Takip ettiği genç kadına apartmanda cinsel saldırıda bulundu! İğrenç olay için mahkemeden flaş karar haberi

İğrenç olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde Merkezefendi ilçesinde meydana geldi.

Takip ettiği genç kadına apartmanda cinsel saldırıda bulundu! İğrenç olay için mahkemeden flaş karar haberi
23 Mayıs 2022 - 13:27

İğrenç olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde Merkezefendi ilçesinde meydana geldi. İşten meydana çıkan D.A. evine gitmek için Bayramyeri'nden minibüse bindi. D.A.'nın arkasından Hasan Ali Seçkin de benzer araca bindi. Seçkin, A.D. ile aynı yerde inip, evinin bulunduğu apartmana dek peşine düşüp takip etti. Hasan Ali Seçkin, peşinden girdiği A.D. ’ye önce sözlü tacizde bulundu. Seçkin, gerisinde da A.D.'yi bıçakla tehdit ederek eliyle maddesel tacizde bulundu. Gürültü üstüne D.A.'nın ailesi kapıyı açınca Seçkin, kaçtı. Ailenin ihbarı üstüne Seçkin, polisin yaptığı çalışmayla yakalandı. D.A. ’nun kolundaki dövmesinden tanı ettiği Seçkin tutuklandı.

3346d1eb0e12dbf989a8b2e251897d0c

Hasan Ali Seçkin hakkında 2. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi'nde 'basit cinsel saldırı' suçundan dava açıldı. Suçlamaları reddeden Seçkin, 9 sene hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın mahkemedeki tavır ve davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 7,5 yıla indirdi.

a162cc5650a63970065d9ab40a4a98c6

'BANA DANIŞIKLI DÖVÜŞ KURDUKLARINI DÜŞÜNEREK ORADAN UZAKLAŞTIM'

D.A.'nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk yerel mahkemenin verdiği cezayı eksik, sanık avukatları ise çok bularak istinafa taşıdı. Dava Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Canice Dairesi'nde tekrar görüldü. Tekrar ifadesi alınan Seçkin, "D.A.'yı daha önceden tanımam, minibüste bakıştık. Bakışlarından etkilendim. Kendisine arkadaşlık teklif etmek için peşinden minibüsten indim. Ben kendisine yetişemeden apartmana girdi. Asansöre onunla birlikte bindim. Kendisinden hoşlandığımı söyledim. Telefon numarasını istedim, veremeyeceğini, çalıştığı mağazada görüşebileceğimizi söyledi. 3 gün içerisinde nişanlanacağını söyleyince, nişanlısının fotoğrafını göstermesini istedim. Telefonu çıkarıp fotoğrafı gösterdi lakin bana içten tutmadığı için eğilip bakmaya çalıştım. Bu durum D.A.'yı rahatsız etti. Asansörden inince panik atağı olduğunu söyledi ve bağırmaya başladı. Evden babası çıkınca bana danişikli dövüş kurduklarını düşünerek oradan uzaklaştım. D.A.'nın kıyafetlerini ben yırtmadım. Kendisine karşısında hiçbir eylemim olmadı. Kendisinin daha önce de birkaç birey hakkında bu yönde şikayetleri olduğunu duydum. D.A.'nın psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum. İddiaları kabul etmiyorum. D.A.'nın durumunun araştırılmasını istek ediyor, beraatimi istiyorum" dedi.

84a89cc914f6d2b290e48128808ff7c7

'ÇELME ATMAK İSTEDİM FAKAT OLMADI'

D.A. ise ifadesinde sanığın kendisini takip ettiğini fark etmediğini belirterek, "Apartmana girip asansöre bindim. İnince davalı beni öpmeye başladı. Vücudumu ellemeye çalıştı. Bağırmamam için elleriyle ağzımı kapattı. Boğazımı tuttu. Bağıramaz hale geldim. Gürültüler üzerine kardeşim evin kapısını açıp, beni görür görmez çığlık atarak babamı çağırdı. Bu sırada sanık seri bir şekilde kaçmaya çalıştı. Ben de ayağına çelme atmak istedim ama olmadı. Durum sırasında atletimi yırttı. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Görülen dava sonucunda 6. Suç Oluşturan Dairesi davalı hakkında lokal mahkemenin verdiği indirim kararını kaldırdı. Sanık Hasan Ali Seçkin'e cezanın sosyal ve ikaz etme amacı dikkate alınarak toplamda 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Kararda, "Davalı savunmasında asansörde mağdureden telefon numarasını istediğini, mağdurenin telefon numarasını vermeyeceğini ancak mağazada çalıştığını, 3 gün sonra da nişanlanacağını ifade edip, nişanlısının fotoğrafını gösterdiğini açıklama ederek, mağdure konuşmasaydı bu hususları bilmesinin mümkün olmayacağını belirtmiş ise de nişanlı bir kadının tanımadığı bir kişiye bunları söylemesinin ve resim göstermesinin hayatın klasik akışına uygun düşmediği kabul edilmiş, sanığın mevcut bilgileri mağdureyi takip ederek ve sosyal ağ hesabından kolaylıkla saptama edebileceği sonucuna varılmış, nişanlı bir kadının iffetini ortaya koyarak iftira atmasını gerektirecek bir sebep olmaması nedeniyle, beyanlarının gerçeği yansıttığı hususunda bütün bir vicdani kanaate varılmış olup, sanığın suç kastının yoğunluğu, cezanın sosyal ve ikaz etme amacı, toplumsal önemi dikkate alınarak eylem karşıtlığı daha alçak sınırdan uzaklaşılarak ceza tayini cihetine gidilmiş, sanığın eylemi bıçakla gerçekleştirdiği sonucuna varılmış, sanığın vicdan azabı gösterecek tutum sergilememiş olması dikkate alınarak lehine TCK 62 maddesi kullanım edilmemesine" denildi.

'ÖRNEK KARAR ALINDI'

D.A.'nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk, misal bir karar alındığı belirterek, "Yerel duruşma göre sanığa 9 sene hapis cezası verildi ve bu kararda iyi hal indirimine gidilerek 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. En güzel cevabı bölge adliye mahkemesi verdi. İndirimler iptal edildi. Hiçbir indirim yapılmadı ve ceza 12 yıla yükseltildi. Cinayet Yargıtay'da da onandı. Gerekçe olarak sanığa bahşedilen cezanın sosyal ve uyarma amacıyla, bu suçun toplumsal önemi sebebiyle artırım yoluna gidildiği yazıldı. Cezaların caydırıcılığı yanında toplumsal öneminin de dikkate alınması gerektiği ve bu konuyla ilgili bakılacak davalarda mahkemelerin bu hususları gözetmesi gerektiği ortaya çıktı" dedi.

(DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum