"Trump Kalabalıkla Birlikte Kongre'ye Gitmek İstedi" haberi

6 Ocak 2021 Kongre saldırısını soruşturan Temsilciler Meclisi komisyonunun düzenleneceğini son anda açıkladığı altıncı oturumda sürpriz bir şahit konuştu.

"Trump Kalabalıkla Birlikte Kongre'ye Gitmek İstedi" haberi
29 Haziran 2022 - 01:44

6 Ocak 2021 Kongre saldırısını soruşturan Temsilciler Meclisi komisyonunun düzenleneceğini son anda açıkladığı altıncı oturumda sürpriz bir şahit konuştu.

Eski Başkan Trump ’ın Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ’un yardımcısı Cassidy Hutchinson, 6 Ocak 2021 günü Kongre ’ye kalabalıkla birlikte Trump ’ın da gitmek istediğini, kendisini durdurmak isteyen Kuytu Servis ’e makam aracında müdahale etmeye çalışarak direksiyona hamle yaptığını anlattı.

Bugüne kadar komisyonla veri paylaşan ve kapalı kapılar ardında konuşan Cassidy Hutchinson ’ın ifadesinden bir takım bölümler önceki oturumlarda kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Hutchinson bugünkü oturumda canlı olarak komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı. Bugün yapılan altıncı oturum, ifadesi dinlenecek tanığın söyleyeceklerinin evvelden ayrıntılı bir şekilde bilinmediği ilk oturumdu.

“Kongre ’ye gidiyoruz, inanılmaz olacak”

25 yaşındaki Cassidy Hutchinson, Trump ’ın eski avukatı ve seçim sonuçlarının geçersiz kılınması çabalarında rolü olduğu kayıtlı Rudy Giuliani ’nin 2 Ocak 2021 günü yani Kongre saldırısından 4 gün önce kendisine “Kongre ’ye gidiyoruz. Fantastik olacak” biçiminde sözler söylediğini belirtti.

Hutchinson oturumdaki ifadesinde, Kongre saldırısından önce Giuliani ’yle yaşadığı diyaloğun ardındaki olabileceklerden üzüntü ve dehşet duyduğunu belirtti; dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ’un kendisine “İşler doğrusu kötüleşebilir” dediğini aktardı.

Komisyonun Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Liz Cheney Hutchinson ’a, “O akşam Sayın Giuliani ’yi Beyaz Saray ’dan yürüye yürüye uğurladığını anlıyoruz. Size 6 Ocak ’la ilgili bir şeyler söyledi. Hatırladığınız kadarıyla ne dedi?” diye sordu.

Hutchinson, “Bana bakıp ‘Cassidy, Inanılmaz bir gün olacak ’ gibi bir şeyler söyledi. Ben de ona bakıp ‘Rudy 6 Ocak ’ta ne olacak, anlatır mısın?” diye sorduğumu hatırlıyorum. O da ‘Kongre ’ye gidiyoruz. Harika olacak. Başkan da orada olacak. Kuvvetli görünecek. Başkan üyeler ve senatörlerle olacak. Genel Sekreter ’le görüş. O biliyor ’ gibi şeyler söyledi” yanıtını verdi.

Cassidy Hutchinson 6 Ocak günü Beyaz Saray ’da yapılan görüşmelerde bir miting düzenlenmesi ve Kongre ’ye mümkün bir hareketle ilgili planların yapıldığını duyduğunu anlattı.

Hutchinson, Beyaz Saray hukuk danışmanlarından Pat Cipollone ’nin Trump ’ın Kongre ’ye yürümesiyle ilgili hukuki bazı endişelerinin olduğunu söylediğini ve “Hayal edilebilecek her suçla suçlanacağız” dediğini aktardı.

“Silahla gelen vardı ama güvenlik önlemleri gevşetildi”

Trump ’ın 6 Ocak günü Kongre saldırısından anında önce düzenlediği miting başlamadan sabahleyin saatlerinde yapılan toplantıda konuşulanları anlatan Hutchinson, dönemin Beyaz Saray Genel Sekreter Yardımcısı Tony Ornato ’nun “insanların mitinge getirdikleri silahları listelediğini ve bunlar aralarında bayrak direklerinin ucuna eklenmiş mızrakların olduğunu söylediğini” kaydetti.

Hutchinson, Trump dahil Beyaz Saray yetkililerinin mitingin kontrolden çıkabileceği ve silahlı kişilerin olduğu konusunda uyarıldığını; ama Trump ’ın “bana acıtmak için gelmediler” diyerek metal detektörlerin kaldırılması ve güvenlik önlemlerinin gevşetilmesi talimatını verdiğini söyledi.

Trump ’a yakın çevreler Kongre ’ye saldırgan kalabalığın silahsız olduğu iddiasını gündeme getirmişti. Oysa kurul bugünkü oturumda bazı Trump destekçilerinde tabanca ve yarı otomatik AR-15 tüfeklerin bulunduğuna ilişkin deliller sundu.

Hutchinson kapalı kapılar ardından ifadesinde, Beyaz Saray operasyon şefi Anthony Ornato ’nun dönemin genel sekreteri Mark Meadows ’a, “ellerinde 6 Ocak günü baskı olaylarının yaşanabileceğine ilişkin istihbaratın olduğunu” söylediğini ama Beyaz Saray ’ın şiddeti önlemek için hiçbir şey yapmadığını anlatmıştı.

“Trump'tan af istediler”

Cassidy Hutchinson daha önce komisyona verdiği ifadede, Kongre ’de tercih sonuçlarının geçersiz kılınması konusundaki çabalara katılan bazı Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin 6 Ocak saldırısından daha sonra bir suçlamayla karşı karşıya kalmaktan endişe ettikleri için başkandan bağışlama istediklerini belirtmişti.

Hutchinson bugünkü oturumda dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ve Trump'ın eski avukatı Rudy Giuliani'nin Trump'tan af başvurusunda bulunduğunu anlattı.

İngiliz belgesel yapımcısının görüntüleri inceleniyor

Kurul bir süredir 6 Ocak ’tan önce ve sonradan Trump ve yakın çevresiyle röportaj yapan İngiliz belgeli yapımcısı Alex Holder ’ın çektiği görüntüleri de inceliyor.

Alex Holder, Donald Trump, çocukları ve Mike Pence ’le yaptığı röportajlar dahil, eski başkanın 2020 tercih kampanyasının son günlerinde çektiği görüntüleri, kendisine gönderilen celp üzerine kongreye iletmişti.

6 Ocak Komisyonu ’nun geriye kalan son iki oturumda radikal grupların Kongre ’ye nasıl saldırdığını ve Trump ’ın şiddeti önlemek için üç saatten fazla bir süre baştan başa hiçbir adım atmadığıyla ilgili ayrıntıları paylaşması bekleniyordu.

Watergate ’i anımsattı

Komisyonda yapılan halka açık oturumlarda aniden sürpriz bir oturumun programa eklenmesi, ABD ’de siyasetin seyrini değiştirerek dönemin başkanı Richard Nixon ’ın istifasıyla sonuçlanan Watergate skandalını hatırlattı.

Bu ay 50 ’nci yılını dolduran Watergate skandalını soruşturan Senato Komisyonu da 1973 yılı Temmuz ayında sürpriz bir tanığı ifadeye çağırmıştı.

Dönemin başkanı Richard Nixon ’ın programından, ziyaretçilerden ve ziyaret kayıtlarından sorumluluk sahibi olan Beyaz Saray yetkilisi Alexander Butterfield, Nixon ’ın sıcacık tescil alma sistemini ifadesinde anlatmış ve Watergate skandalında soruşturmanın seyrini değiştirmişti.

6 Ocak Komisyonu'nun nihai raporunu Kasım ayında yapılacak Kongre seçimleri öncesinde Eylül ayında yayınlaması bekleniyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum