Tanju Özcan: Bolu Valisi 'aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi?' diye müftüye sormuş haberi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, "Sayın Valimiz Bolu İl Müftüsü Sayın Ali Rıza Tahiroğlu ’na ‘Aşevine kurban bağışı toplamak caiz midir ’ diye sormuş.

Tanju Özcan: Bolu Valisi 'aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi?' diye müftüye sormuş haberi
28 Haziran 2022 - 19:20

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, "Sayın Valimiz Bolu İl Müftüsü Sayın Ali Rıza Tahiroğlu ’na ‘Aşevine kurban bağışı toplamak caiz midir ’ diye sormuş. Müftümüz, aşevine toplanan bağışların dinen herhangi bir sakıncası olmadığını söylemiş. Allah kendisinden razı olsun. Bağış konusunda müftüye soru soran valimize soruyorum. Müftü bey hukukçu mu? Müftülükten olumlu yanıt gelmesine karşın bize yeniden izin yazısı vermediler" dedi.

AKTÜEL 28.06.2022 18:26 Tanju Özcan: Bolu Valisi 'aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi?' diye müftüye sormuş

Bolu Belediyesi'nin kurban bağışı kampanyasına ilişkin afişleri gerekli izinler alınmadığı bahane gösterilerek Bolu Valiliği tarafından kent merkezindeki bildiri panolarından kaldırıldı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, afişlerin kaldırılmasının gerisinde Bolu Valiliği ’ne izin belgelerini ulaştırdıklarını, ancak yeniden izin alamadıklarını söyledi.

"GEREKLİ İZİN YİNE VERİLMEDİ"

Tanju Özcan, konu ile ilgili olarak basın mensuplarına bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bolu Belediyesi olarak 13 yıldır kurban bağışı topluyoruz ve bu bağış doğru aşevimizde günde 2 bin kişiye sıcak yemek yemek veriyoruz. Topladığımız bu bağışlarla 1 milyon kişiye yemek veriyoruz. Valimiz Sayın Erkan Kılıç, hukuksuz bir şekilde kurban bağış kampanyamıza ilişkin billboardlara astırdığımız afişleri müsade alınmadığı gösterilerek toplattırdı. Biz de zorunlu izinleri elde etmek adına belediyemizden bir yetkilimizi görevlendirdik ve valiliğe zorunlu müsade belgelerini elden ulaştırdık. Vali bey kurban bağışıyla ilgili Belediye Meclis kararımızın olup olmadığını sordu. Biz de 2013 yılında alınan Belediye Meclis kararını ulaştırdık fakat Vali Bey bu kararın Meclis'te her tarafta alınması gerektiğini bildirerek gerekli izni yine vermedi."

Tanju Özcan, bağış kampanyası afişlerine müsade vermeyen Vali Erkan Kılıç ’ın, Bolu İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu ’na “Aşevine kurban bağışı biriktirmek caiz midir?” diye sorduğunu öne sürdü.

Özcan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Sayın Valimiz Bolu İl Müftüsü Sayın Ali Rıza Tahiroğlu ’na ‘Aşevine kurban bağışı biriktirmek caiz midir ’ diye sormuş. Müftümüz, aşevine toplanan bağışların dinen herhangi bir sakıncası olmadığını söylemiş. Allah kendisinden razı olsun. Bağış konusunda müftüye soru soran valimize soruyorum. Müftü bey hukukçu mu? Müftülükten olumlu yanıt gelmesine rağmen bize tekrar izin yazısı vermediler. İzinli ya da izinsiz birçok dernek, vakıf, cemaat kurban yardımı topluyor. Valimiz onları bir kenara bırakmış Bolu Belediyesi ’nin kurban bağışlarına izin vermiyor. Sayın Valimiz hem bankadaki bağış hesabımıza da bloke koydurmuş. Ben bütün Türkiye ’ye sesleniyorum. Bolu Valisinin bu hileli ve hukuksuz davranışı karşısında herkesi Bolu Belediyesi ’ne kurban bağışı yapmaya misafir etme ediyorum. Önümüzdeki Kurban Bayramı ’nda Allah nasip ederse ben yine belediye başkanı olarak burada olacağım lakin Sayın Valimiz Bolu Valisi olarak kalacak mı onu Allah bilir." (ANKA)

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum