Son Dakika: Bakanlık duyurdu! Müzik yayın saati değişti - kars haber

Son dakika haberi: Pandemi sürecinde saat 24.00'te bitecek şekilde belirlenen müzik yayın saati ile alakalı gelişmeler fazla sayıda birey kadar merak ediliyordu.

Son Dakika: Bakanlık duyurdu! Müzik yayın saati değişti - kars haber
10 Mayıs 2022 - 21:52

Son dakika haberi: Pandemi sürecinde saat 24.00'te bitecek şekilde belirlenen müzik yayın saati ile alakalı gelişmeler fazla sayıda birey kadar merak ediliyordu. Müzik yayın saati ile ilgili değiştirme yapıldığını İçişleri Bakanlığı duyurdu. İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge ile müzik yayınına dair usul ve esaslar bildirildi. Bakanlık genelgesinde şahısların kolaylık ve sükununun, cisim ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak nedeniyle ulaşım araçları, şantiye, fabrika, atölye, meslek yeri, ağırlama yeri, hizmet binaları ve konutlardan kaynaklanan şamata ve titreşimin standartları ile davet yerlerinde yapılacak müzik yayınlarına dair usul ve esasların 2872 sayılı Çevre Kanunu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile İşyeri Açma ve Alıştırma Ruhsatlarına İlişkin Mevzuat öncelikle elde etmek üzere ilgili mevzuatında belirlendiği hatırlatıldı. Peki, müzik yayın saati ne oldu? İşte son dakika gelişmesinin detayları...

MÜZİK YAYIN SAATİ UZATILDI

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "Pandemi sürecinde saat 24.00 ’te sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine alt olarak uzatılmasına dair talepler Sıhhat Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca birlikte değerlendirildi ve müzik yayınlama saati gece 01.00 ’e değin uzatıldı." ifadeleri kullanıldı.

iStock-1311329449

MEVCUT KOŞUL

Mevzuat hükümlerine tarafından mevcut durumda; halkın huzur ve sükunu ile halk istirahatı açısından sakınca bulunmaması, belirlenen saatlere ve sınır değerlere uyulması kaydıyla yetkili idarelerden canlı müzik izni alınarak ağırlama yerlerinde müzik yayını (reel çalgı ve/ya da seslerle ya da banttan ya da elektronik olarak yükseltilmiş ses kaynağı kullanılarak yapılan müzik) yapılabileceği; çok hassas başvuru alanlarındaki (konutlar, sağlık kuruluşları ve yatılı eğitim kurumları/yurtları) misafir etme yerlerinin açık veya sanki açık bölümlerinde günün hiçbir zamanında müzik yayını yapılmasının olası olmadığı; az alıngan uygulama alanlarındaki (yönetimsel ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesisleri gibi) ziyafet yerlerinin açık veya benzeri açık bölümlerinde 24.00-07.00 saatleri aralarında müzik yayını yapılamayacağı; hassas olmayan alanlardaki ziyafet yerlerinin açık ya da kapalı bölümleri ile fazla alıngan veya eksik alıngan uygulama alanlarındaki davet yerlerinin kapalı bölümlerinde ise canlı müzik izni gücüne gitmek ve desibel sınırlarına uyulmak kaydıyla belirlenen saat sınırları içerisinde müzik yayını yapılabileceği hatırlatıldı.

Alınan yeni karara göre; ilgili kanun/ yönetmelik hükümleri gizli kalmak kaydıyla ülke genelinde müzik yayını yapılabilme süresi saat 01.00'e dek uzatıldı. Kolluk birimlerince yapılacak olan denetimlerde işletmenin canlı müzik izni olup olmadığı, belirlenen saat aralığı dışında müzik yayını yapılıp yapılmadığı gibi hususlara bilhassa bakılacak. Kolluk birimlerinin denetimlerinde halkın kolaylık ve sükununu bozacak ve çevreyi rahatsız edecek şekilde ilgili mevzuatta kesin çevresel şamata seviye değerlerinin üstünde müzik yayını yapan işletmeler ve/veya kişiler hakkında yetkili idarelere zorunlu bildirimde bulunulacak. (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum