Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan 'tahıl' iddialarına yanıt! "Kesinlikle müsaade etmeyiz" haberi

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara'da karşılıklı basın toplantısı düzenledi.

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan 'tahıl' iddialarına yanıt! "Kesinlikle müsaade etmeyiz" haberi
23 Haziran 2022 - 12:11

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara'da karşılıklı basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu tahıl koridoru ile ilgili "İstanbul'da uzlaşma olursa bir denetleme merkezi kurulacak. Ukrayna kara sularının derhal dıştan bir güvenli bölge kurulacak" açıklamasında bulundu. İngiliz bakan Truss ise "Bu limanlardan tahıllar çıkartılmazsa önemli bir açlığa sebep olacak" dedi.

gfd

"İSTANBUL'DA ANLAŞMA OLURSA UKRAYNA KARA SULARININ DIŞINDA GÜVENLİ ALAN KURULACAK"

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan noktalar şu şekilde:

Tahıl koridoru konusunda yaptığımız incelemeler hakkında data verdik. Bu konuda Birleşik Krallık ile meslek birliğimizi sürdüreceğiz.
İstanbul'da uzlaşma olursa bir denetleme merkezi kurulacak. Ukrayna kara sularının anında açık havada bir tehlikesiz bölge kurulacak. Burada Ukrayna limanına gidecek gemilerin kontrolü yapılacak, bu Rusya'nın da talebi. Tarafların anlaşması gerekiyor. O yüzden BM'nin çabalarına ilaveten biz de çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha fazla Rusya üzerinde odaklandık. İstanbul'da teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tarihi hemen şimdi kesin değil, Rusya'dan olumlu yanıt bekliyoruz.

Moskova'ya bir askeri heyetimiz geldi. O görüşmenin yapıcı geçtiğini söyleyebilirim. İlgi duyan mevkidaşlarımıza da veri veriyoruz, Fransa, Almanya dışişleri bakanları ilk kez olmak üzere. Rusya'nın beklentileri de ortada. Gemilerin yanaşması, sigorta, bankacılık ile ilgili.

"TÜRKİYE OLARAK MÜSAADE ETMEYİZ"

Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, araştırıyoruz. Sonucunu da Ukrayna tarafına bilhassa her seferinde bildiriyoruz. Hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı takip ediliyor.

Gemilerin hareket limanlarının ve ürünlerin menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Biz Ukrayna'nın tahılının Rusya ya da diğer bir ülke kadar alınıp gayrimeşru şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kuşkusuz müsaade etmeyiz.

"CİDDİ BİR AÇLIĞA SEBEP OLACAK"

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ise Türkiye ve İngiltere'nin NATO'nun önde gelen ülkeleri olarak daha iyi ilişkileri olması gerektiğini düşündüklerini kaydererek Türkiye'nin bilhassa Ukrayna'da çok değerli şeyler yaptığını ve bunu bildiklerini söyledi.

Türkiye'nin Ukrayna konusundaki çabaları dolayısıyla Çavuşoğlu'na teşekkür eden Truss, Ukrayna'dan tahıl koridoru açılmasına ilişkin şunları kaydetti:

"Eğer buradaki sorun çözülmezse, bu limanlardan tahıllar çıkartılamazsa önemli bir açlığa sebep olacaktır. Bu konuda da yine uygulamaya dair kararlar alabileceğimizi düşünüyorum." (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum