Son dakika: BDDK'dan bankalara uyarı geldi! Kredi vermek için belge istenmesine ilişkin kritik açıklama haberi

BDDK'dan geçtiğimiz hafta yapılan duyuruya kadar, bankalar ve mali kuruluşlar dışındaki, egemen denetime bağlı şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla tanıdık olmayan para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası .

Son dakika: BDDK'dan bankalara uyarı geldi! Kredi vermek için belge istenmesine ilişkin kritik açıklama haberi
27 Haziran 2022 - 22:06

BDDK'dan geçtiğimiz hafta yapılan duyuruya kadar, bankalar ve mali kuruluşlar dışındaki, egemen denetime bağlı şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla tanıdık olmayan para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üstünde olduğu takdirde, bu şirketlerin tanıdık olmayan para nakdi varlıklarının, en aktüel parasal tablolarına kadar aktif toplamından ya da son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, laf konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verilmişti.

BDDK'nIn sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bir takım bankaların, bağımsız denetime ast olup olmadığına bakılmaksızın bütün ticari müşterilerden egemen kontrol raporu istediğine ilişkin bazı şikayetlerin alındığı bildirildi.

Bankalarca, yalnızca dünkü açıklamada kayıtlı 3 şartı benzer anda içeren kredi müşterilerinden, egemen denetleme onaylı bilgi ve belgeler ile bağımsız denetimden geçmiş güncel mali tabloların alınması gerektiği vurgulanan paylaşımda, "Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin herzamanki akışında devam ettirilmesi ve gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ilave data/evrak talep edilmemesi ağırlık arz etmektedir." ifadesi kullanıldı.

Paylaşımda, bağımsız denetim raporu olmayan kredi müşterilerine bile 1 ay daha sonra bağımsız denetimden geçmiş veri, belge ve parasal tabloları getirmesi şartıyla sadece beyanları alınarak kredi kullandırılabileceği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"bundan başka, anılan karar zarfında kredi sınırlama şartlarına girdiği halde, tanıdık olmayan para (YP) kredi kullanamaması şartıyla, kredi kullanım tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığını belgelendiren müşterilere söz konusu pozisyon açığıyla sınırlı olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de yalnızca 3 ışık halkası sınırlı olduğuna dair hatalı anlaşılmalar olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, söz konusu kredilerin, 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı tutarıyla sınırlı olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin olası olduğunun belirtilmesinde de fayda görülmüştür."

BDDK'NIN TL NAKDİ TİCARİ KREDİLERİN KULLANDIRILMASINA İLİŞKİN KARARI

BDDK'nin cuma günü aldığı karara göre, "egemen denetime alt", "tanıdık olmayan para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olan" ve "tanıdık olmayan para nakdi varlıkların TL karşılığının etkin toplamından veya son 1 takvim net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşan" şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Herhangi bir şirketin karar kapsamına girmesi için, laf konusu 3 şartın hepsinin ansızın sağlanması gerekecek. Reel kişiler ile hakiki birey şirket ortakları da karar kapsamına alınmayacak.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, AA muhabirine, alınan karara ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını ve kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla gücenmiş bir makroihtiyati tedbirdir." ifadelerini kullandı.

(AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum