Son dakika: Petrol fiyatlarıyla ilgili yeni gelişme! Ucuz benzin ve mazot... haberi

Son dakika: Akaryakıt fiyatları üzerinde belirleyici olan petrol fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi.

Son dakika: Petrol fiyatlarıyla ilgili yeni gelişme! Ucuz benzin ve mazot... haberi
23 Haziran 2022 - 12:15

Son dakika: Akaryakıt fiyatları üzerinde belirleyici olan petrol fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi. Öngel, “Küresel salgın döneminde dünya genelinde ekonomik hareketliliğin de yavaşlamasına emrindeki olarak varil başına 40 dolar seviyelerine gerileyen brent tipi ham petrol fiyatlarında 2022 yılı başından beri yaşanan gelişmelerin sebebiyet verdiği yükseliş devam ediyor” diye konuştu.

Öngel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “17 Haziran 2020 günü 45,26 dolardan operasyon gören petrol fiyatları, 17 Haziran 2021 tarihinde varil başına 66,84 dolar seviyesinden işlem görmekteydi. 2022 yılında özellikle Ukrayna-Rusya savaşı, dünya genelinde büyüyen istek, İran ve Rusya ’ya uygulanan ambargolar 17 Haziran 2022 itibari ile 120 dolar seviyelerinin üzerini görebilen bir petrol fiyatını ortaya çıkartmış durumda. Bilhassa dünya politika arenasında da durulmayan sular (ABD-İran, Rusya-Ukrayna, ABD-Çin gibi) ve talep endişeleri petrol fiyatlarının yükselişine sebep olurken, içerisinde bulunduğumuz haftada küresel resesyon endişelerin yükseliş nedenlerine ağır basması ile petrol fiyatlarında 110 dolar civarına çabuk bir geri çekilme yaşanmakta.”

petrol1

“UCUZ BENZİN VE AKARYAKIT İÇİN UMMAK GEREKECEK”

“Ülkemiz açısından bakıldığında ise ham petrol fiyatlarında düşüşe karşın dolar kurundaki yükselişin de devam etmesi sebebi ile yakıt ve mazot fiyatları yükselmeye devam ediyor” diyen Beykent Üniversitesi ’nden Prof. Dr. Volkan Öngel, “Şu anki tablo ülkemizde kısa vadede piyasaya karşın bir düzenleme yapılmazsa yakıt ve petrol fiyatlarında büyük bir düşünün olmasının beklenmediği yönünde. Bu sebeple ucuz yakıt ve akaryakit için biraz daha beklemek gerekecek” ifadelerini kullandı.

benzin10

AKARYAKIT FİYATLARI 30 LİRAYI AŞTI

Son zamlar sonrasında mazot fiyatları 30 lirayı görürken son 7 aydaki yükselme oranı benzin litre fiyatı için yüzde 225, motorin litre fiyatı içinse yüzde 264 oldu.

"RAHATSIZ EDİCİ DÜZEYDE"

AK Parti grubunda geçtiğimiz günlerde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mazot fiyatları hakkında yaptığı açıklamasında, artışların sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkilediğini belirterek, "Pompa fiyatlarında ortaya meydana çıkan rakamlar gerçekten can sıkıcı düzeydedir. Petrol tüketiminin çok büyük bölümünü ithalat ile tedarik eden bir ülke olarak hem çiğ petrol fiyatlarındaki yükselişten keza de kurdaki artıştan hemen etkileniyoruz” demişti.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum