Son dakika: Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması! Merak edilen soruyu yanıtladı haberi

Son dakika haberi: Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türkiye'de maymun çiçeği vakası olup olmadığı sorusu yöneltildi.

Son dakika: Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması! Merak edilen soruyu yanıtladı haberi
25 Mayıs 2022 - 16:02

Son dakika haberi: Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türkiye'de maymun çiçeği vakası olup olmadığı sorusu yöneltildi. Bugüne dek olgu görülmediğini bildiren Bakan Koca, "Bu konuda gereksiz bir rahatsızlık olmamalı" dedi. Koca, keza "Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı. Koca, özlük haklarıyla ilgili düzenlemenin ise yakında geleceğini söyledi.

AA-20220525-27971375-27971373-SAGLIK_BAKANI_FAHRETTIN_KOCA

"BİLİM KURULUYLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ"

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği virüsüne ilişkin soru üzerine, “Yeni bir rahatsızlık alanı oluşturmamak gerektiği kanaatindeyim. Bugüne dek maymun çiçeğinde vaka bizde olmadı. Maymun çiçeği hastalığının bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum. Çünkü damlacık enfeksiyonu ile bulaşmadığını, yakın temasla bulaştığını biliyoruz. Bu konuda patavatsız bir rahatsızlık olmamalı. Bakanlığımız yakından takip etmekte” dedi.

qweqw

Maymun çiçeğinde çiçek aşısının etkin olup olmadığı sorusu üstüne Koca, “Çiçek aşısının yüzde 80-85 etkin olduğunu biliyoruz. Bu konuyla ilgili 1970 ’den beri geliştirilmiyor. ABD öncelikle almak üzere bazı ülkelerin canlı virüsü tahrip etmediğini görüyoruz. Biz de bu noktada Bilim Kurulu ile geliştirme için neler yapılır istişare halindeyiz. Dünyada canlı virüs aşısının yıkım edildiği dönem yaşanmışken gereği yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Sıhhat çalışanlarının özlük hakları konusunda da Koca, “Cumhurbaşkanımız müjdeyi 14 Mart günü vermişti. Sağlık çalışanları, ilk kez hekimler almak üzere 5 maddede özetledi. Sağlıkta kuvvet yasaları Meclisten geçti. Bugüne dek hiçbir meslek grubuna yapılmamış olan hukuki çalışma, hekimlere baskı katalog suçlara alındı. Cinayetle benzer oldu. Kayda Değer gelişme. Emeklilikle ilgili çalışılıyor, özlük hakları çalışması yapılıyor. Grup başkanvekili açıklamasıyla Meclis gündemine geleceğini söylemişti. Bu ay geleceğini düşünüyoruz. Meclisin iradesinde olduğunu maddeler halinde sıralamak isterim. Sıhhat çalışanlarımız, Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 maddenin gündeme girmesi ile sorunların çözülmesi ile devletin yapacağının bilinmesi lüzumlu. Biz sağlık çalışanı ve doktor olarak saygınlığı kaybetmemeliyiz” biçiminde konuştu.

Covid yoğun bakımlarında hasta olup olmadığı sorusuna Bakan Koca, “Yoğun bakımdaki hasta sayısı düştü. Çoğu ilimizde yoğun bakımın kapalı olduğunu söyleyelim” cevabını verdi.

(İHA-AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum