SOL Parti Doğu Karadeniz Bölge Örgütleri'nden açıklanan yaş çay fiyatına tepki - kars haber

SOL Parti Doğu Karadeniz Alan Örgütleri, açıklanan yaş çay fiyatına tepki göstererek, "Yaşanan yüksek enflasyona bağlı pahalılıktan büyüyen girdi maliyetlerini karşılayacak bir vergi ve üreticinin korunduğu yaş çay alım uygulamaları ile ilgili talepleri yok sayıldı” aç

SOL Parti Doğu Karadeniz Bölge Örgütleri'nden açıklanan yaş çay fiyatına tepki - kars haber
14 Mayıs 2022 - 23:39

SOL Parti Doğu Karadeniz Alan Örgütleri, açıklanan yaş çay fiyatına tepki göstererek, "Yaşanan yüksek enflasyona bağlı pahalılıktan büyüyen girdi maliyetlerini karşılayacak bir vergi ve üreticinin korunduğu yaş çay alım uygulamaları ile ilgili talepleri yok sayıldı” açıklamasını yaptı.

AKTÜEL 14.05.2022 23:20 SOL Parti Doğu Karadeniz Bölge Örgütleri'nden açıklanan yaş çay fiyatına tepki

Dilan ŞAHİNBAŞ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Rize-Artvin Havalimanı açılışında yaş nehir fiyatını 6 lira 70 kuruş açıklamasa dere üreticileri karşı çıktı.

Yakında Olacak Olan akarsu sezonu ile birlikte gerçekleştirilen eylemlerle taleplerini kesintisiz dile getiren nehir üreticisi yaş nehir alım ücretini 10 TL beklerken Erdoğan bu ücreti 6 lira 70 Kuruş olarak açıkladı. SOL Parti Doğu Karadeniz Alan Örgütleri açıklanan yaş dere alım ücretine tepki göstererek, “İki yüz binden fazla çay üreticisinin ümitle beklediği 2020 yılı yaş dere taban fiyatı beklenenlerden ve ekonomik yaşamın gerçeklerinden uzaktan bir sayı” dedi.

Yaş akarsu alım ücretinin 6.70 artı 0.30 destekleme ile 7 TL olarak açıklandığı belirtilmiş açıklamada, “Yaşam pahalılığı ve yüksek enflasyonla yaşadığımız hesaplı kriz AKP ’nin fena yönetiminin bir sonucudur. Her sorunu çözmede bir bildikleri var gibi, her yeni söylemlerle ekonomik sorunları giderecekleri yerde, Rize deyişiyle sorunları gittikçe ‘hohol yumak ’ haline getirdiler” denildi.

“Her sene olduğu gibi bu sene da yeni yaş nehir hasat döneminde imalatçı fazla da büyük olmayan ama, yaşanan yüksek enflasyona bağlı pahalılıktan gelişen girdi maliyetlerini karşılayacak bir vergi ve üreticinin korunduğu yaş akarsu alım uygulamaları ile ilgili talepleri değil sayıldı” ifadeleri kullanılan açıklamada talepler yinelendi:

1. "Yaş nehir kota ve kontenjan kaldırılması,

2. Planlanan nehir kota ve kontenjanın (İkizdere ve Çamlıhemşin) ile yeni fabrikaların yapılıp kısa zamanda üretime sokulması,

3. Yaş akarsu mahsul fiyatının, önceki yılın fiyatları dikkate alınarak 1 ton yaş çay ile 1.5 ton gübre hesabı üzerinden 10 TL olmasını, açıklanan 7 TL ’nin bir kararname ile 10 TL ’ye çıkarılması,

4. Ürün desteğinin artırılması,

5. Özel sektörün, açıklanan yaş akarsu fiyatının aşağı mahsul almasının engellenmesi, yasaklanması,

6. Özel sektörün dere parası ödemeleri de ÇAYKUR ’un ödeme takvimine denk gelecek şekilde olması/yapılması,

7. ÇAYKUR ’un Varlık Fonu ’ndan çıkarılması,

8. Çay ithalatına müsade verilmemesi, yurda firari çay girişinin mutlaka önlenmesi."

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum