Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların beklediği kararları açıkladı! Asgari ücrete ek zam, memur ve emekli maaşları... haberi

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de 16.00'da başlayan Kabine toplantısının ardından alınan kararları açıklamak ve gündemdeki gelişmeleri değer biçmek üzere toplantının gerisinde kameralar karşısına geçti.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların beklediği kararları açıkladı! Asgari ücrete ek zam, memur ve emekli maaşları... haberi
27 Haziran 2022 - 22:07

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de 16.00'da başlayan Kabine toplantısının ardından alınan kararları açıklamak ve gündemdeki gelişmeleri değer biçmek üzere toplantının gerisinde kameralar karşısına geçti. Terörle çaba mesajı veren Erdoğan, "Suriye sınırımızda oluşturmaya başladığımız güvenlik koridorunun eksiklerini tamamlamayla ilgili hazırlıklarımız biter bitmez yeni harekatlara başlayacağız" diye konuştu. Erdoğan Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek "Muğla'da Büyükşehir Belediyesi sende. Acaba ne gibi bir çalışma ortaya koydunuz?" ifadelerini kullandı. Adana'da 2 kuyuda yüksek nitelikli petrol bulunduğuna uyarı çeken Erdoğan, "Petrolün rezerv değeri takriben 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Benzer sahada 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu. Erdoğan konuşmasında "Enflasyondaki yükselişin yükünü bir müddet daha omuzlamak zorunda kalacağımız açıktır" ifadelerine yer verirken, zamlı memur maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde ödeneceğini belirterek tarih verdi. En Düşük aidat için talimatlar verdiğini açıklayan Erdoğan, "Şu Anda Alıştırma Bakanım çalışmayı hafta sonuna varmadan inşallah bitirecekler ve arkasında NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle paylaşma fırsatını bulacağız" sözlerini kullandı.

image

Erdoğan'ın açıklamalarından öne meydana çıkan noktalar şöyle:

Efes 2022 Tatbikatı'nın son günü için 9 Haziran'da gittiğimiz İzmir'de ordumuzun gücünü bir defa daha uygun gördük ve bölgesel meselelerle ilgili mesajlarımızı paylaştık. Terör, göç, ekonomi, savaş, sosyal krizler gibi hayati sınamalardan geçen bölgemizde tatbikat dostlarımıza güven, düşmanlarımıza dehşet veren bir program olarak başarıyla icra edilmiştir.

"BİTER BİTMEZ YENİ HAREKATLARA BAŞLAYACAĞIZ"

Türkiye'yi bir yanlamasına terör koridoruyla, diğer yanlamasına kimi ülkeler vasıtasıyla abluka girişimlerine akamete uğrattık, uğratmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin güvenlik kaygılarına saygı duymayan hiçbir yapının sahip olduğumuz kuvvet ve imkanlardan faydalanma hakkı olmayacağını her fırsatta ifade ediyoruz.

Siyasi, ekonomik ve askeri tüm kabiliyetlerimizi 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek ve 2053 vizyonumuzu hayata vermek için kullanmayı sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Irak sınırımızı teröristlerin saldırılarından kalıcı olarak kurtaracak operasyonlarımız başarıyla sürüyor. Suriye sınırımızda oluşturmaya başladığımız emniyet koridorunun eksiklerini tamamlamayla ilgili hazırlıklarımız biter bitmez yeni harekatlara başlayacağız.

Türkiye ekonomi programımızın esas sütunlarından olan ihracatımızdaki gelişmeleri 13 Haziran'da katıldığımız Türkiye İhracatçılar Meclisi'nda sektör temsilcileriyle baştan değerlendirdik. Takvim 243 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan iş dünyamızı bir kere daha tebrik ediyoruz.

İnşallah bundan sonra uzaya göndereceğimiz uydular yerli ve milli çalışmaların ürünleri olacaktır.

AA-20220627-28273188-28273181-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

"BU NESIL ZAVALLILARLA SİYASET YAPILMAZ"

Marmaris'te yaşanan yangını yakından takip ederek tüm imkanların kullanılmasını sağladık. Yoğun bir şekilde ağaçlandırma çalışmalarına girmek suretiyle bu tahribatı anında gidermenin yollarını arayacağız. Nasıl ama daha önce Muğla'da, Antalya'da, İzmir'de bunları yaşadık, şimdi her tarafta burada benzer çalışmayı yaparak inşallah yine yeşilimize kavuşacağız. Millete hizmet derdi olmayanların gökyüzünde helikopter arayışı gibi, bu cins zavallılarla bu ülkede siyaset yapılmaz. Biz işimizin gereği neyse onu yapıyoruz.

Sabotaj sonucu çıktığı belirlenen yangından 5 bin 142 hektar bölge fidan dikilmek suretiyle baştan ihya edilecektir. Muğla'da Büyükşehir Belediyesi sende. Acaba ne gibi bir çalışma ortaya koydunuz?

Bu tablo değişmeden Türkiye'den öbür bir söylev beklenmesinin mümkün olmadığını NATO Zirvesi'nde açık açık söyleyeceğiz.

"YÜKSEK KALİTELİ PETROL BULDUK"

Yeni kaynaklar bulmak için sahip olduğumuz 4 sondaj ve 2 sismik arama gemisiyle faaliyetlerimizi sürekli sürdürmekte kararlıyız. Yerin aşağı ve üzerinde ne varsa azlığına, çokluğuna bakmadan milletimizin emrine saptamak istiyoruz. Son dönemde Adana'da petrol arama çalışması yaptığımız 2 kuyuda yüksek nitelikli petrol bulduk. Petrolün rezerv değeri takriben 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Benzer sahada 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

AA-20220627-28273188-28273183-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

"YENİ BİR ADIM ATIYORUZ"

Madenlerimizin katma kıymetli kutup ürünler olarak ihracı konusuna odaklandık. Yüksek teknolojili ürünlerin temel bileşenleri olan nadir elementleri de birincil öncelik olarak belirledik. Son dönemdeki gelişmeler nedeniyle bu ürünlerin üretimi ve tedarikinde sorunlar çıkmış, fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmıştır. Teknoloji bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne ulaştırılması hususunda yeni bir adım atıyoruz. Ülkemizin manâlı nadir element sahalarından Eskişehir-Beylikova dünyanın Çin'den sonraki 2. büyük rezerv alanıdır. Burada birincil etapta takvim 1200 ton cevher işleyecek bir imal tesisi kuruyoruz. Test üretimi sonuçlarının arkasında endüstriyel tesis yatırımına hemencecik başlıyoruz. Amacımız burada takvim 570 bin ton cevher işleyerek 10 bin ton nadir toprak asitleri, 72 bin ton barit, 70 bin ton florit ve 250 bin toryum üretimi gerçekleştirmektir.

"BÜTÜN BUNLAR DOĞRU İSTİKAMETTE GİTTİĞİMİZİ GÖSTERİYOR"

Yükselme kesintisiz devam ediyor. Cari fazla veren bir ticaret dengemiz var. Turizm toparlandı. Tarımda iyi bir sezon yaşanıyor. Sanayimiz harıl harıl çalışıyor. Savunma sanayimiz dünyada rüştünü kanıt etmiş şekilde katlanarak gelişiyor. Konut ve otomotiv sektörleri az kalsın yok satıyor. Bütün bunlar dürüst istikamette gittiğimizi gösteriyor.

"ENFLASYON YÜKÜNÜ BİR MÜDDET DAHA OMUZLAMAK ZORUNDA KALACAĞIMIZ AÇIKTIR"

Bizim için önemli olan Türkiye'nin ne durumda olduğu, milletimizin neler yaşadığıdır. Son olarak geçtiğimiz yılın aralık ayında ortaya meydana çıkan kur dalgalanması ve arkasından enflasyonda yaşanan yükseliş hepimizin canını sıkmıştır. Enflasyondaki yükselişin yükünü bir müddet daha omuzlamak zorunda kalacağımız açıktır. Milletimizden birazcık daha tahammül bekliyoruz. İnşallah 2023'ün şubat-mart aylarında enflasyonu her yerde makul ve çabucak daha da aşağılara indirebileceğimiz bir seviyeye çekmiş olacağız. Bu noktadan daha sonra işimiz daha kolaydır.

Aldığımız tedbirlerden biri ek bütçe teklifidir. Aralıkta döviz kurunda ortaya çıkan dalgalanmaya bağlı gelişmeler bütçenin her tarafta değerlendirilmesini ilave bir bütçeyle tahkimini zorunlu ülkü getirmiştir. Ilave bütçede giderlerin 880 milyar lira, gelirlerin ise 1 trilyon 80 lira artırılması öngörülmektedir. Ek bütçede gelirler kaleminde 200 milyar liralık bir artma olmaktadır. Bu Nedenle yılbaşında öngörülen bütçe açığı 78 milyar liraya düşmekte, kamunun borçlanma ihtiyacı azalmaktadır. Bu performansın herhangi bir ilave ödenti konmadan veya ücret oranları artırılmadan sağlandığına uyarı sürüklemek istiyorum.

Bizim hükümete geldiğimiz 2002'de toplanan her 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu. Bugünse 15 lirası faiz ödemesinde kullanılmaktadır. Hatta ek bütçede bu oran yüzde 8,3'e gerilemektedir.

AA-20220627-28273188-28273186-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

'CUMHURBAŞKANI MAAŞI' TARTIŞMALARI... TBMM'YE ÇAĞRI: KANUN METNİNDEN ÇIKARILSIN

Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına koparanlara bir çift laf anlatmak istiyorum. Bu sözlerim bilhassa bay Kemal ve yandaşı ve taifesine. Sayın Kılıçdaroğlu'nun aldığı 2 maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı, cumhurbaşkanı ödeneğine endekslidir. Yol açacağı mağduriyetler nedeniyle maaşımızla ilgili bir tasarrufta bulunmamız muhtemel olmuyordu. Buradan TBMM'ye bir demek istiyorum: Ilave bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını istek ediyorum. Gündeme gelecek ilk kanun teklifinde emekli milletvekilleri maaşlarının diğer bir formüle göre düzenlenmesi uygun olacaktır. Kılıçdaroğlu'nun aldığı 2 ücret cumhurbaşkanı ödeneğini geçmiş olacağı için inşallah artık kendisi bu konuyu yalan, hatalı bilgilerle tekrar gündeme getirip de kamuoyunu gereksizce meşgul etmez. Ülkenin onca meselesi aralarında vatandaşlarımın karşısına bu tarz bir konuyla çıkmak durumunda kaldığım için helallik istiyorum.

"MÜJDELİ HABERİ EN KISA SÜREDE PAYLAŞMAYI UMUT EDİYORUZ"

Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek minimum ücretin her tarafta değerlendirilmesini istedim. Yapılan artışın istihdamda herhangi bir negatif etkiye yol açmasına da meydan verilmeyecektir. En Az vergi için talimatlar verdim. İnşallah en kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Millet çalışanlarımıza ve emeklilerimize enflasyon farkını zaten vereceğiz. Bu düzenlemenin 13.7 milyon emeklimizin tamamını kapsadığının altını çizmek istiyorum. Hemen Alıştırma Bakanım çalışmayı hafta sonuna varmadan inşallah bitirecekler ve peşinde NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle paylaşma fırsatını bulacağız.

ZAMLI MEMUR MAAŞI İÇİN TARİH VERDİ! "KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE"

BU VESILEYLE yılbaşında inşallah çalışmalarımızın, çalışanlarımızın ve emeklilerimizin ücretlerini baştan gözden geçirecek, günün şartlarına kadar ne yapılması gerekiyorsa onu da kendilerine vereceğiz. Ayrıca temmuz ayı memur maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde, 8 Temmuz'da zamlı haliyle ödeneceğini de ifade etmek istiyorum.

81 ilimizde yurtlarımız 15 Temmuz - 1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın bedava konaklarımına açık olacaktır. Rezervasyonla bu yurtlardaki konaklama imkanlarından faydalanacak gençlerimizin ülkemizi rahatça gezmelerine, yeni arkadaşlıklar kurmalarına olanak sağlıyoruz.

Mevcut takviye programları gözden geçirilecek, gerekiyorsa genişletilecektir. Aile destek programının ilk ödemesini temmuz ayında yapıyoruz.

Alıcı-1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımız için de bir müjdemiz var. Takriben 11 bin 500 kişiye sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesiz 1 cihaz temin edeceğiz.

Bu sene için laf verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili işlem önümüzdeki günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığımız kadar başlatılacak.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum