Son dakika| Bakan Özer duyurdu: 2022 LGS başvuru tarihi belli oldu! İşte Liselere Geçiş Sınavı başvuru detayları - kars haber

Son dakika haberi: LGS ile ilgili teferruat belirlenmiş oldu.

Son dakika| Bakan Özer duyurdu: 2022 LGS başvuru tarihi belli oldu! İşte Liselere Geçiş Sınavı başvuru detayları - kars haber
29 Mart 2022 - 12:56

Son dakika haberi: LGS ile ilgili teferruat belirlenmiş oldu. 5 Haziran'daki sınavın başvuru tarihi de açıklandı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer LGS başvurularının 4-14 Nisan tarihlerinde gerçekleşeceğini bildirdi.

thumbs_b_c_07618728b454700fa40a2fc188a2e4fa

Millî Eğitim Bakanlığınca bu sene 5 Haziran ’da gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavın başvuru ve kullanım kılavuzu yayımlandı. 2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Imtihan Başvuru Formu ve Dilekçe Kılavuzu, "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

Resmî ve özel ortaokullar, imam konuşmacı ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8 ’inci sınıflarında öğrenim görebilen öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek nedeniyle yapılacak merkezî sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi.

SINAV BAŞVURUSU İÇİN EK İŞLEMLERE GEREK KALMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS kılavuzuna ilişkin yaptığı açıklamada, “LGS dahilinde 5 Haziran 2022 ’de uygulanacak merkezi sınavın başvuruları, 4-14 Nisan 2022 ’de bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek. Sınavda oturumlar, imtihan süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişim yapılmadı. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8 ’inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurt dışında e-Mektep sistemine belirtilmiş olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için somut bir uygulama yapmasına lüzum kalmayacak" ifadelerini kullandı.
Başvurusu Bakanlık göre otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğunun bulunmadığının altını çizen Bakan Özer, “Sınava katılmak isteyen öğrenciler, herhangi bir kullanım işlemine lüzum duymadan sınava katılabilecek” ifadesini kullandı.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YOK

Bakan Özer, “LGS merkezî sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da imtihan uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi şimdiden seçmeli toplam 90 soru sorulacak” değerlendirmesinde bulundu.

61673d1c45d2a06a3ced0b29

BU YIL İLK DEFA GÖRME VE İŞİTME YETERSİZLİĞİ OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN ERİŞİLEBİLİR KILAVUZLAR HAZIRLANDI

Bakan Mahmut Özer, Bakanlık olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili öyle fazla yeni çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Bakanlık olarak 2022 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru Formu ve Kullanım Kılavuzu ’nu bu yıl birincil defa görme yetersizliği olan öğrenciler için ’sesli tasvir ’ ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise ’göze çarpan dili ’ ile düzenleyerek erişime sunduk” bilgisini verdi.

GİRİŞ BELGELERİ 27 MAYIS ’TAN İTİBAREN AÇIKLANACAK

Kılavuza tarafından fotoğraflı imtihan antre belgesi, 27 Mayıs ’tan itibaren e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Mektep müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Birinci oturum saatiyle 09.30 ’da, ikinci oturum ise 11.30 ’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve etik bilgisi ile tanıdık olmayan dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir daha aşağı deneme için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir daha alçak testine ait çiğ puanı, ilgili teste ait dürüst cevap sayısından hatalı cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Imtihan sonuçları, 30 Haziran 2022 ’de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta aracılığıyla gönderilmeyecek.

(İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum