Sosyal medya uydurmasıymış! - kars haber

Kadına ve sağlıkçılara yönelik şiddeti önleyeceği öne sürülen yasa teklifinin kurul görüşmelerinde, ‘hileli kışkırtma indirimi ’ tartışması yaşandı.

Sosyal medya uydurmasıymış! - kars haber
31 Mart 2022 - 07:28

Kadına ve sağlıkçılara yönelik şiddeti önleyeceği öne sürülen yasa teklifinin kurul görüşmelerinde, ‘hileli kışkırtma indirimi ’ tartışması yaşandı. AKP ’li Güler, bu indirimlerin “sosyal medya uydurması” olduğunu bahis etti.

GÜNCEL 31.03.2022 07:14 Sosyal medya uydurmasıymış! Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

AKP tarafından TBMM Başkanlığı ’na sunulan ve kadınlar ile sağlık emekçilerine karşın kuvvet olaylarında “numaradan” ceza artırımları öngören torba önerge, önceki gece TBMM Hak Komisyonu ’nda kabul edildi. Muhalefetin, “kadına şiddette ‘hileli tahrik indirimi ’ uygulanmamasına karşın hükümlerin teklife eklenmesi” önerisi, onlarca örneğe karşın “Zaten uygulanmıyor” gerekçesiyle geri çevrildi.

TBMM Genel Kurulu'na sevk edilen teklife kadar, ısrarlı takibe 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Korkutma 6 ay yerine 9 ay hapisle cezalandırılacak. Kadınlara yönelik eziyetin cezası 2,5 sene, işkencenin cezası ise 5 yıldan başlayacak. Sağlık Durumu çalışanlarına yönelik ise kasten yaralama katalog suç kapsamına alınarak tutsak suçlama kolaylaştırılacak.


TEKLİF YETERSİZ

Komite görüşmeleri sırasında, teklifin yetkisiz olduğunu, saldırıda bulunanların genelde “hileli tahrik indirimi” ile ceza indirimleri aldığını açıklayan muhalefet, teklife bu yönde maddelerin eklenmesini istedi. Öneriye karşısında çıkan AKP Milletvekili Abdullah Güler ise “Onlar sosyal ağ uydurmaları” dedi. Muhalefet milletvekillerinin tepki gösterdiği bu sözlere karşın geri adım atmayan Güler, “Siz uygulamayı bilmiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

GELSELER GÖRÜRLERDİ

Lokal mahkemelerde, kadınlara gelen SMS ’lerden giydikleri kıyafetlere dek çok sayıda bahane ile erkeklere haksız tahrik indirimi uygulandığına uyarı çeken CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, AKP ’li Güler ’e karşı çıktı. Konuyla ilgili BirGün ’e değerlendirmelerde yer alan Taşcıer, “Nerdeyse her davada, katiller sözde sözleşmiş gibi benzer sözlerle kışkırtma indirimi alıyorlar. AKP ’liler bir defa olsun davalara gelmedikleri için yaşananları ‘sosyal medya uydurması ’ sanıyorlar” dedi.

EN UFAK ÇÖZÜM OLMAZ

Kadına kuvvet uygulayan sanıkların, “ruj sürmüştü, şöyle giyinmişti, gece dışarı çıkmıştı, yemek yemek yapmamıştı” gibi sözleri gerekçe olarak sıralayıp mahkemelerden ceza indirimi aldıklarını söyleyen Taşcıer, şöyle devam etti: “Kendileri bir defa olsun bir bayan cinayeti davasına gelseler zaten mahkemelerden nasıl haksız tahrik indirimleri çıktığını görürlerdi. Fakat seslenmek oysa bundan rahatsız olmuyor olacaklar ancak tekliflerinin içerisine haksız tahrik indirimleriyle ilgili bir madde koymadılar. bundan başka bu yasayı, ‘Kadına karşın şiddeti önleyecek ’ diye pazarlamaya çalışıyorlar. Bu teklifin sonuca dönük en minik bir çözüm olması bile mümkün değil.”

***

Bunların hangisi uydurma?

AKP'lilerin “sosyal medya uydurmaları” dediği ve mahkemelerin erkek şiddetine ilişkin davalarda uyguladığı hileli kışkırtma indirimlerinden bazıları şöyle:

• Eskişehir ’de 23 kere şikâyet etmesine rağmen bir zamanlar evli olduğu Ayşe Tuba Arslan ’ı satırla ve çocuklarının gözü önünde katleden Yalçın Özalpay ’a duruşma hileli kışkırtma indirimi uyguladı. Kadının telefonuna gelen “Canım” yazılmış mesaj, karara bahane gösterildi.

• Malatya ’da Feride S., evli olduğu erkek tarafından boğularak öldürüldü ve gömüldü. Kadının biriyle mesajlaşması ve telefonla konuşması hileli kışkırtma indirimi gerekçesi yapıldı.

• Erzurum ’dan D.K. boşanma sürecinde olduğu erkek kadar bıçaklandı. Mahsus öldürmeye teşebbüsten yargılanan erkeğin cezası, ‘tahrik ’ ve ’iyi hal ’ indirimiyle ömür boyu hapisten 6 sene 3 aya indirdi. Bahane olarak ise kadının tayt giymesi gösterildi.

• Halide Özpolat ’ı öldüren katil, mahkemede, “Karım bana bakmıyordu, yemeğimi yapmıyordu” dedi. Katil erkek, keza iyi hal keza haksız kışkırtma indirimi aldı.

• Emine Akgül, boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı Levent Akgül kadar bir alışveriş merkezinde silahla vurularak öldürüldü. Evden erkek sesi gelmesi haksız tahrik indirimine bahane yapıldı.

***

Hekimlerin önerileri reddedildi

Komisyondan geçen yasa teklifi, sağlık emekçilerinin de sorunlarını çözmüyor. Türk Tabipleri Birliği ’nin (TTB) sağlıkta şiddete aleyhinde düzenleme önerileri kabul edilmedi. TTB dün Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Kırşehir ’de bir yoğun bakımın basılıp sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldığı gün, Sıhhat Bakanı ‘Bu nasıl insanlık? ’ diye tweet attı, TTB ’nin Meclis ’e sunduğu öneriler ise reddedildi. Bakana görevinin tweet atmak yok, fiziksel adımlar atmak olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de teklifin sağlıkta şiddeti durdurmak için zorunlu ama eksik ve eksik olduğunu belirterek, “Sağlıkta şiddeti önleyici düzenlemeler tek bir maddeye indirgenmiş, bütüncül bir yaklaşım değil” dedi.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum