Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası 'Talimatı verdim' demişti! Asgari Ücret Komisyonu toplanıyor, tarih belli oldu... haberi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Kabine toplantısının ardındaki milyonlarca yurttaş yapılacak açıklamalara kilitlendi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası 'Talimatı verdim' demişti! Asgari Ücret Komisyonu toplanıyor, tarih belli oldu... haberi
28 Haziran 2022 - 00:18

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Kabine toplantısının ardındaki milyonlarca yurttaş yapılacak açıklamalara kilitlendi. Erdoğan, Kabine toplantısının ardındaki "Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığımızdan patron tarafıyla görüşülerek en az ücretin her tarafta değerlendirilmesini istedim. Yapılan artışın istihdamda herhangi bir negatif etkiye yol açmasına da meydan verilmeyecektir. Asgari ücret için talimat verdim. İnşallah en kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Kamu çalışanlarımıza ve emeklilerimize enflasyon farkını zaten vereceğiz. Bu düzenlemenin 13.7 milyon emeklimizin tamamını kapsadığının altını çizmek istiyorum. hemen Alıştırma Bakanım çalışmayı hafta sonuna varmadan inşallah bitirecekler ve peşinde NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle paylaşma fırsatını bulacağız." ifadelerini kullanmıştı.

cc

BAKANLIK ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANTIYA GÖSTERI ETTİ

Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı, En Az Aidat Saptama Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ'i ve işveren kesimini temsilci Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) 29 Haziran Çarşamba günü toplantıya eğlence etti. İşçi, işveren ve hükümetten 5'er vekil olmak üzere 15 kişiden oluşan kurul, 2022'nin ikinci altı ayında en az ücrete yapılacak çoğaltma için toplanacak.

MEVCUT ASGARİ VERGI NET 4 BİN 253 LİRA

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan en az vergi yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

En Az ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt en az vergi, 775 lira 62 kuruşunu sosyal emniyet primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum