Talep arttı! Kira fiyatları uçtu - kars haber

Türkiye'de son günlerde vatandaşın cebini en fazla yakanlardan biri de yanına varılmaz pahada kira fiyatları.

Talep arttı! Kira fiyatları uçtu - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:46

Türkiye'de son günlerde vatandaşın cebini en fazla yakanlardan biri de yanına varılmaz pahada kira fiyatları. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine kadar Mayıs ayı kira artma oranı yüzde 34,46 oldu. İstanbul ’da emlak ofislerinde kiralık ve satılık konut için yüksek fiyatlara karşın yoğun talep oluşuyor.

"BÜYÜK SEMTLERDE TALEP POZITIF"

Kira artışlarının devam edeceğini ve büyük semtlere taleplerin arttığını gösteren Emlakçı Orhan Çobanoğlu, Fazla fazla yabancı talebi olduğu için ırk ev bulmakta zorlanıyor, fiyatlarda buna içten orantılı yükseliyor. Yabancılar başlıca büyük şehirleri seçim ediyorlar. Esenyurt, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Beylikdüzü taraflarına istek fazla. Buradaki evlerde Talep ve talebe yetişilmiyor. Konut üretimi şuanda çok da düşük olduğundan fiyatlar olağan olarak yükseldi. Ev üretim maliyetleri fazla yükseldi. İnşaat sektörü duraksadı. Geçen sene ile kıyaslarsak yaklaşık yüzde 150 gibi bir maliyet artışı söyleyebiliriz. Geçen sene 18 lira olan çimento şuanda 70 lira. Bunu baz alırsak ev imalatı fazla yükseldi. Kira artışlarının da devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

konut

"ANORMAL KİRA ARTIŞLARI DEVAM EDİYOR"

Vatandaşların kiralık konut bulmakta zorlandığını bildiren Çobanoğlu, “Yeni binaların satılık talebi çok fazla. Kiralık dairelere baktığımızda ise satılığa olan talepten çok daha yüksek. Şehirsel dönüşümler hızlanır ve fazlalaşırsa insanlar daha güzel ve yeni binalarda oturma fırsatı bulabilir. Bahçelievler ’de bulunan dairelerin kirası 2 bin liradan başlıyor 14 bin liraya değin var. Kira artışlarında 1 ’e 3 bir çoğaltma var. Olduğundan fazla kira artışı yapan ev sahipleri var. Bu durumda piyasanın düzenini bozuyor. Bunu gören diğer daire sahipleri de kiralar yükseldi benim dairemin de kirasını yükselteyim diyor ve aralıksız olağandişi bir çoğaltma laf konusu oluyor” biçiminde konuştu. (İHA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum