Tazesinin kilosu 300, tozu bin 800 TL haberi

Her türlü sebze ve meyvenin yetiştirildiği Mersin ’de ara sıra tropikal meyvelerin açık havada nesli yok olma tehlikesi altında olan ürünler de toprakla buluşturuluyor.

Tazesinin kilosu 300, tozu bin 800 TL haberi
25 Mayıs 2022 - 11:16

Her türlü sebze ve meyvenin yetiştirildiği Mersin ’de ara sıra tropikal meyvelerin açık havada nesli yok olma tehlikesi altında olan ürünler de toprakla buluşturuluyor. Bu ürünlerden biri olan ve doğal ortamlarda yetişenin toplamasının cezasının 109 bin 503 TL olduğu salebi bu sene 28 üretici dikti. Geçen yıl test amaçlı yapılan bu sene ise 28 üreticinin diktiği salepler yetişerek hasadı yapılmaya başlandı. Üreticisine kilogramda tazeyken 300 TL, kurutulup toz halinde getirildiğinde ise bin 800 TL ’ye kadar kazanç sağlaması ise yüzleri güldürüyor. Erdemli Tıbbı ve Aromatik Bitki Üreticileri Derneği aracılığı ile dikim yapan üreticiler, bu sene 4 ton ürün alacaklarını ve pazar sıkıntısının olmadığını belirtti.

Yabani orkide olarak da aşina salep, dondurma ve tatlı yapımında kullanıldığı gibi lezzetiyle de Anadolu kültüründe geleneksel içecekler arasında yer alırken, tıbbi alanda da kullanıldığı kaydedildi.

2e38d753-c02d-417b-a1a8-3ac3ceb83b7d

"SALEP OLMAZSA DONDURMA OLMAZ"

Hasat yaptıklarını aktaran Erdemli Tıbbı ve Aromatik Bitki Üreticileri Dernek Başkanı Adem Arslan, "Eylül ayında dikmiştik bu salepleri. Geçen vakit zarfı içerisinde kışın yetişen bir bitki ve baharda hasat ediyoruz. Türkiye ’nin hatta dünyanın salep bitkisinden elde edilen salep tozuna koskocoman ihtiyacı var. Özellikle de salep olmazsa dondurma olmaz. Bu anlamda çok büyük gereklilik olan bitki, salep bitkisinin Türkiye ’de maalesef üretimi fazla çok kuvvetsiz, nesli tükenmeyle karşısında karşıya durumda. Biz de dernek olarak keza bunun neslini artmak, ayrıca de üreticiye alternatif bir mahsul olarak daha iyi kazanç getirmesi noktasında faaliyet gösteriyoruz" dedi.

1013b548-7cd0-456c-8712-1fe134999283

TAZESİNİN KİLOSU 300, TOZU BİN 800 TL

Geçen yıl 120 lira, 130 lira civarında satıldığını aktaran Arslan, "Kilosu bu sene 300 liradan açıldı. Eylül ayına değin 400 liraya çıkacak diye beklentimiz var. tekrar tekrar bir istek var. Bu talep de karşılanamadığı için fiyat politikası sürekli yukarıya dürüst giden bir mahsul. Dernek olarak bunun çoğaltılması, insanların faydalanması amacıyla mücadele gösteriyoruz. çoğunlukla gıda amaçlı kullanılıyor bu salep. Yetiştirdiğimiz salepler önce kurutuluyor, sonra toz haline getiriliyor, toz haline getirildikten sonradan yüzde 80 oranında dondurma ihtiyacının karşılanmasında kullanılıyor. daha sonra kışın vazgeçilmez içeceği salep içeceğinin orijinal hali sahiden bu. O içecek de bu salep tozundan elde ediliyor. Ufak bir kısmı da tıp alanında kullanılıyor. Demin istenilen seviyede imal değil. Şu an 28 üreticimiz var, 4 ton civarında da bir rekolte bekliyoruz. Türkiye genelinde de gelen talepler üzerine salep bahçeleri kurduk. Dernek olarak öncülük ettik. Bedava danışmanlık hizmeti verdik, eğitimler verdik" diye konuştu.

36c53960-ee7c-4dbc-8f06-ecc7e316f932

VERİMLİ BİR HASAT OLDU

Salep imal işine girdiğini aktaran emekli hoca İlyas Kalay da, "Bu ikinci yılımız. Eylül ayında diktiğimiz salepler çiçeklendi, gayet dinç, herkes 2-3 tane yavru veriyor. Bu da başarılı bir ekim olduğunu gösteriyor. Buraya diktiğimiz 400-500 metrekarelik bir yer. Bunun bize yıllık getirisi 40-50 bin lira civarında. Ekimi sonbaharda yapıyoruz, eylül, ekim gibi. Çiçeklenme nisan, mayıs ayında başlıyor, türüne tarafından erken çiçek açan var, diğer taraftan arada 40 gün sonra çiçek açan var, 30 gün. Yani kademeli olarak çiçek açıyor. En son çiçek açanlar gördüğünüz bitkiler. Bunların da yaprakları solmaya başlayınca yani çiçeklerini yaprakları, çiçekleri solmaya başlayınca hasat ediyoruz. Bereketli bir hasat gayet başarılı oldu. Sıfır rakımla 2 bin rakım arasına ekebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum