Son dakika: Salgını hayatlarından çıkarıyorlar! Kritik tarih 1 Şubat haberi

Son dakika: Danimarka, koronavirüsle ilgili yeni kararlar aldı.

Son dakika: Salgını hayatlarından çıkarıyorlar! Kritik tarih 1 Şubat haberi
26 Ocak 2022 - 22:43

Son dakika: Danimarka, koronavirüsle ilgili yeni kararlar aldı. Karara tarafından Kovid-19 kritik hastalık kategorisinden çıkarılıyor. Bütün dünyada ses getiren karar 1 Şubat itibarıyla uygulamaya konulacak ve tüm kısıtlamalar kaldırılacak.

BAŞBAKAN AÇIKLADI

Başbakan Mette Frederiksen, Kovid-19'u sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarırken, 1 Şubat itibarıyla bütün kısıtlamaları kaldırmaya karar verdiklerini ve parlamentoda da diğer partilerden bütün takviye aldıklarını söyledi.

Sadece Danimarka'ya yurt dışından girişlerde aşı pasaportu uygulamasının devam edeceğini kaydeden Frederiksen, ''1 Şubat'tan itibaren bütün kısıtlamaların kaldırılmasına karar verdik. Ocak ayının sonu şubat ayının başında Kovid-19'dan enfekte olanların sayısı irtifa yapacak, daha sonra da düşüşler yaşanacak.'' ifadelerini kullandı.

4. DOZ DA UYGULANACAK

Kısıtlamalar geçmişte kalsa ve gündelik hayat geri dönse bile yetkililerin Kovid-19 verilerini peşine düşüp takip edeceğini aktaran Frederiksen, Kovid-19 aşısının 4. dozunun da uygulanacağını belirtti.

Danimarka'da 10 Eylül 2021'de koronavirüs salgınının adamakıllı kontrol altına alındığı ve böylece bütün önlemlerin kaldırıldığı açıklanmıştı. sonradan, vakaların kontrolden çıkması üzerine 15 Kasım 2021'den itibaren her yerde kısıtlamalar uygulanmaya başlanmıştı.

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü Baş Epidemiyologu Tyra Krause, 3 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Omicron varyantının Kovid-19 salgınının sonunu getirdiğini ve 2 ay içinde insanların adi hayatlarına geri döneceğini vurgulamıştı.

Milli Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka'da Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 635'e çıktı. Ülkede vaka sayısı 1 milyon 484 bin 771'e yükseldi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum