"Türkiye'de enflasyon çok daha yüksekleri görebilir" - kars haber

EKONOMİ 14.05.2022 09:20.

"Türkiye'de enflasyon çok daha yüksekleri görebilir" - kars haber
14 Mayıs 2022 - 12:21

EKONOMİ 14.05.2022 09:20

Ekonomi Servisi

Commerzbank FX Araştırma Birim Başkanı Ulrich Leuchtmann, Türkiye ’de Merkez Bankası ’nın gereken müdahaleleri yapmaması halinde enflasyonun daha yüksek seviyeleri görebileceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) resmi enflasyonu nisanda yüzde 69,97 olarak açıklamıştı. Rakam aynı zamanda son 20 yılın zirvesi. Egemen sosyal bilimcilere tarafından ise bu oran fazla daha yüksek. Ekonomistler enflasyondaki artışın sürmesini bekliyor.

'MERKEZ BANKASI POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ'

Dünya gazetesine konuşan Commerzbank FX Araştırma Birim Başkanı Ulrich Leuchtmann, Türkiye ’de enflasyonun altında çekilebilmesi veya daha fazla yükselmesinin önlenebilmesi için MB ’nin politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Leuchtmann, gerek kamuoyunun gerekse para piyasalarını izleyenlerin büyük bölümünün, MB ’nin hükümetin yoğun etkisi altında olduğunu düşündüğünü ve bu etkinin enflasyonla sürdürülebilir bir mücadeleye engel olduğunu belirtti.

Enflasyondaki yükselişin hızlanması ihtimaline dikkat çekerken, artan gıda fiyatlarının da mecburi seviyelere geldiğini, ancak yükselen akaryakıt fiyatlarının enflasyon için daha güvenli olmayan olduğunu belirten Leuchtmann, MB gerektiği gibi çaba etmezse Türkiye ’de enflasyonun çok çok yüksek seviyeleri görme riski bulunduğunu söyledi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum