Türkiye'den Azerbaycan-Ermenistan gerilimi için dikkat çeken açıklama

Çavuşoğlu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, görüşmelerin ardından Bakanlık'ta karşılıklı basın toplantısı düzenledi. Azerbaycan'ın 30 yıla yakın süredir işgal edilen topraklarını Ermenistan'ın provokasyonları neticesinde başlattığı operasyonla 44 gü.

Türkiye'den Azerbaycan-Ermenistan gerilimi için dikkat çeken açıklama
17 Kasım 2021 - 16:58

Çavuşoğlu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, görüşmelerin ardından Bakanlık'ta karşılıklı basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan'ın 30 yıla yakın süredir işgal edilen topraklarını Ermenistan'ın provokasyonları neticesinde başlattığı operasyonla 44 gün içinde geri aldığını bildiren Çavuşoğlu, "Bu Nedenle kararlılığını gösterdi. Türk'ün gücünü de göstermiş oldu. Can Azerbaycan yalnız değildir, yalnız da olmayacaktır. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ve Azerbaycan bizi hiç yalnız bırakmadı. Biz de Azerbaycan'ı yalnız bırakmayız." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, kendi topraklarını geri alan Azerbaycan'ın bu zaferden sonra bir taraftan altılı formatla bölgenin istikrarı için çalışmaya devam etme arzusu ve teklifinde bulunduğunu, bir de bölgenin istikrarı ve kalkınması için manâlı projelerin hayata geçirilmesi için adım attığını dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Daha da önemlisi, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yaptığı önerge. Nedir o önerge? Azerbaycan, kapsamlı bir barıştırma anlaşması teklifinde bulundu. Zaferi kazanan, zinde olan taraf aleyhinde tarafa diyor oysa 'kalıcı bir uzlaştırma anlaşması imzalayalım, bir daha aramızda çatışma olmasın'. Öteki tarafın tutumuna bakalım, yani Ermenistan'ın tutumuna. Daha ateşkesten hemencecik sonra Azerbaycan topraklarına bir takım askerlerini sızdırarak, yine o zaman da askerlerimize, onlar bizim de askerimiz, Azerbaycan askeri bizim de askerimiz çünkü biz bir milletiz, iki devletiz. Yeniden o zaman saldırıda bulundular.

O günden bu yanlamasına Ermenistan bir taraftan, bunlara savaş esirleri de diyemeyiz, bunların yaptığı, Azerbaycan topraklarında terör saldırısıdır. Bir taraftan onların geri verilmesi için yalvaran Ermenistan, hepimizi devreye sokuyor, uluslararası toplumu, dahası sınırda tekrar aynı provokasyonlara devam ediyor. Yani Azerbaycan topraklarına ve Azerbaycan askerlerine, kardeşlerimize saldırıyor."

Ermenistan'ın, bu provokasyonların nafile olduğunu, bir sonuç getirmeyeceğini görmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız da tekrar tekrar söyledi. Bölgenin istikrarını istiyoruz. Yeni sayfalar açmak istiyoruz. İlişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz. Biz bunları söylerken Ermenistan'ın yaptıklarına bakın. 'Ben barış istemiyorum, ben provokasyon istiyorum.' diyen bir Ermenistan. Karşılığında ne elde ediyor? Hiçbir şey. O yüzden kaybediyor. Tekrar kaybeder." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Ermenistan'ın barıştan, bölgenin kararlılık ve huzurundan yana hitabe koyması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bir şeyi kabullenmesi lazım. Buralar Azerbaycan'ın topraklarıydı, haksız yere işgal ettiniz. Azerbaycan kendi topraklarını aldı, senin topraklarına tecavüz etmedi. Bunu kabulleneceksin. Buna hürmet duyacaksın. Oturacağız konuşacağız. Bölgenin istikrarı, barışı için her zaman birlikte adım atacağız. Eğer Ermenistan buna varsa biz de varız ama bu nesil provokasyonlarla bir netice elde edemez oysa kaybeder."

AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum