbul'a gelmişti. Gün boyu yaptığım çalışmalardan sonra bir vakit dilimi ayırıp sohbet ettik; ülkemizi, İngiltere ilişkilerini konuştuk. Bir belediye başkanının 1-2 saat diğer bir yere gitmesi dek doğal bir şey olamaz. Sahada on binlerce birey var, yardımcılarım, genel sekreterim var ’ ’ dedi.

‘‘Mobese konusunun hukuki olarak takipçisi olacağım, mücadelem devam edecek ’ ’

Ekrem İmamoğlu, sosyal medyada yayınlanan MOBESE görüntüleri ile ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile de görüştüğünü açıkladı.

İBB Başkanı, ‘‘Bu konunun devletin imkanları kullanılarak bir MOBESE kamerasının böylesi bir magazinsel, kaotik bir sürecin parçası yapılacak şekilde servis edilmesinin sağlanmasının takipçisi olacağım. Fazla manâlı bir meseledir bu, bireysel de bir meseledir. Bu konudaki düşüncemi Sayın Yerlikaya ile dün ve bugün paylaştım. Genel başkanımız da dile getirdi bazı peşine düşüp takip iddiaları, dinlenme vs. Biz bundan çekinmeyiz. MOBESE gibi hususların ne için kullanılacağı bellidir, olayların, suçların tespitidir. Bu, sürecin parçası yapılarak servis ediliyor, birileri bunu kullanıyor. Bunun talimatını kim verdiyse, kim müsaade ettiyse, önemini bir insan şu an gözlerimin içine bakarak anlayabilir. Mevcut konunun önüne geçmesin diye bu kadar konuşuyorum. Fakat yasal olarak takipçisi olacağımı, mücadelemin devam edeceğini söyleyeyim ’ ’ dedi.

Seyit Torun: ‘‘Sanayiye enerji veremezken, emniyetten manzara aldırıp İmamoğlu ’nun yediği yemeğin peşine düşmek size yakışır ’ ’

Dün İmamoğlu ’na yardım veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’ndan sonra bugün de CHP ’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkanı Seyit Torun, İBB Başkanı ’nı eleştiren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ’e karşı çıktı.

Torun, ‘‘Biz kusur yaptıysak, kabul etmesini biliriz. Lakin sen; çöken İstanbul Havalimanı ’nı, kapattığınız Atatürk Havaalanı ’na inen bakanları, Marmaray'ı, açamadığınız yolları konuşamayıp, bir fotoğraftan medet uman aciz bir partinin sözcüsüsün. Sanayiye enerji veremezken, iktidarın yetkisindeki kara yollarında vatandaş mağdur olmuşken, emniyetten bakış aldırıp Ekrem İmamoğlu ’nun yediği yemeğin peşine düşmek oysa size yakışır. Biz hatayı kabul ederiz ama sizin çektirdiğiniz çilelerin hesabı sandıkta sorulur ’ ’ dedi.

Babacan ve Davutoğlu ’ndan İmamoğlu ’na takviye

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ’nun İngiliz Büyükelçisi ’yle yediği yemek, bugün bir mülâkat gerçekleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Derman Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ’a da soruldu.

Davutoğlu, ‘‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı herhangi bir belediye başkanının sahip olduğu haklara sahiptir. Herhangi bir dış temsilciyle görüşmesinde mahzur yoktur. AK Parti dönemi de olsa bugün de olsa yarın da olsa ayrım etmez. Yabancı misyon sahiplerinin görüşmeleri yapması doğaldır ’ ’ derken Babacan, ‘‘Özellikle İstanbul ile Ankara ’da merkezi hükümet ile yerel idare aralarında anlaşmazlık var. İstanbul ve Ankara ’da yaşayan vatandaşımız ceremesini çekiyor. Hükümetin bir an önce particiliği bırakıp, mesele insansa, o şehirde yaşamış vatandaşların sağlığını düşünen davranış alması gerekiyor. Yemekmiş şuymuş buymuş detaylar olarak görüyorum. Hükümetin elindeki propaganda makinesinin bulduğu bir unsur. Türkiye ’deki büyükelçilerin görevidir. Bizim Londra büyükelçimiz de gider Londra Büyükşehir Belediyesi Başkanıyla görüşür” ifadelerini kullandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum