Son dakika: Altın fiyatlarında 'müzakere' bekleyişi! - kars haber

Son dakika: Altın ve dolar fiyatlarında savaşın etkisi devam ediyor.

Son dakika: Altın fiyatlarında 'müzakere' bekleyişi! - kars haber
29 Mart 2022 - 12:56

Son dakika: Altın ve dolar fiyatlarında savaşın etkisi devam ediyor. Küresel piyasalarda, jeopolitik riskler, Asya'da büyüyen yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) olgu sayıları ve para politikalarına karşın endişeler devam etse de dün sert düşen petrol ve metal fiyatları pay piyasalarında fazla bir seyir izlenmesini sağladı.

Dünya genelinde birbiri ardına ortaya meydana çıkan gelişmeler pay, tahvil ve emtia piyasalarında hareketli günlerin yaşanmasına neden olsa da haftanın ilk işlem gününde yatırımcı fiyatlamalarında gerileyen petrol ve metal fiyatları nedeniyle iyimserliğin korunması dikkati çekti. Söz konusu gelişmede, Rusya ve Ukrayna görüşme heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kalması ile uzlaştırma umudunun sürmesi etkin oldu. öte yandan Çin'de çoğalan Kovid-19 vakaları karşı hükümetin sıfır hoşgörü politikası izleyerek kapanma tedbirini devreye alması, talebin düşeceği beklentileri ile petrol fiyatlarında savaş nedeniyle oluşan yukarı yönü olan baskıyı azalttı.

iStock-1288703928

ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin gücünü korumasıyla ülke merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadeleye yoğunlaşacağı ve daha kavgacı bir şekilde para politikalarında sıkılaşmaya gideceği beklentileri de artarken, bu durum tahvil piyasalarından çıkışları hızlandırdı.

BRENT PETROL FİYATI GERİLİYOR

Tüm bu gelişmelerle Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 8,4 düşüşle 106,7 dolara gerilemesinin peşinde bugün 108,2 dolar seviyelerinde dengelendi. Dolar/TL ise dün yüzde 0,1'lik düşüşle 14,8166'dan kapanmasının gerisinde bugün 14,8250 seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 16,32 seviyelerinden değerleniyor.

iStock-1220724113

GRAM ALTIN VE ONS ALTIN

Bir süredir 1900-1950 dolar aralığında sıkışan ons altın fiyatı haftaya düşüşle başlayarak 1916 dolar seviyesine kadar geri çekilmişti. Yeni güne 1920 dolardan başlayan ons altın şu sıralar yatay seyrini sürdürüyor. Dün ons altındaki düşüşü peşine düşüp takip eden gram altın fiyatı ise 914 liraya değin geri çekildi. Gram altın bu sabahleyin 916 liradan müşteri ile buluşuyor.

iStock-1372409070

Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının küresel bazda fiyatlamalar üstünde belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, senet ve emtia piyasalarındaki hareketlerin yatırımcı risk algısının şekillenmesi açısından önemini koruduğunu vurguladı.

Bugün ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını aktaran analistler, yurt içinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, bankanın genel komite toplantısında oluşturacağı konuşmanın peşine düşüp takip edileceğini söyledi.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum