Tarım üretici fiyatları rekor tazeledi haberi

EKONOMİ SERVİSİ İktidar, temel gıda ürünlerinde KDV indirimiyle enflasyonla mücadele ettiğini göstermeye çalışsa da tarım üretici fiyatları ocak ayında aylık bazda yüzde 14,83, yıllık bazda yüzde 52 artarak rekor tazeledi.

Tarım üretici fiyatları rekor tazeledi haberi
16 Şubat 2022 - 15:02

Tarım üretici fiyatları rekor tazeledi

EKONOMİ SERVİSİ

İktidar, temel gıda ürünlerinde KDV indirimiyle enflasyonla mücadele ettiğini göstermeye çalışsa da tarım üretici fiyatları ocak ayında aylık bazda yüzde 14,83, yıllık bazda yüzde 52 artarak rekor tazeledi. Böylece endeks, hem aylık hem de yıllık bazda 11 yıllık endeks tarihinin rekorunu tazelemiş oldu.


Sektörlerde bir önceki aya göre değişime bakıldığında, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 8,19, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 14,96, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 16,20 artış kaydedildi.

Vergideki bu indirim gıda fiyatlarındaki artışın çözümü olarak sunuluyor. Fakat pazara, manava, markete giden tüketici özellikle sebzedeki yüksek fiyat artışlarından yakınıyor.

Aylık Tarım-ÜFE'ye göre bir önceki aya göre fiyat artışının yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 37,47 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 17,69 ile lifli bitkiler oldu.

Yıllık Tarım-ÜFE'ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 14,81 ile turunçgiller ve yüzde 22,88 ile çeltik oldu. Buna karşın, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 147,56 ile lifli bitkiler, yüzde 69,2 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar, yüzde 64,34 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular olarak tespit edildi.

Endekste kapsanan 86 maddeden 13'ünün ortalama fiyatında azalış olurken 5'inin ortalama fiyatında değişim olmadı, 68'inin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Kaynak Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum