Son Dakika: Bakan Nebati'den konuttaki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili flaş açıklama - kars haber

Son dakika haberi: Ev fiyatlarındaki 'fahiş' artma ile ilgili Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den flaş bir açıklama geldi.

Son Dakika: Bakan Nebati'den konuttaki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili flaş açıklama - kars haber
11 Mayıs 2022 - 00:02

Son dakika haberi: Ev fiyatlarındaki 'fahiş' artma ile ilgili Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den flaş bir açıklama geldi. Bakan Nebati, ev sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacaklarını belirterek onlara katiyen tutku göstermeyeceklerini bildirdi. İşte son dakika gelişmesinin tüm detayları...

"KATIYEN HOŞGÖRÜ GÖSTERMEYECEĞİZ"

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Konut Finansmanı Projesi'nin esas amacının uygun maliyetle ev sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşları ev fiyatlarındaki dalgalanmalardan gözetmek olduğunu vurguladı.

Tekrar benzer şekilde, vatandaşların konut fiyatlarındaki artışlardan etkilenmemeleri için KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına 1 yıl baştan başa konut satış fiyatlarını değişmez tutmaları kaydıyla açıklanmış bir kaynak ayrıldığını gösteren Nebati, şunları kaydetti:

"Tüm bu çabalara karşın bazı internet sitelerinde birtakım fırsatçıların özgür piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir şekilde ev fiyatlarında gerçekleştirdiği fahiş artışları fazla ayrıntılı bir şekilde yakından takip ediyoruz. Kararlılıkla anlatmak isterim ki yanına varılmaz pahada fiyat artışlarına karşısında var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya, vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacak, asla tutku göstermeyeceğiz."

Ev Finansmanı Projesi'nin temel amacı yerinde maliyetle konut sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşlarımızı ev fiyatlarındaki dalgalanmalardan korumaktır.

— Dr.Nureddin NEBATİ???????? (@NureddinNebati) May 10, 2022

"Vatandaşlarımızı özellikle konut sektöründeki bu arızi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri yaşam geçirme kararı aldık. Bu çerçevede, konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. Birinci paketle ilk kere ve tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya dek değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla değin vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli ev kredisi sağlıyoruz. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Ev değerinin asgari yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması ya da maddi altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Ev değeri 2 milyon lira ile sınırlı bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40'ı tamamlanmış ve en az yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin bir lahza önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. 1 sene her tarafında konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit alıkoyma taahhüdü veren firmalarımız belirlenmiş bir rakama dek ve 36 ay vade ile bu finansmandan yararlanabilecek. Bu Nedenle inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını böylece fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz."

EVİÇ

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum