Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Seninle asla helalleşemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ’un davetine icabetle yaptıkları ziyareti verimli şekilde tamamladık.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Seninle asla helalleşemeyiz
29 Kasım 2021 - 15:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ’un davetine icabetle yaptıkları ziyareti verimli şekilde tamamladıklarını ifade eden Erdoğan, 27 Kasım'da ziyaretin ikili boyutunu icra ettiklerini, 28 Kasım'da Hesaplı İşbirliği Teşkilatı 15. Liderler Doruk Toplantısı'na iştirak ettiğini anımsattı.

Erdoğan, resmi ziyareti çerçevesinde Berdimuhammedov ile Türkiye-Türkmenistan arasındaki ilişkileri ele aldıklarını, Türkmenistan'ı ilk tanıyan ülke olarak kadim kardeşliklerini her alanda geliştirmeye siklet verdiklerini belirtti.

Bilhassa enerji, ulaşım, ticaret, eğitim, emniyet, altyapı alanlarında ilişkileri ilerletme gayreti içerisinde olduklarını anlatan Erdoğan, ikili ticareti en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırma hedefini koyduklarını, iki taraflı adımlarla bu hedefe ulaşacaklarına içten gelen inandığını söyledi.

Ziyarette kendisine Türkmenistan Devlet İşbirliği Nişanı tevdi edildiğini hatırlatan Erdoğan, ikili ilişkileri geliştirme iradelerini bildiren ortak bildiriyle bu seyahatte toplam 9 uzlaşma imzaladıklarını, ülkeleri ilgilendiren yöresel ve küresel konularda hafıza teatisi yaptıklarını, Berdimuhammedov ile meslek birliğini her alanda ilerletmekte kararlı olduklarını dile getirdi.

"TEŞKİLATIN GÜNDEMİNDEKİ TEMEL KONULARI ELE ALDIK"

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ’nın 15. Zirvesi'ni de Türkmenistan'ın ev sahipliğinde icra ettiklerini, Aşkabat Zirvesi ile bununla beraber 2 yılı aşkın bir süredir yürüttükleri, teşkilatın doruk dönem başkanlığını Türkmenistan'a devrettiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yükseklik kapsamında teşkilatın etkinliğinin artırılması ile bölge içi ticaretin geliştirilmesini mütalaa ettik. Salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen ulaştırma sektörünün sorunlarının giderilmesi hususunu görüştük. Engebeli salgın şartlarını geride bırakabilmek için bölgesel ve uluslararası dayanışma ruhunun güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çektik. Özellikle terörle çaba ve derme çatma göç meselesinde meslek birliğimizi artırmamız gerektiğini de vurguladık. Bölgemizde ticaret ve ulaştırma ağlarının güçlendirilmesi öncelikle olmak üzere teşkilatın gündemindeki esas konuları ele aldık. Yayınladığımız Aşkabat Eylem Mutabakatı ile de bu yöndeki irademizi ve atacağımız adımları ortaya koyduk."

Erdoğan, tepe marjında İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili görüşmeler yaptıklarını, bu arada gündemlerindeki konuları samimi olarak değer biçme fırsatı bulduklarını söyledi.

Son derece başarılı geçen ziyaretin hem Türkmenistan ile keza de Idareli İşbirliği Teşkilatı içerisindeki ilişkilere katkı maddesi sağlamasını dileyen Erdoğan, Berdimuhamedov'a arkadaş canlısı misafirperverliği için teşekkür etti.

"DÜNYADA FAZLA FARKLI BİR OLUŞUMU GERÇEKLEŞTİRMEYE DOĞRU GİDİYORUZ"

Erdoğan, bir gazetecinin "Dünya 5'ten Büyüktür ve 'Birlikte Daha Adil Bir Dünya' çağrılarınız var. Burada da, 'Birlikte Geleceğe' temasını işlediniz. Sizin bu verdiğiniz çaba içerisinde Türk Devletleri Teşkilatı bu mücadeleye yeni bir ivme katar mı? Türk Devletleri Teşkilatı'nın dünyada oluşturduğu yankı nedir?" sorusu üstüne, Türk Devletleri Teşkilatı olarak liderler bazında Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki zirvenin üst düzeyde gerçekleştirilen bir buluşma olduğunu hatırlattı.

Türkmenistan'da, Berdimuhammedov'un liderleri üst düzeyde toplayabilme başarısı gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

"Burada bir şeyi özellikle vurgulamam lazım. Küresel dünyada özellikle iş birliklerinin, birlikte hareket etmenin, dayanışmanın en kayda değer göstergesi bu cins buluşmalardır. Bunlar o kadar alışılmış buluşmalar yok ama biz hamdolsun bu dönemde bunu başarabildik. Türk cumhuriyetlerinin tümü liderler olarak buradaydılar. Burada bir konu daha var. Kan bağı ve tarihi, kültürel bağları yer alan kadim Türk milletinin bu adımları atmış olması, aramızdaki bağların fazla daha güçlenmesine vesile oluyor. Bu Nedenle dünyada çok bambaşka bir oluşumu gerçekleştirmeye dürüst gidiyoruz. Bunlar tabii bizim için gerçekten kibir vesilesi oluyor. 2013 senesinde benim bir ifadem vardı. '21 ’inci yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacak' demiştim. Bu bununla birlikte natürel dünyada Türklerin böyle bir yüzyılı inşa edeceklerinin bir ifadesiydi. Biz bunu şimdi yakalamış vaziyetteyiz. Liderlerin bu noktada manâlı bir konumu var. Türkmen kardeşlerimiz bizler için ayrı bir manâ taşıyor. Bizlere olan muhabbetleri fazla fazla bambaşka, Türkiye'ye karşı muhabbetleri fazla fazla öbür. İnşallah bu bir vesiledir ve bu arada de ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartabileceğimiz bir Türkiye-Türkmenistan ilişkileri bizleri geleceğe fazla daha ayrı ulaştıracaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar Türk birliği ile ilgili söylenen sözler, atılan adımlar kimseyi huzursuz etmemişti lakin hemen siz el atınca coğrafyadaki birtakım ülkeler bunu gündem ettiler. Bilhassa Rusya ’dan bunu korkutma olarak algılayanlar oldu. Türkiye açısından Türk birliğinin, Türk Devletleri Teşkilatı'nın nihai hedefi ve muradı nedir ve bunu tehdit olarak görenlere mesajınız nedir?" sorusu üstüne, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki toplantıda Türk Konseyi'nin adını Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirdiklerini anımsattı.

"IĞDIR'A DEK GELECEK OTOBAN KONUSU VAR"

Tüm liderlerin bu yeni oluşuma fazla sıcak baktıklarını söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Natürel dışarıda bundan rahatsız olanlar olmadı değil, olmuştur da hatta. Bu konuda Rusya rahatsız oldu diyemem. Çünkü cuma günü İlham Aliyev kardeşimizin de Rusya'da görüşmesi vardı. Paşinyan ile Sayın Putin'in riyasetinde orada bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu toplantıyla ilgili İlham Aliyev kardeşimle yaptığım görüşmede bu toplantının gayet iyi ve bereketli geçtiğini söyledi. Bu buluşma vesilesiyle de şimdi Aras Nehri baştan başa demir yolu, kara yolu yapımı konusu da çözüldü. Bu atılacak adımla beraber ayrıca Iğdır'a dek gelecek otoban konusu var. Otoban konusuyla da bilhassa Nahcivan sıkıntısını aşmak, bir de da Ermenistan topraklarından geçirmek suretiyle burada Azerbaycan'ın Iğdır ile buluşmasının da gayet başarılı bir adımı atılmış olacak. Bunun yanına gerek kara yolu gerek demir yolu ile insan ve ağırlık taşımacılığında da kayda değer bir adım atılmış olacak. Daha önce 6'lı platformu gündeme getirmiştik. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, İran ve kabulü halinde Gürcistan ’la bu 6 ’lı platformun devreye girmesi, alan barışını, alan sulhunu fazla açık net ispatlamış olacak ve bu konuda da olumlu gelişmelerin olduğunu öğrenmiş olduk."

UKRAYNA-RUSYA GERİLİMİ

Erdoğan, "Medyaya yansıyan raporlara tarafından Ukrayna sınırında 100 bine yakın Rus askeri birikmiş durumda. Çoğu ülke şu an fazla huzursuz bu durumdan. NATO da fazla tedirgin. Türkiye'nin sınırdaki çoğalan gerilime bakış açısı nedir? Keza Rusya hem Ukrayna ile iyi ilişkileri olan Türkiye aracılık rolü oynayabilir mi?" sorusuna karşılık şu cevabı verdi:

"Burada bizim tavrımız belirlenmiş. Biz bilhassa ilk önce Kırım Türkleri ile alakalı yaklaşım elde etmek kaydıyla, bölgede bir barışın baskın olmasından yanayız. Arkadaş Rusya ile ve bilhassa Sayın Putin ile bu cins konuları bu şekilde müteaddit defalar görüştük, görüşüyoruz. Temennimiz odur fakat bu alan savaşın hakim olduğu bir bölge olmasın. Bu bölge barışın dominant olduğu bir alan olarak geleceğe yürüsün. Bu konudaki tavrın olumlu istikamette gelişmesi arzumuzdur. Bununla ilgili aracılık olur, kendileriyle bu konuyu görüşmek olur... Lüzum Ukrayna ile lüzum Sayın Putin ile bu görüşmeleri geliştirerek inşallah bunun çözümünde bizim de bir payımızın olmasını isteriz."

"TEKNOFEST KUŞAĞINA İHTİYACIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Z kuşağı diye bir kavram var. Z kuşağına ne mesaj belirlemek istersiniz?" sorusuna, "Bizim TEKNOFEST kuşağına ihtiyacımız var. TEKNOFEST kuşağı zekalarıyla, teknolojik ve bilimsel çalışmalarıyla şimdi çok ciddi bir yarış içerisinde ve maşallah her tarafı duman ediyorlar." yanıtını verdi.

TEKNOFEST'in Azerbaycan'da da önemli bir programının olacağını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Samsun'da da bir program var. TEKNOFEST'i özellikle devam ettireceğiz. Şu nokta da fazla fazla manâlı, biz geldiğimizde seçme ve seçilme yaşı 30'du. Biz bu seçme ve seçilme yaşını önce 25'e, daha sonra 18'e indirdik. Gençleri düşünen, gençlerle yatıp gençlerle kalkan parti AK Parti'dir. Niye bizden önce 25 ve 18 yaş grubu gündeme gelmedi? Biz getirdik. Bütün belgeler, tarih, her şey ortada. Çünkü bizim hareket merkezimiz şuydu, bizim ecdadımız Fatih, İstanbul'un fethini 21 yaşında gerçekleştirdi. Bu milletin büyükleri 20'li yaşlarında büyük bir fetih gerçekleştiriyorsa bu milletin tevarüs ettiği emanetle biz Allah'ın izniyle her işi başarırız."

BAE AÇIKLAMASI: BİZ ADAMAKILLI İPLERİ KOPARMADIK

Erdoğan, "Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın Türkiye'ye yaptığı ziyarette bir dizi anlaşmaya imza atıldı. Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE) ile yeni bir döneme girildi diyebilir miyiz?" sorusu üstüne, "Muhammed bin Zayid'le 2011 yılında bir görüşmemiz olmuştu. Ondan daha sonra bazı değişik dönemler yaşadık ama biz adamakilli ipleri koparmadık. En azından istihbarat teşkilatları karşılıklı olarak görüşmelerine devam etti. sırası gelmişken ticari olarak da ilişkilerimiz devam etti." dedi.

Açlık edilmeyen gelişmeler olmasına rağmen sonunda işin iyi bir noktaya geldiğini gösteren Erdoğan, önce Veliaht Prens Muhammed bin Zayid'in kardeşinin Türkiye'ye gelerek ilgili birimler ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile bazı görüşmeler yaptığını, yatırım için hazırlanmış olduklarını söylediğini aktardı. Erdoğan, sonra da Muhammed bin Zayid'in özellikle istemesi üzerine Türkiye'yi ziyaret ettiğini açıklama ederek, şöyle devam etti:

"Hakikaten yaklaşık olarak aile hassasiyeti içerisinde bir ziyaret oldu. Bu ziyarette de bu anlaşmaları gerçekleştirdik. Bu anlaşma metninde olan maddeler inanıyorum fakat Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yeni bir dönemin başlamasına ve bunu daimi kılmaya vesile olan bir adım oldu. Gerek ikili gerek heyetler arasındaki görüşmelerimiz fazla çok iyi geçti ve orada imzaları attık. Bundan sonraki sürece karşın de nasip olursa şubat ayı içerisinde benim bir iadeiziyaretim olacak. Benden önce gerek Dışişleri Bakanı'm gerek Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı'mın ziyaretleri olacak. Ön hazırlıklar olacak. Arkasından şubatta da inşallah ben geniş bir heyetle gideceğim ve bazı adımları çok kuvvetli şekilde atacağız. 10 milyar dolarlık bir yatırım planı sundular. Bu yatırım planını da uygulamaya koymak suretiyle çok daha bambaşka bir geleceği yapı etmiş olacağız. Bu konuda da güzel gelişmeler olacak. Tabii Bay Kemal abuk subuk sapan şeyler konuşup duruyor."

İSRAİL VE MISIR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşmiş Arap Emirlikleri ile başlayan ilişki ister istemez İsrail ve Mısır'la ilişkileri akla getirdi. Siz bu ilişkilere nasıl bakıyorsunuz? İsrail ve Mısır'a büyükelçileri atayacak mısınız?" sorusunu, "Zaten kararımızı verdiğimiz vakit tabii fakat büyükelçileri de kesin bir yıllık içinde görev durumunda olacağız. Bu söylediğiniz ülkelerin kiminde maslahatgüzar olarak atılmış bazı adımlar var. Büyükelçi yok ama maslahatgüzar var. Bu adımları da adım adım muhakkak takvim içinde atmış olacağız. Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızda nasıl bir adım atıldıysa, diğerleriyle de buna aynı adımları atacağız." şeklinde yanıtladı.

"SENİLE KATIYEN HELALLEŞEMEYİZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Veliaht Prens Muhammed bin Zayid'in ziyaretine ilişkin "Hakiki Müslümanların sarayın yanında yeri yoktur." ifadesi ile "gayri milli" açıklaması hatırlatılan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce bu aralar Bay Kemal helalleşmeden bahsediyor. Bir sorun bakalım helal nedir, haram nedir? Madem helalleşmeden bahsediyorsun, helalleşmek isteyen kalkıp da helalleşmek istediklerine bu şekilde gayri milli diye hitap eder mi? Gayri milli diye hitap ettiğin kişiye oy verenler, bu ülkede yüzde 52. Yüzde 52 ile Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi mi? Seçildi. O sebeple 'Helalleşmek nedir Bay Kemal?' diye sormak lazım. Helal ve haramı öğrenmesi lüzumlu. şu anda parti kuran eski arkadaşları bile 'Bay Kemal'e hakkımı helal etmeyeceğim.' diyorlar. Yani Tayyip Erdoğan'a kalkıp bunu söyleyen adam, sen kiminle helalleşeceksin? bir defa önce benim sana hakkımı helal etmem lüzumlu. Niçin? Kazandığım davalar var. Avukatlarıma 'Daha üzerine gitmeyeceğim, bu davaları iptal edin.' dedim. Ben böyle yaklaşmış birisiyim. Lakin görüyorum ancak sen hemen bana ve bize oy veren tabanımıza gayri milli dersen biz seninle katiyen helalleşemeyiz. Bu şekilde saygısızlık yapan, bizden katiyen helallik beklemesin."

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARINA YANIT: BU İŞİN TARİHİ HAZİRAN 2023

Erdoğan, "Helalleşme tartışmasıyla alakalı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu çağrısına terör örgütü FETÖ ve PKK'dan olumlu çağrı geldi. Selahattin Demirtaş'ın muhalefet genel başkanlarına miting çağrısı oldu. Bu çağrının benzer gününde Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu miting yapma kararı aldı. 'Erken seçim için elimden gelen her şeyi yapacağım.' dedi. Neler söylersiniz?" sorusunu, şöyle cevapladı:

"Elinden gelen her şey neymiş? acilen AK Parti Genel Başkanı olarak ben, MHP Genel Başkanı olarak Sayın Bahçeli, aynı şekilde Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı olarak Sayın Destici açıklamalarımızı yaptık. Bu işin tarihi Haziran 2023 dedik. Bu değişmeyecek. Bunu bir kere de yok, defaatle söyledik. Kulağı var duymuyor, gözleri var görmüyor. Bunları bu dek açık söyledik. Sizin gücünüz bu ülkede bir erken seçim kararı almaya yeter mi, yetmez mi? Yetmez. Daha neyi konuşuyoruz, neyi tartışıyoruz. Her şey bu değin açık ve net besbelli. Gereksizce uğraşıyorlar. Az Kalsın anlamsız teneke çalıyorlar. Allah nasip ederse Haziran 2023 tercih tarihidir. Türkiye bundan böyle bildiri edilmiş olan tercih tarihlerine alışacaktır."

"İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sağlık Durumu Bakanı'mızın Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki tedavilerine karşın çalışmalarına tepki gösterdi. Bu siyasal kültürümüzde olmayan bir şey. Siyasal kültürümüz mü dönüşüyor, bu meslek nereye varacak?" soruna Erdoğan, "Bizim böyle bir derdimiz yok. Olsa olsa Halk Müziği İttifakı'nın böyle bir yaklaşımı olabilir. Bunlar da kimdir Bay Kemal'dir, Bayan Meral'dir, HDP'dir. Bunlarda nedense mültecilere aleyhinde, ülkemize gelen göçmenlere karşı böyle bir düşmanlık var. Biz ise böyle bir düşmanlığı yapamayız." cevabını verdi.

"BİZ O MERHAMETSİZLİĞİ YAPAMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 5 milyon civarında sığınmacı olduğunu belirterek, bu kişilere konut sahipliği yaptıklarını, ellerinden gelen ilgiyi ve alakayı gösterdiklerini dile getirdi. Milletin değerleri içinde konut sahipliğinin öbür bir yer tuttuğuna sinyâl eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunu da biz devam ettiriyoruz. Bundan sonra da devam ettireceğiz. Biz şu anda Suriye'nin kuzeyinde tek katlı briket evler yapıyoruz. Bu briket evler öyle bir ateşleme meydana getirdi ki, şimdi bir takım ülkeler diyorlar ama, 'Bize bir proje sunun, tek katlı yok iki katlı, üç katlı konutlar yapalım, Türkiye'ye gelmiş olan mültecilerin kendi yurtlarına, kendi topraklarına dönmesini sağlayalım.' Şimdi arkadaşlarımızla birlikte bunun çalışması içindeyiz. İçişleri Bakanlığımız bu işi yakından takip ediyor. İnşallah bu adımları da atacağız. Biz o merhametsizliği yapamayız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gasp ve yaralama gibi çoğu suçtan kaydı yer alan bir kişinin hiçbir denetim olmadan metroya bıçakla girebiliyor olması, kamusal alanda şiddetin önlenmesiyle ilgili endişeleri artırdı. Daha önce şiddete karışmış kişileri, HES kodu benzeri bir sistemle dağıtılmış kamusal alanlardan alıkoymak olası olabilir mi?" sorusuna da "Bu söylediğiniz İçişleri Bakanlığımızın gündeminde. Her türlü tedbiri alacağız. Yoğun bir şekilde bunların üzerine gideceğiz. Antre kontrollerini veya içeride polisiye tedbirleri çoğaltmak noktasında zorunlu adımlar atılıyor, atılacak." yanıtını verdi.

Kaynak: AA


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum