SSB duyurdu! Envantere girdi... Türkiye'nin A400M filosu tamamlandı - kars haber

Türkiye'nin A400M filosunun tamamlandığını Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

SSB duyurdu! Envantere girdi... Türkiye'nin A400M filosu tamamlandı - kars haber
30 Mart 2022 - 19:25

Türkiye'nin A400M filosunun tamamlandığını Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Demir, HvKK için üretilen 10'uncu ve son uçağın da envantere girdiğini aktardı.

Demir, Twitter hesabından A400M filosuna ilişkin şu açıklamayı paylaştı:

"A400M Filomuz tamamlandı. TSK ’nın strateji ulaştırma görevleri için tasarım ve üretiminde ortak olduğumuz A400M Projesi zarfında HvKK için üretilen 10 ’uncu ve son uçağımız da envantere girdi. Uğurlu olsun."

SSB'DEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından da şu açıklama yapıldı:

"Hava Kuvvetleri Komutanlığının taktik ulaştırma görevleri ihtiyacı için iki taraflı olunan A400M Projesi dahilinde Türkiye için üretilen son uçak Kayseri'ye konuşlandı. Tasarım ve üretiminde TUSAŞ'ın yer aldığı, TEI'nin motor üretiminde daha aşağı yüklenici olduğu uçağımız, öncekilere tarafından üst konfigürasyonda üretildi. A400M Ulaştırma Uçağı Projesi kapsamında Almanya (53), Belçika-Lux (8), Fransa (50), İngiltere (22), İspanya (27) ve Türkiye (10) ’den oluşan konsorsiyum namına OCCAR ile AMSL Firması arasında imzalanan Sözleşme kapsamında bugüne dek toplam 103 adet uçak teslimatı tamamlandı."

Laf konusu uçağın konsorsiyum dışı ilk kullanıcısının Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri olduğuna işaret edilen açıklamada, "2021 yılında imzalanan sözleşme ile Kazakistan, A400M uçağının dokuzuncu kullanıcı ülkesi olarak 2 adet uçak siparişi verdi. A400M Uçağı Nihai Montaj Hattı Ağustos 2007 ’de açıldı. A400M Uçağı ’nın nihai montaj hattından uçuş hattına verilme töreni 26 Haziran 2008 tarihinde İspanya ’da gerçekleştirildi. A400M Uçağının ilk uçuşu 11 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirildi." ifadeleri kullanıldı.

Ekran görüntüsü 2022-03-30 183924

Projenin Türkiye namına yürütücülüğünü SSB yaptığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), katılımcı ülkelerin (Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya) havacılık endüstrileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde ülkelerin aldığı uçak miktarı oranında yükümlülük üstleniyor. TUSAŞ'ın yapı komponentler ve sistemlerde iş payı bulunuyor. A400M Uçağı'nın Ön Orta Ceset, Arkadaki Karoser Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üstteki Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş denetim yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Çabukluk Frenleri'nin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri göre gerçekleştiriliyor.

A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma and ITP) tarafından tasarlanmış özgün turboprop bir motor olan TP400 motoru kullanılıyor. Motor konusunda EPI ’nin daha alçak yüklenicileri aralarında TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) de yer alıyor.

A400M Ulaştırma Uçağı Projesi dahilinde Türkiye'ye teslim edilen birincil uçak olan MSN009, 2014 yılında envantere alındı. Airbus ’ın Sevilla/İspanya tesislerinde yürütülen deneme faaliyetleri sonucunda 29 Mart 2022 ’de kabulü gerçekleşen onuncu ve son uçağımız MSN 118 ’in envantere alınması ile Konsorsiyumda ‘A400M Filosu ’ tamamlanan ilk ülke Türkiye oldu."

Ekran görüntüsü 2022-03-30 183938

MSN 118 numaralı onuncu uçağın, proje kapsamında yeni konfigürasyon seviyesinde teslim edilen birincil uçak olduğu, daha önce envantere dargın olan diğer uçaklara tarafından daha üstteki kabiliyetlere sahip olduğu vurgulanan açıklamada, "Kontrat dahilinde daha önce teslimatı tamamlanan A400M uçaklarımızın nihai konfigürasyona ulaştırılması namına yürütülen iyileştirme faaliyetleri Kayseri ’de kurulan Retrofit Merkezi ’nde sürdürülmekte olup bu kapsamda bugüne değin 2 uçağımızın kabiliyet yükseltme (retrofit) faaliyeti başarıyla tamamlandı."

Açıklamada, Türk Hava Kuvvetlerinin gücüne zorlama katacak ve ülke savunmasına önemli katkılar sağlayacak onuncu uçağın, kabul deneme faaliyetlerinin tamamlanmasının peşinde Hava Kuvvetleri uçuş ekibi tarafından 30 Martta Kayseri/Erkilet 12. Hava Ulaştırma Başlıca Üs Komutanlığı ’na konuşlandırıldığı bildirildi. (AA)

A400M Filomuz tamamlandı! ✈️????????

TSK ’nın taktik ulaştırma görevleri için tasarım ve üretiminde iki taraflı olduğumuz #A400M Projesi kapsamında HvKK için üretilen 10 ’uncu ve son uçağımız da envantere girdi. Uğurlu olsun.#İstiklâlveİstikbâlimizİçin pic.twitter.com/ajwg8ywOSt

— Ismail Demir (@IsmailDemirSSB) March 30, 2022


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum