Son Dakika: Rusya'dan flaş ateşkes kararı! Yarın saat 10:00'dan itibaren... - kars haber

So dakika haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, yarın Moskova saatiyle 10.00'dan itibaren yalnızca insani amaçlarla mütareke bildiri ettiğini duyurarak, sivillerin ve yabancı vatandaşların Mariupol'den Zaporijya'ya tahliyesi için ek bir insani antre açacağını duyurdu. Rusya Savunma.

Son Dakika: Rusya'dan flaş ateşkes kararı! Yarın saat 10:00'dan itibaren... - kars haber
30 Mart 2022 - 23:41

So dakika haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, yarın Moskova saatiyle 10.00'dan itibaren yalnızca insani amaçlarla mütareke bildiri ettiğini duyurarak, sivillerin ve yabancı vatandaşların Mariupol'den Zaporijya'ya tahliyesi için ek bir insani antre açacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Milli Yoklama Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Ukrayna ’da sivillere karşın tahliyelerle ilgili verdiği brifingte yarın Mariupol ’den Zaporijya ’ya insani antre açılacağını duyurdu. Günlerdir kuşatma altındaki Mariupol ’den yapılacak olan tahliyeler ile ilgili konuşan Mizintsev, “31 Mart 2022 10:00 ’dan itibaren yalnızca insani amaçlı ‘sessizlik rejimi ’ ilan edildi ve siviller ile yabancıların tahliyesi için insani antre açıldı. Bu insani operasyonun başarılı bir şekilde uygulanması için, Birleşik Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin doğrudan katılımıyla yürütülmesi önerilmektedir. bununla birlikte, şimdi Berdyansk'tan Mariupol'a giden yolun bir bölümünün sistematik olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimleri kadar havadan, ağır makineli silahlarla milliyetçi taburlardan saldırıya maruz kaldığını bildiriyoruz” dedi.

UKRAYNA'YA ÇAĞRI: SAAT 06.00'YA KADAR BİLGİLENDİRİN

Ukrayna ’nın insani koridorların uygulanması için koşulları yerine getirmesi çağrısı yapan Mizintsev, “Rus tarafının yanı sıra Birleşik Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerini saat 06.00'ya dek yazılmış olarak bilgilendirin” ifadelerini kullanarak, Ukrayna ’ya insani koridorlar konusunda çağrıda bulundu.

“Rusya ’nın özel operasyonlarının başından bu yanlamasına 104 bin 807 ’si çocuk edinmek üzere 509 bin 425 kişi terhis edildi”
Rusya ’nın tek yanlı olarak insani koridorlardan sivilleri terhis etmeye devam ettiğinden aktaran Mizintsev, “Son 24 saat içinde Kiev ’in katılımı olmadan 3 bin 384 ’ü çocuk elde etmek üzere Ukrayna, Donetsk ve Luhansk ’tan toplamda 20 bin 495 birey tahliye edildi. Rusya ’nın özel operasyonlarının başından bu yandan 104 bin 807 ’si çocuk olmak üzere 509 bin 425 kişi terhis edildi. Yine son 1 gün içinde Mariupol ’den 3 bin 63 kişi toplamda 111 bin 865 birey tahliye edildi” dedi.

Ukrayna tarafını sivil tahliyeleri engellemekle suçlayan Mizintsev, “Ukraynalılar, Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi, Mariupol ve diğer kentlerden 4 buçuk milyondan fazla sivili ve 19 ülkeden 6 bin 776 kişiyi ‘canlı kalkan ’ olarak rehin tutmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA MAYINLARININ SÜRÜKLENME TEHDİDİ HALA VAR”

Ukraynalıların Karadeniz ’e döşediği mayınlar sebebiyle tehlikenin hala devam ettiğine dikkat çeken Mizinstsev, “Ayrıca 60 ’tan fazla gemi Ukrayna limanlarında rehin tutulmaya devam ediliyor. Kiev ’in iç ve karasularda oluşturduğu topa tutma tehdidi ve yüksek mayın tehlikelerine karşı gemilerin dışarıya çıkmasına izin verilmiyor. bununla beraber, Ukrayna tarafı hala tanıdık olmayan gemilerin toplanma alanına çıkışının güvenliğini sağlamaya hazırlanmış olduğunu onay etmiyor ve bu sorunun çözümünde muhtemel olan her türlü girişimlerden kaçınıyor” dedi.

Milletlerarası Denizcilik Örgütü'nü ve armatör şirketlerin liderliğini, tanıdık olmayan devlet gemilerinin Ukrayna limanlarından çıkışlarının güvenliğini sağlamaya ve engellemeye karşın önlemler elde etmek için Kiev ’e baskı yapmalarına çağıran Mizinstsev, “Karadeniz ülkelerinin kıyıları baştan başa demirlerinden kopan Ukrayna mayınlarının sürüklenme tehdidi hala var” dedi.

İHA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum