TÜPRAŞ duyurdu! 2050'ye kadar 10 milyar dolar yatırım yapacak

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, düzenlediği basın toplantısında, şirketin "Enerjimiz Geleceğe" sloganıyla kurguladığı Stratejik Mutasyon Planı'nın detaylarına ilişkin bilgi verdi. İlk aşama olarak Tüpraş'ın imal faaliyetleri kaynaklı emisyonlarını 2030'da 2017'y.

TÜPRAŞ duyurdu! 2050'ye kadar 10 milyar dolar yatırım yapacak
24 Kasım 2021 - 12:41

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, düzenlediği basın toplantısında, şirketin "Enerjimiz Geleceğe" sloganıyla kurguladığı Stratejik Mutasyon Planı'nın detaylarına ilişkin bilgi verdi.

İlk aşama olarak Tüpraş'ın imal faaliyetleri kaynaklı emisyonlarını 2030'da 2017'ye kadar yüzde 27, aralıksız yatırımlarla da 2035'te yüzde 35 azaltmayı hedeflediğini belirten Yelmenoğlu, "2050 itibarıyla ise karbon nötr olarak faaliyetlerimize devam etmeyi hedefliyoruz." dedi.

Yelmenoğlu, yeni dönemde sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojene odaklanacaklarını dile getirerek şöyle devam etti:

"Kuvvetli kasımız olan rafinaj, dönüşümümüzün de esas lokomotifi olacak. Enerji verimliliği, modernizasyon, karbonsuzlaştırma ve katma kıymetli mahsul üretimi projeleri için 2035'e kadar takriben 2,3 milyar dolarlık yatırım harcaması gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Rafinajın, 2030 yılına değin faaliyet karımızın yüzde 90'ını, 2030 ile 2035 aralarında ise yüzde 70'ini oluşturacağını öngörüyoruz. Rafinajdan elde edeceğimiz kaynağın büyük bir kısmını yeni alanlara ve karbon ayak izimizi azaltmaya aktarırken aynı zamanda geçmişten beri sürdürdüğümüz yüksek temettü dağıtma politikamızı da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Sıfır karbonlu elektrik yatırımlarımızla, ilk önce kendi sahalarımıza ve genelde yeşil hidrojen üretimine odaklanacağız. Kuracağımız tesislerde üreteceğimiz elektriğin büyük bir kısmını yeşil hidrojen üretimi için kullanacağız. bununla beraber, tüketiciye sıfır karbonlu elektrik temin etmek nedeniyle da elektrik satışı yapmayı planlıyoruz. Elektrik yolculuğumuzda imal ve mümkün satın alımlarla 2030'da yaklaşık 1 gigavat, 2035'de ise 2,5 gigavat kurulu güce ulaşarak sıfır karbonlu elektrik alanında lider firmalardan biri olmayı hedefliyoruz. Hidrojen, vakit içinde sadece imal süreçlerimizdeki bir girdi olmaktan çıkıp belli başlı ticari ürünlerimizden biri olmaya başlayacak."

HER YIL ORTALAMA 350 MİLYON DOLAR YATIRIM PLANLIYOR

Tüpraş'ın söz konusu plan dahilinde her sene ortalama 350 milyon dolar yatırım planladığını gösteren Yelmenoğlu, "2035'e kadar yaklaşık 5 milyar dolar, 2050 yılına dek ise toplamda 10 milyar dolar yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu ve rafinaj sektöründeki ilk üreticisi olan Tüpraş, 2006'da Koç Holding bünyesine katılmasından bu yana takriben 7 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleştirdi. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum