Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği! İsveç, Finlandiya ve NATO... haberi

Son dakika: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği! İsveç, Finlandiya ve NATO... haberi
21 Mayıs 2022 - 18:34

Son dakika: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç ’in NATO ’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO ’nun açık kapı politikasına bugüne kadar daima tam yardım verdiğini belirterek ittifak içinde ayrıca aza ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın bir değer olduğuna işaret etti.

DİKKAT ÇEKEN 'TERÖR' VURGUSU

Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve iddiaya göre kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini gösteren Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

Erdoğan, İsveç ’in terör örgütlerine yönelik siyasi, parasal ve tabanca desteğinin son bulması gerektiğini vurguladı.

PKK/PYD/YPG'nin DEAŞ'la mücadele ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıklayan Erdoğan, İsveç'in, terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak ’taki uzantıları bakımından Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan maddesel ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

KISITLAMALAR

Erdoğan, Suriye'den Türkiye'ye yönelik terörist korkutma yüzünden yapmak zorunda kaldıkları Barıştırma Pınarı Harekatı ardından savunma sanayisi alanında İsveç ’in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

FİNLANDİYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya kadar, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve Finlandiya ’nın NATO ’ya üyelik başvurusu ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, NATO içinde bir müttefik açısından korkutma oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ’nin milli güvenliğine ve halkına karşın açık bir tehdide karşı verdiği yasal ve istikrarlı mücadeleye hürmet gösterilmesini ve bu mücadeleye yardım verilmesini beklemenin en doğal hakkı olduğunu açıklama etti.

NATO'YLA MÜLÂKAT

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya kadar, görüşmede, İsveç ve Finlandiya ’nın NATO ’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye ’nin NATO ’nun açık kapı politikasını dostça şekilde desteklediğini, İsveç ve Finlandiya ’nın üyelik talebine dair meselenin ise bu iki ülkenin Türkiye ’nin yaşamsal ulusal güvenlik menfaatleriyle ilgili tutumları olduğunu açıklama etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya ’nın terörizmle uğraş öncelikle olmak üzere, esas meselelerde Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Türkiye ’nin emniyet endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum