Son dakika: BDDK Başkanı Akben'den dikkat çeken açıklamalar! 'Olumlu katkı sağlayacak' haberi

Son dakika haberi: BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, cuma günü alınan döviz kararı ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Son dakika: BDDK Başkanı Akben'den dikkat çeken açıklamalar! 'Olumlu katkı sağlayacak' haberi
27 Haziran 2022 - 19:50

Son dakika haberi: BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, cuma günü alınan döviz kararı ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. BDDK kadar, ‘15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar yabancı para peşin para varlığı bulunan şirketler, aktifleri veya takvim satış gelirlerinin yüzde 10'undan fazla tanıdık olmayan para peşin para varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak ’ kararı alınmıştı. Akben, AA muhabirine TL nakdi ticari kredilerin amacına yerinde kullandırılmasına yönelik sınırlamalar içeren BDDK kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"MAKROİHTİYATİ TEDBİRDİR"

BBDK göre bankalara kredilerin kullandırım amacına aykırı işlemlerin gerçekleştirilmemesi için daha önce talimat verildiğini andıran Akben, oysa bir takım şirketlerin, döviz borcu ya da döviz yükümlülüğü olmamasına hatta döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdiklerini ve döviz pozisyonu tuttuklarını gözlemlediklerini söyledi.

Öteki bir deyişle, üretime, istihdama, yatırıma ve ihracat gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynaklarının, reel bir ihtiyaç olmadığı halde bir takım şirketlerce döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam edildiğinin görüldüğünü açıklayan Akben, şunları kaydetti:

"Bu sebeple, cuma günü Kurulumuzun aldığı karar, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha bereketli kullanılarak kredi sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını ve kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını karşılamak amacıyla alınmış bir makroihtiyati tedbirdir. Bu kararın bununla birlikte, dövizin fiilen gereksinim olan alanlarda kullanılmasına ve enflasyonun yoklama altına alınmasına da olumlu katkı maddesi sağlayacağını değerlendiriyorum.

Laf konusu karar alınırken ekonomi yönetiminden sorumlu ilgili öteki kurumlar ile de eşgüdüm ve koordinasyon içinde olacak şekilde zorunlu analiz çalışmaları gerçekleştirilmiş ve kapsam dahiline girecek şirketlerin herhangi bir peşin para akışı sıkıntısına uğramalarının önüne geçilmesi hususuna bilhassa dikkate edilmiştir."

thumbs_b_c_9f8fd83ec028374eea6eac8a6393140d

"ÜÇ ŞARTIN BİRLİKTE SAĞLANMASI GEREKLİ"

Mehmet Ali Akben, bu kapsamda, bir şirketin bahse konu kurul kararı kapsamına dahil olması için egemen denetime yan bir şirket olması, tanıdık olmayan para (YP) nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL ’nin üzerinde olması ve bu YP nakdi varlıkların TL karşılığının, faal toplamından ya da son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10 ’unu aşması gerektiğini söyledi.

Herhangi bir şirketin bu karar kapsamına girebilmesi için bahse konu her 3 şartın da birlikte sağlanması gerektiğinin altını çizen Akben, anılan karar çerçevesinde, YP nakdi varlıklar kapsamına altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduatların girdiğini, yurt içi yerleşiklerce YP cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler ve eurobond gibi borca girme araçlarından oluşan öteki finansal varlıkların YP nakdi varlıklar kapsama girmediğini aktardı.

Akben, ancak, şirketlerin, yurt dışı yerleşiklerce YP cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler ve hisse senetleri ile yurt dışı yerleşiklerle yapılan zıt repo gibi öteki parasal varlıklarının da karar kapsamındaki YP nakdi varlık tutarının hesaplamasına dahil olduğunu bildirdi.

"ŞİRKETLERİN YP VARLIKLARINA İLİŞKİN HERHANGİ BİR SINIRLAMA VEYA MÜDAHALE LAF KONUSU DEĞİLDİR"

BDDK Başkanı Akben, söz konusu karar kapsamına gerçek kişiler ile şirket ortaklarının girmediğinin altını çizerek, "Bu 3 şartın pat diye sağlanması nedeniyle kredi kullandırımına ilişkin bir sınırlamaya tabi olunsa bile, ilgili mevzuat gereğince, şirketin YP kredi kullanmasına yönelik bir sınırlama bulunması durumunda, bu şirketlere 3 aylık YP net açık pozisyonları kadar TL kredi kullandırılmasına imkan tanınmıştır." ifadelerini kullandı.

Karar tarihinden önce bankalarca müşterilere devir edilmiş limitler doğrultusunda kullandırılacak rotatif kaliteli krediler ile KMH, kurumsal kredi kartları ve gecelik krediler için mevcut limit boşlukları çerçevesinde gerçekleşecek aylık bakiye artışları ile sınırlı elde etmek üzere gerekli kolaylığın sağlandığına sinyâl eden Akben, bahse konu komite kararı kapsamına giren şirketler bakımından sadece TL kredilere erişim sınırlaması getirildiğini vurguladı.

Akben, "Bu kapsama girecek şirketlerin YP varlıklarına ilişkin herhangi bir sınırlama veya müdahale söz konusu değildir. Ayrıca, laf konusu komite kararı yalnızca TL cinsinden nakdi kredilere yönelik olup YP cinsinden kullandırılacak ticari krediler bu kapsama girmemektedir. Bu kararın, yüksek düzeyde YP nakdi varlık tutan şirketlerin TL kredi kullanımını sınırlandırarak, kredi kaynaklarının daha verimli ve üretken alanlarda kullanılması suretiyle kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına ve parasal istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunması öngörülmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

(AA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum