Tapu harcında tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı

1 Ocak-29 Kasım döneminde tapuda gerçekleştirilen 12,8 milyon işlemden 20 milyar 82 milyon 159 bin lira harç geliri elde edildi.

Tapu harcında tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı
30 Kasım 2021 - 15:04

1 Ocak-29 Kasım döneminde tapuda gerçekleştirilen 12,8 milyon işlemden 20 milyar 82 milyon 159 bin lira harç geliri elde edildi. En yüksek gelir 2,6 milyon adede yaklaşan gayrimenkul (konut, meslek yeri, arsa, tarla) satışlarından geldi. Söz konusu dönemde gayrimenkul satışlarından elde edilen kazanç 19 milyar 404 milyon liraya ulaştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan sektör temsilcileri, gayrimenkuldeki fiyat artışlarının tapu harcına da yansıdığını, sene sonunda bu rakamın 23 milyar lirayı bulabileceğini bildirdi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, tapu işlemlerinden elde edilen harç gelirinin 1 Ocak-29 Kasım itibarıyla 20 milyar lirayı aşarak tüm zamanların zirvesine çıktığını, geçen yılın tamamını geride bıraktığını söyledi.

Durbakayım, "Bu bilgi, inşaat sektöründeki konut satışlarının sadece müteahhit ve müşteri aralarında gerçekleşen ticari bir olay olmadığını; tersine devlete doğrudan doğruya ve dolambaçlı birçok faydası olduğunu gösteriyor." dedi.

İnşaat sektörünün devlete sağladığı katma değerin yalnızca harç ve KDV olmadığını dile getiren Durbakayım, "Buna istihdamı da eklersek sektörün ülke ekonomisine desteğini daha net anlayabiliriz. bu arada yüzde 4 (alıcı ve satıcıdan yüzde 2'şer) harç oranına yüzde 1 ile yüzde 18 arasında değişen KDV oranları da dahil edildiğinde devletin söz konusu işlem içindeki gelirinin takriben 50 milyar TL'ye ulaştığını söyleyebiliriz." diye konuştu.

"SEKTÖRÜN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI SÜRÜYOR"

FuzulEv Idare Heyeti Başkanı Eyüp Akbal ise 11 ay bitmeden tapu harcında ve adedinde ulaşılan rakamda yıllık rekor kırıldığını belirterek, 13 milyona yakın tapu işleminden yaklaşık 20,1 milyar liralık kazanç elde edildiğini söyledi.

Bu rakamın sektörün ekonomiye katkısını net bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Akbal, "Sektörümüz tüm olumsuzluklara ve ekonomideki dalgalanmalara rağmen enerjik şekilde yoluna devam ediyor, Türk ekonomisine katkısını sürdürüyor." dedi.

Akbal, Türkiye'deki konut satışlarının bu yıl Avrupa'da yeniden rekor kıracağını kaydederek, konut faizlerindeki artma nedeniyle ipotekli satışlar gerilese de vatandaşın konut almaya devam ettiğini, alternatif tasarruf finansman şirketlerinin payının yüzde 15'e ulaştığını anlattı.

Edilgen finansman sistemiyle ev edinmenin özellikle ikinci eli canlandırdığını kaydeden Akbal, sektörün kırdığı rekorlara da katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

"YIL SONUNDA 23 MİLYAR LİRAYI BULMASINI BEKLİYORUZ"

Helmann Inşa Yönetim Kurulu Başkanı Selman Eşsiz de yıl bitmeden tapu harcı gelirlerinde 20 milyar liranın aşılmasının sektörün ekonomiye sunduğu katkının bir göstergesi olduğunu belirterek, sene sonunda bu rakamın 23 milyar lirayı bulmasını beklediklerini söyledi.

Eşsiz, "Tapu harcındaki artışta en büyük katkı maddesi gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş. Onun haricen bu yıl yabancıya satışta da rekorlar kırıyoruz. Yabancıya satışta uygulanan değerlendirme raporu şartı da buna kayda değer katkı maddesi sunuyor." diye konuştu.

Halihazırda yüzde 4 olarak uygulanan (yüzde 2 alıcıdan, yüzde 2 satıcıdan) tapu harç oranının yüksek olduğunu dile getiren Özgün, sözlerini şöyle sürdürdü:

Profesyonellerin yaptığı çalışmaları baz alırsak bu konuda toplam gelirde hiçbir düşüş yaşamadan tapu harçlarını geriye çekebiliriz. şimdi tapuda beyan edilen rakamlarda yüksek harç ödememek için ciddi bir kayıp laf konusu. Gerçekten tapu harç oranını yüzde 1-1,5'lara çekerek keza sistemi daha artı tescil altına alabilir keza de benzer geliri elde edebiliriz. Bu sayede aslında dolaylı gelirler de artmış olacaktır. Dürüst olmayan beyanlar azalır, KDV ve aidat gelirleri artar, tapuda para nakliye işi son bulur. Tüm paralar sisteme girer.

Özgün, düşük ücret ödemek için tapuda beyan edilen rakamların fiilen tüm tarafları huzursuz ettiğini kaydederek, "Sonraki süreçte bu satış sebebiyle davalık olunması durumunda tapuda açıklama edilen rakam geçerli oluyor, mağduriyetler yaşanıyor. böylece tapu harçlarının düşürülmesinin ayrıca sektör keza de devlet açısından daha iyi olacağını, herhangi bir kayıp yaşanmayacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. (AA)

Kredi Hesaplama

Kredi Türü Kredi Vadesi HEMENCECIK HESAPLA


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum