SON DAKİKA: Paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 milyar zarar ettiren o firmalara darbe! 3 suç örgütü lideri yakalandı haberi

Son dakika: Demir Çelik fiyatlarını manipüle eden, 105 milyar liralik sahte faturayla kamuyu 25 milyar zarara uğratan şirketlere karşın Demir Yumruk operasyonu düzenlendi.

SON DAKİKA: Paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 milyar zarar ettiren o firmalara darbe! 3 suç örgütü lideri yakalandı haberi
28 Haziran 2022 - 08:51

Son dakika: Demir Çelik fiyatlarını manipüle eden, 105 milyar liralik sahte faturayla kamuyu 25 milyar zarara uğratan şirketlere karşın Demir Yumruk operasyonu düzenlendi.

SON DAKİKA | ANKARA MERKEZLİ 29 İLDE IŞLEM

Ankara Emniyeti Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü, Vergi Denetleme Kurulu, MASAK, KOM Daire Başkanlığı personelinin katıldığı, Ankara merkezli 29 ilde aynı zamanlı düğmeye basıldı.

EROL EVCİL'İN DE OLDUĞU 250 KİŞİYE GÖZALTI

Operasyonda şu asıl kadar Erol Eşrefoğlu ’nun (Evcil) da aralarında olduğu 3 ayrı suç örgütünün lideri ile birlikte 250 şüpheli gözaltına alındı

1

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, Kabahat İşlemek Nedeniyle Örgüt Kurma, Nitelikli Üçkâğıt, Sus Payı ve 213 Sayılı Ödenti Usul Kanununa muhalefet suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri, MASAK personeli iki taraflı çalışma grubu oluşturdu, bu gruba KOM ekipleri de destek verdi.

10 AYLIK TEKNİK TAKİP SONRASI 3 AYRI KABAHAT ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan müşterek çalışma grubu operasyonun hazırlık aşamasında her data, doküman ve detayı titizlikle değerlendirken, 10 ay boyunca dinleme ve somut takip tedbirlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 farklı kabahat örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

Bu kabahat örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki öteki firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek 3 ’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız gelir sağladıkları belirlendi.

2

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZARARA UĞRATTILAR

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi. (2021 yılında organizasyon kapsamındaki paravan firmaların düzenlenmiş olduğu fatura tutarı adeta Türkiye Cumhuriyeti ’nin EĞİTİM için ayırdığı ödenek tutarı dek)

14 FABRİKA, 850 ADRESTE OPERASYON

Ankara Emniyeti, Aidat Denetim Kurulu ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabahleyin saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli arasında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli illerinin de bulunduğu 29 ilde aynı zamanlı “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 ekip, 2100 personel, 250 Aidat Müfettişi ve MASAK personeli ödev aldı.
Operasyonda 374 şahıs hakkında nezaret kararı bulunurken, şu belli başlı değin 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erol Eşrefoğlu ’nun (Evcil) da aralarında olduğu 3 farklı suç örgütü lideri de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma işlemleri devam ediyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum