Türkiye-Ermenistan Diyaloğunda İlk Adım Umutlu Karşılandı

Türkiye ile Ermenistan ’ın 2009 yılı ardından baştan normalleşme süreci başlatarak, bugün öncelikle özel temsilciler düzeyinde yüz yüze görüşme yapılması iki ülke ilişkilerini peşine düşüp takip eden uzmanlarca “ümit verici bir birincil adım” olarak yorumlandı.

Türkiye-Ermenistan Diyaloğunda İlk Adım Umutlu Karşılandı
14 Ocak 2022 - 21:50

Türkiye ile Ermenistan ’ın 2009 yılı ardından baştan normalleşme süreci başlatarak, bugün öncelikle özel temsilciler düzeyinde yüz yüze görüşme yapılması iki ülke ilişkilerini peşine düşüp takip eden uzmanlarca “ümit verici bir birincil adım” olarak yorumlandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinde normalleşme süreci kapsamında Ankara ’nın özel temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ve Erivan ’ın özel temsilcisi Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan ’ın bugün Moskova ’da “olumlu ve yapıcı bir atmosferde” görüştüğü açıklama edildi. Açıklamada, “Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine karşın olarak ön görüntü alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri bütün normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır” denildi. Dolayısıyla Türkiye ile Ermenistan ’ın münazara kapısını açık tutarak, normalleşme hedefi için özel temsilciler kanalıyla diyaloğa devam edeceği mesajı verildi. Gelecek toplantıyla ilgili yer ve tarihe ise ilerleyen günlerde karar verileceği duyuruldu.

Bugünkü görüşmeye ilişkin Türkiye Ermenileri ’nden Avukat Luiz Bakar, VOA Türkçe ’ye değerlendirmesinde, “Uzun yıllar sonradan diyalog başlamasından hoşnutluk duyuyoruz. İki komşu ülkeden sözediyoruz, dolayısıyla komşuluk ilişkileri olması gerektiğini düşünüyoruz. Diyalog kurulmaması sıkıntılıydı. En azından diyaloğa geçilmesi manâlı bir safha. Umuyoruz devamı gelir” dedi.

Hrant Dink Vakfı ’nın 2019 yılında yayımladığı “Ermenistan ve Türkiye İlişkilerine Genel Bir Görüntü ve Normalleşme Olasılıkları Raporu” yazarlarından birisi olan Talha Köse de, bugünkü görüşmeyi “dönüm noktası” olarak nitelendirdi. VOA Türkçe ’nin sorularını yanıtlayan İbn Haldun Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Birim Başkanı Köse, “Dağlık Karabağ dolayısıyla bu son 44 gün savaşı neticesinde Azerbaycan topraklarına kavuşunca diyalog başlatılması bakımından Türk kamuoyundaki blokaja karşın gelişmeler oldu. Bir bakıma diplomatik ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılması konusunda esas bir sorun ortadan kalkmış oldu. Muhakkak burada kırılgan bir barıştan sözediyoruz yani halen Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun tamamen ortadan kalktığını söyleyemeyiz. Şu Anda ilişkilerin normalleşmesi için manâlı bir adım atıldı. Ben bu konuda ben iyimserim. Bu konuda kurulan mekanizma keza ABD hem de Avrupa tarafından da destekleniyor. Türkiye ’nin bölgesel meslek birliği konusunda atacağı adımların da bunu güçlendirecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Ermeni Diasporası ’nın ne yapacağını merak ediyorum”

Türkiye ’nin Moskova Büyükelçisi olarak tayin yapmış ve Türk Konseyi Genel Sekreterliği ’ni yürütmüş Emekli Büyükelçi Halil Akıncı ise, geçmişte de Türkiye ’nin komşusuyla diyalog için uğraş harcadığını ancak Ankara ’nın olumlu adımlarına Erivan ’dan olumlu geri dönüş sağlanamadığını söyledi.

VOA Türkçe ’nin sorularını yanıtlayan Akıncı, “Ermeni Diasporası ’nın ne yapacağını merak ediyorum. Bu diyaloğu alıkoymak için elinden geleni yapacaktır. 1992 yılında Petrosyan (o dönemki Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan) ile mükemmel bir diyalog kapısı açılmaktaydı. Fakat o dönem de Ermeni Dışişleri Bakanlığı ’nın tutumu tamamen değişti ve hatta Petrosyan da ‘görüşmüyoruz ’ açıklaması yaptı. Örneğin Taşnaklar ne yapıyor? Ermenistan tarafı ne dek ısrarcı, ne dek ilişkileri geliştirmeye açıktır? Bunları görmek, beklemek gerekiyor” diye konuştu.

Bugünkü toplantı yeri için Rusya ’nın başkenti Moskova ’nın belli olmasıyla ilgili de Akıncı, Ermenistan açısından “(Bu) Rusya olmadan bir şey olamaz anlamına geliyor. Karabağ savaşını durdurduğu için Rusya yeniden bu toplantıya ev sahipliğiyle de egemen zorlama olduğunu vurguluyor” görüşünü aktardı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum