SON DAKİKA: 'Kredi kullanımını durdurdular' iddiası gündem olmuştu! Hazine ve Maliye Bakanlığından dikkat çeken mesaj haberi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ’nun Cuma günü aldığı, ‘15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar tanıdık olmayan para nakit varlığı yer alan şirketler, aktifleri veya takvim satış gelirlerinin yüzde 10'undan.

SON DAKİKA: 'Kredi kullanımını durdurdular' iddiası gündem olmuştu! Hazine ve Maliye Bakanlığından dikkat çeken mesaj haberi
27 Haziran 2022 - 16:52

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ’nun Cuma günü aldığı, ‘15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar tanıdık olmayan para nakit varlığı yer alan şirketler, aktifleri veya takvim satış gelirlerinin yüzde 10'undan fazla tanıdık olmayan para peşin para varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak ’ kararına ilişkin bir son dakika gelişmesini paylaştı.

Define ve Maliye Bakanlığı, kredi piyasası gelişmelerine karşın alınan tedbirlerin, keza Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımını keza de parasal istikrarı destekler nitelikte olduğunu bildirdi. Bakanlık, birbirini bütünleyici ve parasal istikrarın güçlendirilmesine karşın tedbirlerin alınmaya devam edileceğini belirtti.

Bakanlık kadar yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son dönemde, BDDK tarafından alınan, Yurt dışı yerleşiklerle türev operasyon gerçekleştiren bankalar ve parasal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi, ev kredilerinde ve ev teminatlı kredilerde kredi değerinde oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üstünde döviz varlığı yer alan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından ve son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10'u aşan egemen denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır.”

SON DAKİKA: TEDBİRLER DEVAM EDECEK!

“Kredi piyasası gelişmelerine karşın alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de parasal istikrarı destekler niteliktedir” denilen açıklamanın devamında, “Bütün ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini bütünleyici ve parasal istikrarın güçlendirilmesine karşın tedbirler alınmaya devam edilecektir . Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

'KREDİ KULLANDIRIMI DURDURULDU' İDDİASI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), açıklanmış tutardan fazla peşin para dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen kararının ardından, bir takım bankalar düzenlemenin ayrıntıları netleşinceye dek yeni TL kredi kullandırımını durdurduğu öne sürülmüştü.

FWQaMRbXwAEFU9H


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum