TÜGVA ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar haberi

Kılıçdaroğlu'nun "TÜGVA ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar lira ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildi" iddiasına yanıt veren TÜGVA ve Ensar Vakfı, para transferini reddetmeyerek TÜRKEN vakfının transparan olduğunu ileri sürdü.

TÜGVA ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar haberi
25 Mayıs 2022 - 01:03

Kılıçdaroğlu'nun "TÜGVA ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar lira ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildi" iddiasına yanıt veren TÜGVA ve Ensar Vakfı, para transferini reddetmeyerek TÜRKEN vakfının transparan olduğunu ileri sürdü.

GÜNCEL 24.05.2022 23:52 TÜGVA ve Ensar Vakfı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt: Para transferini yalanlamadılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan'ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, TÜGVA ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun ismini verdiği TÜGVA ve Ensar Vakfı ise açıklama yaparak, Kılıçdaroğlu ’na cevap verdi.

Izah Etme “İlim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan toplumumuzun, öğrenci okutma misyonunu çoğunlukla vakıflar aracılığı ile yürüttüğü aşina bir toplumsal vakıadır. Bu çerçevede böylece fazla vakfımız gibi TÜRGEV ve ENSAR Vakıfları da bu misyonla toplumun bağrından çıkmış, toplumumuzun kendi öz kaynakları ile bugüne dek on binlerce öğrenciye eğitim desteği sağlamıştır. TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının kuruldukları günden bu yana değişmez vasıfları; gençlerimizi çağın değişen şartlarına kadar teşvik etmek ve her dönemde karşılaştıkları meydan okumalar aleyhinde yanlarında olmaktır," ifadeleriyle başladı.

"ABD'YE GENÇLERİMİZ GİTMEKTEDİR"

Izah Etme şöyle devam etti:

"Devletimizin son yirmi yılda eğitim daha alçak yapısına yönelik yatırımlarının en dolaysız sonuçlarından biri üniversite mezunu sayısının her geçen yıl katlanarak artmasıdır. Buna ek olarak ülkemizin ileri teknoloji, savunma, havacılık ve enerji sektörleri başta edinmek üzere öyle fazla yenilikçi ve rekabetçi alanda her zamankinden daha enerjik varlık gösteriyor olması, bu alanlarda yetişmiş eleman ihtiyacını Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkarmıştır. Bu çerçevede devletimizin yurt içinde ve yurt dışarıda, değişik projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri ’ne de her sene çok sayıda gencimiz gitmektedir.

Bugünün şartlarında, kendisini bölgesel ve küresel bir kuvvet olarak izah etme iddiasındaki ülkesine, bahis sahibi olduğu her alanda katkı vermek isteyen ve böylece yurt içinde ve yurt dıştan eğitim olanaklarının ardına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun, ilk önce ABD edinmek üzere birçok ülkede güvenli ve sağlıklı barınma ve burs imkanlarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal menfaat yaklaşımları içerisinde de yerini almıştır. Bu çerçevede bu iki vakıf güçlerini birleştirmiş ve ABD ’de yerleşik Türk toplumunun da taleplerini ve desteğini arkasına alarak TÜRKEN Vakfı ’nın kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz yıl, ABD ’de mukim Türk vatandaşları kadar yönetilen TÜRKEN Vakfı ’nı FARA olarak bilinen yasal çerçeve içerisine olmak istemişler, bu çerçevede zorunlu hukuki prosedürlerin tamamlanmasının arkasından geçtiğimiz günlerde kayıt işlemini tamamlamışlardır. Bu kayıt işlemi ABD yasalarına bağlı çalışan vakfın, denetime açık ve saydam yapısının doğal bir sonucudur ve dileyen herkesin ulaşabileceği dökümanlar Amerikan Hak Bakanlığı ’nın sitesine yüklenmiştir.

ABD yasalarına göre kurulan ve tekrar ABD yasaları çerçevesinde etkinlik bildiren TÜRKEN Vakfı, ABD ’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, onların bulundukları çevre ile uyumlu ve sağlıklı bir eğitim yaşamı geçirmeleri için çeşitli etkinlikler düzenleyen ve attığı her adım transparan ve hesap verilebilir olan, ABD makamları göre denetlenen bir eğitim vakfı olarak çoktan bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaşmıştır. Bu saygıdeğer konum, vakfın ABD ’de yaşayan öncelikle Türk toplumu almak üzere pek fazla önde gelen toplum lideri tarafından desteklenmesini ve topluluk bağış organizasyonları ile kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirmiştir.

ABD ’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin birincil ve en önemli ihtiyacının barınma ihtiyacı olduğunun anlaşılması toplanan bağışlarla New York ’ta bir yurt binasının yapı edilmesini bir gereksinim olarak öne çıkarmıştır. Bu çerçevede yerel bağışçılar dışarıya TÜRGEV ve ENSAR aracılığı ile çoğu iyiliksever bu prestijli projenin parçası olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki yıl açılması planlanan ve son derece etkin bir bütçe kullanımı ile hayata geçirilen yurt binası sadece orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin yok, yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır.

Böylesine büyük ve değerli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti ’nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, yalanlara ve iftira kampanyalarına araç gereç yapılarak lekelenmeye çalışılmasının arkasındaki motivasyonu anlamakta zorluk çekiyoruz. Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir hava ile az kalsın servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz. Hiçbir yasal ve ahlaki dayanağı olmayan, bir uçtan bir uca bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu düşünce ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, iddia sahiplerine biçtiğimiz değerden yok kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir ulu milletimizindir.”

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum