SON DAKİKA | Bakanlık duyurdu! Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyeti durduruldu haberi

Son dakika haberi: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Erzincan İliç ’te boru hatlarındaki arıza nedeniyle çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz.

SON DAKİKA | Bakanlık duyurdu! Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyeti durduruldu haberi
27 Haziran 2022 - 17:05

Son dakika haberi: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Erzincan İliç ’te boru hatlarındaki arıza nedeniyle çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. İlave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Kontrol ekiplerince tespit edilene değin tesisin çalışmasına müsade verilmeyecek." ifadeleri kullanıldı. İşte son dakika haberinin tüm detayları...

Ekran görüntüsü 2022-06-27 162538

"ÇEVRESEL İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARININ TAMAMLANDIĞI TESPİT EDİLENE DEK..."

Bakanlıktan yapılan açıklamada, işletmenin solüsyon boru hatlarında 21 Haziran'da meydana gelen arıza neticesinde Çevre Kanunu'na istinaden bakanlığa emrindeki çevre denetim ekiplerinin bölgeye sevk edildiği ve işletmeye en üstteki sınır gereğince 16 milyon 441 bin lira yönetimsel para cezası uygulandığı, adli soruşturmanın yapılması için de Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen acele müdahale sonrası arıtma çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti amacıyla çevre laboratuvarınca alınan 27 numunenin analizlerinin sürdürüldüğü bildirilerek, "öte yandan benzeri olayların yaşanmaması için ilave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı bakanlık teftiş ekiplerince tespit edilene dek tesisin faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecek." bilgisi verildi.

NE OLMUŞTU?

Erzincan'ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde siyanür akıcı borulardan birisinin kırıldığı iddiaları üzerine büyük panik yaşanmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin yığın liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından bakanlığa emrindeki çevre denetleme ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edilmişti. Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta yer alan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edilmişti. Laf konusu tespitin analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından zorunlu analizler için numuneler alınmıştı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek, lekeli araç gereç toprak yüzeyden sıyrılarak, tehlikesiz alana taşınmıştı.

Temizleme çalışmalarının tatmin edici olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alınmıştı. Çevre kirliliğine niçin olan altın madenine "en üstteki hudut" olan 16 milyon 441 bin lira yönetimsel para cezası uygulanmıştı. Keza söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında zorunlu adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulmuştu. Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının durmadan sürdürüleceğini, analiz sonuçlarına tarafından ise lüzum görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA-İHA


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum