TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar haberi

Kılıçdaroğlu'nun "TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar lira ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildi" iddiasına cevap veren TÜRGEV ve Ensar Vakfı, para transferini reddetmeyerek TÜRKEN vakfının şeffaf olduğunu ileri sürdü.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar haberi
25 Mayıs 2022 - 02:05

Kılıçdaroğlu'nun "TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar lira ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildi" iddiasına cevap veren TÜRGEV ve Ensar Vakfı, para transferini reddetmeyerek TÜRKEN vakfının şeffaf olduğunu ileri sürdü.

AKTÜEL 24.05.2022 23:52 TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan'ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD'deki paralel bir vakfa aktarma edildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun ismini verdiği TÜRGEV ve Ensar Vakfı ise yorumlama yaparak, Kılıçdaroğlu ’na cevap verdi.

Yorumlama “İlim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan toplumumuzun, öğrenci okutma misyonunu çoğunlukla vakıflar aracılığı ile yürüttüğü tanıdık bir toplumsal vakıadır. Bu çerçevede öyle çok vakfımız gibi TÜRGEV ve ENSAR Vakıfları da bu misyonla toplumun bağrından çıkmış, toplumumuzun kendi öz kaynakları ile bugüne kadar on binlerce öğrenciye eğitim desteği sağlamıştır. TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının kuruldukları günden bu yanlamasına değişmeyen vasıfları; gençlerimizi çağın değişen şartlarına tarafından cesaretlendirmek ve her dönemde karşılaştıkları meydan okumalar karşısında yanlarında olmaktır," ifadeleriyle başladı.

"ABD'YE GENÇLERİMİZ GİTMEKTEDİR"

Açıklama şöyle devam etti:

"Devletimizin son yirmi yılda eğitim daha alçak yapısına yönelik yatırımlarının en dolaysız sonuçlarından biri üniversite mezunu sayısının her geçen yıl katlanarak artmasıdır. Buna ilave olarak ülkemizin ileri teknoloji, savunma, havacılık ve enerji sektörleri ilk kez elde etmek üzere öyle çok yenilikçi ve rekabetçi alanda her zamankinden daha güçlü varlık gösteriyor olması, bu alanlarda yetişmiş eleman ihtiyacını Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkarmıştır. Bu çerçevede devletimizin yurt içinde ve yurt açık havada, çeşitli projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri ’ne de her yıl çok sayıda gencimiz gitmektedir.

Bugünün şartlarında, kendisini yöresel ve küresel bir güç olarak izah etme iddiasındaki ülkesine, iddia sahibi olduğu her alanda katkı maddesi devretmek isteyen ve bu nedenle yurt içinde ve yurt haricen eğitim olanaklarının ardına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun, ilk kez ABD olmak üzere çoğu ülkede tehlikesiz ve dinç barınma ve burs imkanlarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal avantaj yaklaşımları içerisinde de yerini almıştır. Bu çerçevede bu iki vakıf güçlerini birleştirmiş ve ABD ’de yerleşik Türk toplumunun da taleplerini ve desteğini arkasına alarak TÜRKEN Vakfı ’nın kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz sene, ABD ’de mukim Türk vatandaşları kadar yönetilen TÜRKEN Vakfı ’nı FARA olarak aşina yasal çerçeve içerisine edinmek istemişler, bu çerçevede zorunlu yasal prosedürlerin tamamlanmasının gerisinde geçtiğimiz günlerde tescil işlemini tamamlamışlardır. Bu tescil işlemi ABD yasalarına alt çalışan vakfın, denetime açık ve saydam yapısının doğal bir sonucudur ve dileyen herkesin ulaşabileceği dökümanlar Amerikan Hak Bakanlığı ’nın sitesine yüklenmiştir.

ABD yasalarına tarafından kurulan ve tekrar ABD yasaları çerçevesinde etkinlik belirten TÜRKEN Vakfı, ABD ’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, onların bulundukları çevre ile ahenkli ve sağlıklı bir eğitim yaşamı geçirmeleri için farklı alanlara yönlendirilmiş etkinlikler aranjör ve attığı her adım transparan ve hesap verilebilir olan, ABD makamları kadar denetlenen bir eğitim vakfı olarak çoktan bulunduğu ülkede saygıdeğer bir konuma ulaşmıştır. Bu saygın konum, vakfın ABD ’de yaşamış öncelikle Türk toplumu almak üzere pek fazla önde gelen toplum lideri tarafından desteklenmesini ve topluluk bağış organizasyonları ile kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirmiştir.

ABD ’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin birincil ve en manâlı ihtiyacının barınma ihtiyacı olduğunun anlaşılması toplanan bağışlarla New York ’ta bir yurt binasının yapı edilmesini bir gereklilik olarak öne çıkarmıştır. Bu çerçevede yerel bağışçılar dışarıya TÜRGEV ve ENSAR aracılığı ile birçok iyiliksever bu prestijli projenin parçası olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki sene açılması planlanan ve son derece etkin bir bütçe kullanımı ile hayata geçirilen yurt binası yalnızca orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil, yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır.

Böylesine büyük ve kıymetli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti ’nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, yalanlara ve kötüleme kampanyalarına araç gereç yapılarak lekelenmeye çalışılmasının arkasındaki motivasyonu anlamakta güçlük çekiyoruz. Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, esrarengiz bir hava ile neredeyse servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz. Hiçbir hukuki ve ahlaki dayanağı olmayan, bir uçtan bir uca bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu zihin ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, bahis sahiplerine biçtiğimiz değerden yok kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir ulu milletimizindir.”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum