Şırnak 'taki ikinci Barkın vakası haberi

AKTÜEL 20.05.2022 07:16 HABER MERKEZİ Sakine Kültür ’ü katlettiğini itiraf eden ve Özel Harekât Ocakları Derneği İl Başkanı olan İbrahim Barkın ’ın soyismi bilinen.

Şırnak 'taki ikinci Barkın vakası haberi
20 Mayıs 2022 - 09:17

AKTÜEL 20.05.2022 07:16 Şırnak ’taki ikinci Barkın vakası

HABER MERKEZİ

Sakine Kültür ’ü katlettiğini itiraf eden ve Özel Harekât Ocakları Derneği İl Başkanı olan İbrahim Barkın ’ın soyismi bilinen. Ulusal Beka Harekâtı Derneği Şırnak İl Başkanı Halit Barkın ile akraba. Halit Barkın, bu dernek üzerinden 4 milyon lira üçkâğıt yapmaktan tutuklanmıştı.

cılık yapmaktan tutuklanmıştı. Cinayeti soğukkanlılıkla itiraf eden İbrahim Barkın ’ın Şırnak İl Başkanı olduğu Özel Harekat Ocakları nedir diye merak ettim. ‘Özel Harekât ’ sözünü duyunca bir an polis ya da asker olduğu düşünülüyor haliyle ama devamındaki ‘Ocaklar ve İl Başkanı ’ işin rengini değiştiriyor. Bir dernek olup olmadığı bile tartışmalı. Resmen var mı, o da bilinmiyor. İbrahim Barkın ’ın sosyal medyadaki paylaşımları var. Büyük bir duvar ilanı, amblemli vs. önünde biri. Diğeri masada arkasındaki duvarda Atatürk ’ün ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın fotoğrafı asılı.

Barkın ’ın bir öteki fotoğrafında üzerinde armalı bir tişört. Şırnak Valiliği İl Özel İdaresi ’nin arması. Barkın bu birime yan olarak çalışıyor. Statüsü bilinmiyor. Asker selam verdiği bu fotoğrafın aşağıda “Mehmetçiğe selam olsun” hashtagini eklemiş. Benzer fotoğrafın bir diğer paylaşımında ise şu mesaj var: “Kansızlara inat olsun, and olsun ki zerre nefret edilen şey değil, zerre geri adım atmak yok” Paylaştığı videoda ise “Bu asil milletin şerefli evlatları olarak devletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetleri ’mizin yanına edinmek iffet ve haysiyet borcumuzdur. Özel Harekât Ocakları Derneği olarak ilk kez şahsım İbrahim Barkın Şırnak il dernek üyelerimle beraber bu asil ve şerefli göreve talibiz” diyor.

Barkın ve dernek hakkında veri toplamaya çalıştım. Resmi bir hesap ya da site bulamadım. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ’e sordum. İmir, şu bilgileri paylaştı: “Özel Harekât Ocakları Derneği ’nin resmi bir statüsü var mı, yok mu bilmiyoruz. Oysa bu tarz yapılarda olanların daha çok kanunsuzluk, kara para temize çıkartma, devlet kurumlarında yasal olmayan yollarla kazanç elde etme gibi kanunsuz işler yaptığı bilinmekte. aynı zamanda çoğunun İl Özel İdaresi ’nde çalışıyor gibi göründüğü, karanlık işler yaptığı insanlar göre belirtilmekte. Bu yapıların çoğu ülkenin bekası üzerinden geliştirilen ulusal duygularla hareket ederek kendilerine, ticari, sosyal ve toplumsal bir alan oluşturuyorlar.” İmir, şu noktalara da uyarı çekti: “Özel Harekât Ocakları ’na aynı bölgede Osmanlı Ocakları var. Daha önce yeniden ismi yolsuzluk iddialarına karışan Halit Barkın Milli Beka Harekâtı Başkanıydı. 5 milyon lirayı bulan dolandırıcılık yapmıştı.”

PARAMİLİTER GÜÇLER

“Bunun yanı sıra üyelerinin silahlı oldukları da tekrar alan halkı kadar dillendirilmektedir. İktidar ile ilişkileri açıkça ortadadır. Daha fazla paramiliter çetelerden oluşan bu yapılar bölgede sürdürülen kirli savaş stratejisinin bir parçasıdır. “ “Barkın ’ın özel idareye ast gümrük sahasında çalıştığı doğrudur lakin nasıl bir statüde çalıştığı bilinmiyor” diyen Nuran İmir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Faillerin cezasız kalması sonucu, kadınların öldürme biçimleri daha cinayet bir ışık halkası dönüşüyor. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu her seferinde dile getiriyoruz. Bizler ayrıca parti olarak hem de bayan kurumları olarak Sakine ’nin davasının ardına kadar takipçisi olacağız.”

İÇİŞLERİ ’NE Mİ BAĞLI?

HDP ’nin 21 kadın milletvekili de konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun yanıtlaması istemiyle Meclis ’e soru önergesi sundu. “İbrahim Barkın ’ın il başkanı olduğu Özel Harekât Ocakları ’nın İçişleri Bakanlığı ’na bağlı olduğu iddiası içten mu? Özel Harekât Ocakları denilen inşa hangi yasal bağ ile İçişleri Bakanlığı ’na bağlıdır" soruları yöneltildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da, aynı konuda bir soru önergesi verdi. CHP ’li Bakan önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Özel Harekât ismi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Bakanlığınıza emrindeki polis ve jandarma teşkilatı bünyesinde sabit Özel Harekât Başkanlığı, Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Özel Harekât (JÖH) gibi özel ekiplerde silahlı millet görevi yapanlar için kullanılmaktadır. Bir sivil toplum kuruluşunun bu ismi kullanmasına müsade verilmesi; bu sivil toplum kuruluşunun silahlı zor/paramiliter yapılanma olduğu izlenimini vermekte, toplumda ise korkuya ve endişeye sebep olmaktadır.”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum