Teravih namazı ne zaman kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? Teravih namazı kaç saat sürer? - kars haber

Ramazan ayına sayılı günler kala vatandaşlar, harıl harıl bu mübarek ay için hazırlıklarını sürdürüyor.

Teravih namazı ne zaman kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? Teravih namazı kaç saat sürer? - kars haber
30 Mart 2022 - 17:18

Ramazan ayına sayılı günler kala vatandaşlar, harıl harıl bu mübarek ay için hazırlıklarını sürdürüyor. Ramazan'ın bolluğundan davranmak isteyen Müslümanlar bu ayda oruç ibadetlerini yerine yerine getirecek. Oruç haricen her gece de teravih namazları kılınacak. 2022 teravih namazının ne zaman kılınacağı ve nasıl kılınacağı soruları internette cevap bulmaya çalışıyor. İlk teravih namazına dair sorulan soruların detaylı cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

İLK TERAVİH NE SÜRE?

Diyanet İşleri Bakanlığı'nin 2022 Dini Günler Takvimine göre; bu yıl Ramazan 2 Nisan'da başlayacak. Bu bilgiler ışığında bu yılın ilk teravih namazı 1 Nisan 2022 gecesi kılınacak. İlk teravih namazı 1 Nisan Cuma günü yatsı namazından sonradan kılınacaktır.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı 20 rekattır. Teravih namazı, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden başlayarak günümüze dek cemaatle yirmi rekat olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve alimler kadar da bu şekilde kabul edilmiştir. Günümüzde de, ilk önce ülkemiz almak üzere o kadar çok İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle birlikte 20 rekat olarak kılınır.

bununla beraber şunu da tarif etmek gerekir ki, teravih namazı beyhude bir ibadet olduğundan, farz gibi kabul edilmesi dürüst değildir. böylece, dermansızlık, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması durumunda da sünnet yerine getirilmiş olur.

TERAVİH NAMAZI NIÇIN KILINIR?

Sözlükte hafifletmek, dinlendirmek anlamlarına gelen tervİha kelimesinin çoğulu olan teravih, dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı aralarında kılınan nafile namaz demektir.

Resül-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat halinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhari, Salatü ’t-teravih, 1; Müslim, Salatü ’l-Müsafirîn, 177-178). Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah ’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Salatü ’t-Teravih, 1; Müslim, Salatü ’l-Müsafirin, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturup istirahat etmek sevap olarak sayılır. Bu dinlenmelerde la ilahe illallah ve salavat ile meşgul olunması öğüt edilir.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum