Suriyeli sığınmacılarla ilgili dikkat çeken anket! "Hemen gönderilsin" diyenlerin oranı... haberi

Hesaplı gelişmeler ve sığınmacı sorunlarıyla birlikte girilen seçim sürecinde anketler de gelmeye devam ediyor.

Suriyeli sığınmacılarla ilgili dikkat çeken anket! "Hemen gönderilsin" diyenlerin oranı... haberi
21 Mayıs 2022 - 09:47

Hesaplı gelişmeler ve sığınmacı sorunlarıyla birlikte girilen seçim sürecinde anketler de gelmeye devam ediyor. Muhalefet partilerinin az daha tamamı, seçimlere karşın stratejisinde mülteci konusuna ağırlık verirken, yapılan açıklamalarda, "sığınmacıların gönderileceği" tercih vaatlerinin başında yer alıyor.

Sosyal medyada da tepkiler her geçen gün artarken, vatandaşın bu konuda ne istediği ve ne dediği de merak konusu oldu. Yenişafak yazarı Mehmet Acet bugünkü yazısında, Areda Araştırma'nın anketine yer verdi.

YÜZDE 42 "ANINDA GÖNDERİLSİN" DEDİ

Suriyeli sığınmacılar konusunda sorulan soruya vatandaşların ağırlıklı olarak "Hemen gönderilsin" dediği dikkat çekerken, cevapların dağılımı şu şekilde oldu:

*Tümü anında gönderilsin (%42,8)

*Suriye ’de uzlaşma sağlandıktan sonra hepsi gönderilsin (%31,2)

*Uzlaşma sağlanınca yardımsever olanlar kalsın, diğerleri gönderilsin (%22,2)

*Hiçbirinin gönderilmesine gerek yoktur (%3,8)

Keza cevaplara kadar dağılımda da uyarı çeken sonuçlar yer alırken, CHP seçmeninin yüzde 73,7'sinin, İYİ Parti seçmeninin yüzde 91,5'nin ve HDP seçmeninin de yüzde 54,5'nin "Tümü derhal gönderilsin" dediği saptandı.

öte taraftan AK Parti seçmeninin yüzde 16,1'i, MHP seçmeninin de yüzde 21,8'nin "Anında gönderilsin" dediği ortaya çıktı.

BU PAZAR SEÇİM OLSA...

Aynı ankette vatandaşa "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsini?" sorusu da yöneltilirken, oy dağılımı şu şekilde gerçekleşti: AK Parti: %36,9, CHP: %25,1, İYİ Parti: %11,8, MHP: %10,1 ,HDP: 9,4

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum