TMO'dan yağ fiyatları açıklaması! Piyasanın oldukça altında... - kars haber

Rusya-Ukrayna savaşı dolambaçlı yoldan birçok şeyi etkilerken, ülkemizde de ayçiçek yağı fiyatlarının artmasına neden oldu.

TMO'dan yağ fiyatları açıklaması! Piyasanın oldukça altında... - kars haber
29 Mart 2022 - 15:20

Rusya-Ukrayna savaşı dolambaçlı yoldan birçok şeyi etkilerken, ülkemizde de ayçiçek yağı fiyatlarının artmasına neden oldu. Buna ilave olarak stokçular da eklenince fiyatlar bir hayli yükselmişti.Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, yaklaşan ramazan öncesinde yağ fiyatlarını ve hububat piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdi. İşte haberin detayları...

Geçen yıl kurak bir sezon yaşanması sebebiyle hububat ve bakliyat ürünlerinde rekolte düşüşleri olduğunu anımsatan Güldal, bu dönemde TMO olarak iç piyasa ve yurt dışı imkanlarla tedariklerin sağlandığını söyledi. Güldal, Türkiye'de bu ürünlerin arz eksikliğinin yaşanmadığını ifade ederek, "Bu noktada şunu rahatlıkla açıklama edebiliyoruz ancak 2021-2022 tüketim döneminde gerek TMO gerekse özel sektör tedarikleri birlikte değerlendirildiğinde, birçok üründe yeterliliğimiz ve hatta ödev stoklarımızla yeni hasat dönemine girmek üzereyiz. Rusya-Ukrayna Savaşı dolayısıyla yükselen tarımsal emtia fiyatları noktasında da alımlarımız aralıksız devam etti. İç piyasada da un ve yem gibi ürünlerin tüketici ve yetiştiricilerimize mantıklı fiyatlarla yansımasını sağladık." diye konuştu.

"HAYVAN ÜRETİCİLERİNE MANTIKLI FİYATLARLA YEM TAHSİS EDİYORUZ"

Geçen yıl temmuz ayından itibaren küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan sektörlerinin yem maliyetlerini azaltmak için arpa, yemlik mısır ve yemlik buğday satışlarına başladıklarını andıran Güldal, şu değerlendirmede bulundu:

"Yeni hasat dönemine dek da yem regülasyonu kapsamında bunu sürdüreceğimizi ifade etmiştik. Bugüne değin 3 milyon ton yem maddesini hayvansal mahsul yetiştiricilerimize ve üreticilerimize akılcı şekilde, piyasanın yüzde 50 aşağı tedarik ettik, etmeye de devam ediyoruz. Yem ham maddesi satışı yaparak üreticilerin maliyetlerini paylaşıyoruz ve yükselen yem maliyetlerinden etkilenmemeleri için katkı maddesi sağlıyoruz. Aylık 675 bin ton yem ham maddesini üretici, yetiştirici ve çiftçiye akla uygun fiyatlarla ödev ediyoruz."

Un fiyatlarının akılcı çerçevede seyretmesi için de geçen yıl eylül ayından itibaren başlattıkları çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Güldal, ekmeklik buğdayı piyasanın benzeri fiyatına fırıncılara ve ekmek üreticilerine temin ettiklerini bildirdi. Güldal, ekmeklik buğday satışlarının sürdüğüne dikkati çekerek, "Burada da 3,2 milyon ton ekmeklik buğdayı sektöre ve dolayısıyla tüketicilerimize makul fiyatlarla ulaştırmış olduk. Aylık 550-600 bin ton civarında ekmeklik buğday satışı yapıyoruz ve mantıklı fiyatla veriyoruz. Çuval başına piyasa fiyatlarının 120 lira altına un arz ediyoruz. Ekmek üreticilerine piyasanın çok aşağı sattığımız buğdayla, ekmek maliyetinde undan gelen fiyat artışı minimize edilmiştir. Bu regülasyonla ekmek maliyetindeki unun etkisi en düşük seviyeye indirilmiştir." ifadelerini kullandı.

iStock-1282700817

"HUBUBAT ÜRETİMİNDE GEÇEN YILA KADAR ARTIŞ BEKLENİYOR"

Gelecek sezona ilişkin beklenti ve hesapları da ele almaya başladıkları bilgisini veren Güldal, şöyle konuştu:

"Yeni hasat dönemine erken hasatta 2 ay, bayağı hasatta 2,5-3 aylık dönem var. Geçen yılla mukayese edersek ülkemizin genelinde bu sene geçen seneden çok daha iyi yağış aldık. Ilk Önce hububat üretim bölgeleri almak üzere tatminkarlık mevcut. İç Anadolu ve diğer bölgelerde kar ve yağmur, mahsul gelişimini fazla olumlu etkiliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgiye takriben, hasat dönemi öncesine dek ülkemizde mevsim normallerinde yağış bekleniyor. Bu da tarımsal ürünlerdeki rekoltelerimizin geçen yıldan daha yüksek seviyede gerçekleşeceği anlamına geliyor oysa şu lahza rekolte tahmini yerine getirmek için erken. Çimlenme ve bitki gelişimine bakıyoruz ve tüm sahayı yakından peşine düşüp takip ediyoruz. Ülkemizin her yerindeki hububat üretim alanlarını ve ilkbahar ekilişlerini yakından izliyoruz."

"ALIM FİYATLARI HAZIRLANIYOR"

Güldal, geçen seneden daha iyi hububat üretimi beklediklerini belirterek, "Bu noktada üreticilerimize de mesajımız, üstteki gübreleme imkanı olan üreticilerin bunu tamamlamaları ve hasada iyi hazırlık yapmaları. Üreticilerin gelişen maliyetleri dikkate alarak beklentilerinin ne olduğunu biliyoruz. Bu anlamda gerek Tarım ve Orman Bakanlığımız lüzum TMO uzmanlarıyla imal maliyetlerini dikkate alıyoruz. Hasat dönemiyle birlikte üreticilerimiz için maliyetleri başlıca alarak ürünlerinin değerine göre alım fiyatları hazırlanmış olacak." dedi.

Prinç, nohut ve mercimek gibi hububat ve bakliyat ürünlerini TMO satış noktaları ile Tarım Kredi marketlerde satışa sunduklarını vurgulayan Güldal, şunları kaydetti:

"Bu ürünlerin fiyatının akılcı olduğu tüketiciler göre değerlendiriliyor ve bunlar yoğun istek görüyor. TMO olarak günebakan yağı satışı da yapıyoruz. Ayçiçeği yağının 5 kilogramlık tenekelerde satışını Tarım Kredi marketlerde gerçekleştiriyoruz. Bu ürünü de piyasanın oldukça altında 129 liradan satışa sunduk. Böylece vatandaşların akla uygun fiyatlarla bu ürünlere erişme imkanını sağlamış oluyoruz. Hububat, pirinç ve bakliyat ürünlerinde herhangi bir talep eksikliği laf konusu yok, ayrıca stoklar tatmin edici ayrıca de gıda üretimi ve akışında, tüketiciye ulaşmasında daralma yok. TMO'nun müdahaleleriyle bu ürünlerin fiyatları akla yatkın seviyede tutulmuştur." (AA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum