Taha Akgül ve Feyzullah Aktürk, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazandı - kars haber

Macaristan'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda ulusal pehlivan Taha Akgül, Gürcü Geno Petriashvili'yi yenerek kariyerindeki 9.

Taha Akgül ve Feyzullah Aktürk, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazandı - kars haber
30 Mart 2022 - 23:45

Macaristan'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda ulusal pehlivan Taha Akgül, Gürcü Geno Petriashvili'yi yenerek kariyerindeki 9. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Başkent Budapeşte'de gerçekleştirilen organizasyonda üçüncü günün son müsabakasında Taha, ezeli rakibi Gürcü Geno Petriashvili ile finalde karşılaştı.

Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, Petriashvili'yi 5-2 mağlup ederek kariyerindeki 9. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Erkekler özgürlük stil 125 kiloda Türkiye'yi temsilci Taha, Budapeşte'de çeyrek finalde Sırp Magomedgadzhi Nurasulov'u 5-0, sanki finalde de konut sahibi ülkeden Daniel Ligeti'yi 10-0 teknik üstünlükle yenmişti.

Taha Akgül, hür stilde en fazla Avrupa şampiyonluğuna ulaşan pehlivan unvanını elinde bulunduruyor.

Rio 2016'da altın, Tokyo 2020'de bronz madalya alan Taha, keza kariyerinde iki dünya şampiyonluğu yaşadı.

thumbs_b_c_5ea04956fb5b3b54f1c97ef93f27a1fc

"KASIT, PARİS 2024"

Final karşılaşmasının arkasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Taha, 9. Avrupa şampiyonluğunu elde ettiği için çok gururlu olduğunu söyledi.

Finalde Gürcü Geno Petriashvili'yi 5-2 yenen Taha, "Gerçekte çok baskı müsabaka geçti. Kondisyon olarak kanımın son damlasına kadar savaştım." dedi.

"Avrupa şampiyonalarında 9'da 9 yaptım." diyen milli pehlivan, şu ifadeleri kullandı:

"Gürcü rakibimle maçın kuvvet geçeceği belliydi, kafa kafaya geçti. 5-2 üstünlükle 9. defa altın madalya aldım. 2016'da sakatlığım vardı, onu saymıyorum, maçtan çekildim. Hamdolsun tarihi bir rekor. Kendi rekorumu geliştirdim. Dua edenlere fazla teşekkür ediyorum. Ulusal ekip hocalarımız olsun, herkesin emeği var. Herkese bir bir teşekkür ediyorum."

Tokyo 2020'de bronz alan Taha Akgül, 2024 Paris Olimpiyatları'nda kazanan edinmek istediğini vurgulayarak, "Hedef, Paris 2024. 1,5 yıl var, fazla kısa bir vakit. Bu form durumumuzu korursak niçin altın madalya olmasın. Hedefimiz orada da altın madalyaya ulaşabilmek." diye konuştu.

thumbs_b_c_03735e4686c702a47e0a5c0e5607322c

FEHZULLAH AKTÜRK'TEN ALTIN MADALYA

Hür stil 92 kiloda mücadele eden milli sporcu Feyzullah Aktürk de, altın madalya kazandı.

Büyüklerde ilk kez Avrupa Şampiyonası'na katılan Feyzullah, finalde Bulgar Ahmed Sultanovich Bataev ile karşılaştı.

İlk devreyi 2-0 önde kapatan Feyzullah, karşılaşmayı 6-1 kazarak altın madalya elde etti.

100. ALTIN MADALYA FEYZULLAH'TAN

Türkiye'nin Avrupa şampiyonalarındaki 100. altın madalyasını kazanan Feyzullah Aktürk, minderde Türk bayrağıyla şampiyonluk turu attı.

23 yaş altının gerisinde büyüklerde de Avrupa şampiyonu olan Feyzullah Aktürk, 92 kilo elemelerinde Avusturyalı Benjamin Greil'i 11-1 teknik üstünlükle, çeyrek finalde Moldovalı Georgii Rubaev'i 8-0, sözde finalde de Gürcü Miriani Maisuradze'yi 5-2 mağlup etmişti.

20 GÜNDE İKİ ŞAMPİYONLUK

Final müsabakasının peşinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Feyzullah, 100. altın madalyanın kendisine nasip olduğunu belirterek, "Gururluyum, Türkiye'nin Avrupa şampiyonlarındaki 100. şampiyonluğu bana nasip oldu." dedi.

Bulgaristan'da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda da altın madalya şampiyon milli pehlivan, "23 yaş altının ardından burada da şampiyon oldum. Bana olan inancı boşuna çıkartmadım. Fazla mutluyum." ifadelerini kullandı.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu da "20 günde iki defa Avrupa şampiyonu olan aslan burada. Bunu yaşamak çok kayda değer. Feyzullah'ın yüreğine sağlık. Biz bir söz verdik, 'Bizim sporcularımız geriye adım atmayacak.' dedik. Sporcularıma, ekibime teşekkür ediyorum." diye konuştu.

thumbs_b_c_ce03295a695c07d0fab2db8b54c1107d

MİLLİ GÜREŞÇİ SÜLEYMAN ATLI, AVRUPA İKİNCİSİ OLDU

Macaristan'da aralıksız Avrupa Güreş Şampiyonası'nda ulusal sporcu Süleyman Atlı, erkekler serbest tarz 61 kiloda gümüş madalya aldı.

Başkent Budapeşte'de gerçekleştirilen şampiyonanın üçüncü gününde ulusal pehlivan Süleyman, özgür stil 61 kilo finalinde Ermeni Arsen Harutyunyan ile karşılaştı.

İlk kere 61 kiloda Avrupa Şampiyonası'na katılan Süleyman, rakibine 15-3 teknik üstünlükle mağlup oldu ve gümüş madalyada kaldı.

Ulusal pehlivan Süleyman Atlı'nın kariyerinde büyüklerde iki Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.

82c81428f78444d5f4a528b968a5817b

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli güreşçiler Taha Akgül ile Feyzullah Aktürk'ü tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Avrupa Güreş Şampiyonluğunu 9'uncu kere elde ederek büyük bir başarıya imza atan milli güreşçimiz Taha Akgül ile benzer şampiyonada ülkemiz tarihinin 100'üncü altın madalyasını şampiyon Feyzullah Aktürk'ü tebrik ediyorum."

AA-DHA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum