Şirket sekiz kiloluk siyanürü az buldu haberi

Erzincan İliç ’te siyanür sızıntısının yaşandığı Çöpler Altın Madeni ’nin faaliyeti durduruldu.

Şirket sekiz kiloluk siyanürü az buldu haberi
28 Haziran 2022 - 07:24

Erzincan İliç ’te siyanür sızıntısının yaşandığı Çöpler Altın Madeni ’nin faaliyeti durduruldu. Anagold Madencilik, Fırat Nehri ’ne 20 ton siyanür sızdığı iddialarını yalanlayarak yalnızca ‘8 kilocuk ’ olduğunu açıkladı.

AKTÜEL 28.06.2022 06:30 Şirket sekiz kiloluk siyanürü az buldu Çöpler Altın Madeni ’nde atık havuzu 197 futbol sahası büyüklüğünde. (Fotoğraf: Ferit Demir)

Aycan KARADAĞ

Siyanürlü madencilik yönteminin yarattığı tehlike, Erzincan ’ın İliç ilçesinde yaşanan çevre felaketinin arkasında tekrar ülke gündemine oturdu. Çöpler Altın Madeni ’nden Fırat Nehri ’ne siyanür sızdığının ortaya çıkmasının peşinde şirketin faaliyeti durduruldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı göre, Anagold Madencilik ’e en üst sınırdan 16 milyon TL ceza verilirken faaliyeti durduruldu. Bakanlık kadar yapılan açıklamada “Erzincan İliç ’te boru hatlarındaki arıza sebebiyle çevre kirliliğine niçin olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. İlave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Teftiş ekiplerince tespit edilene dek tesisin çalışmasına izin verilmeyecek” denildi.

SIZINTIYI DOĞRULADILAR

Fırat Nehri ve üzerindeki İliç Barajı ’na siyanür bulaştığını ise şirket doğruladı. Suçlamaların odağındaki Anagold Madencilik, “20 ton siyanür Fırat Nehri ’ne aktı” iddiasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, “Yalnızca 8 kilogram” dedi. Şirket açıklamasında, 12 senedir etkinlik gösteren altın madeninden 21 Haziran gecesi seyreltilmiş siyanür içeren bir döküntünün meydana geldiği ve döküntünün hızlı bir şekilde temizlenerek olayın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’na bildirildiğini bahis etti. Erzincan Valiliği geçen günlerde sızıntının nehre ulaşmadığını açıklama etse de Anagold Madenecilik ’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg ’dır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri ’ni etkilediği iddiaları iyice yanlıştır.”

BİR DAMLASI BİLE ÖLDÜRÜR

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası eski Başkanı Dr. Ali Uğurlu, siyanürün bir damlasının bile insanı öldürmeye yeteceğini vurguladı. Dr. Şanslı, şu açıklamalarda bulundu: “Fırat Havzasının kirlenmesi büyük bir çevre felaketine yol açar. Altın madenciliğinde sadece siyanür kullanılmıyor. Bunun yanı sıra ilk olarak sülfürik asit, sodyum hidroksit gibi onlarca kimyasal her yıl tonlarca kullanılıyor. 3-5 ton altın çıkarıldıktan sonradan çekip dışarı giden şirketlerin bu alanların ne olacağı konusundaki tavırları aynı deneyimleri yaşamış ülkelerin pratiklerinden anlaşılacağı üzere geriye kalan imha edilmiş ve kirlenmiş alanlardır. Deyim yerindeyse sömürge madenciliği anlayışıyla üretim yapan bu çokuluslu şirketler üretimlerini gerçekleştirmek için suları ve tarım arazilerini kirletmeyi, alan insanlarını yerinden etmeyi önemsemiyor. Maden yasası ile çokuluslu şirketlere bahşedilen imtiyazlarla ülkemizi az daha bir maden işletmesi sahasına dönüşmüştür. Ton başına 1-2 gram altının elde edilebilmesi için yüz binlerce ton toprağın siyanürle yıkanması barbar madenciliktir.”

İliç ’te Anagold Madencilik ’in sülfürik asit taşıyan takeri 2019 ’da devrilmişti.İliç ’te Anagold Madencilik ’in sülfürik asit içeren takeri 2019 ’da devrilmişti.

SOL Parti Şehir ve Ekoloji Çalışma grubu kadar yapılan açıklamada ise, “Harran ’dan Mezopotamya ’ya coğrafyaya hayat veren Fırat, binlerce medeniyetin kurulduğu bu havza Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki altın madeninde siyanür borusunun patlaması sebebi ile felaketi yaşıyor! Maden kapatılmalı, siyanürlü altın aramalar son bulmalıdır” denildi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası da bir açıklamaya yayımlayarak bu felaketin son olmayacağını kaydetti: “Kamu çıkarlarından uzak, kaynakları, doğayı, halkı ve insanı başlıca olmak yerine, yandaşı koruyan mevcut hatalı hesaplı politikalar devam ettiği sürece bu tür kazalarla karşılaşmaya devam edilecek. Bu denli güvenli olmayan kimyasalların sadece muhafaza edildikleri alanların yok, taşındıkları hatlarda da çevreye verebilecekleri zarar göz önünde bulundurulmalı, mümkün akış ve deşarjlara karşın gerekli tedbirler evvelden alınmalı.”

AFET İLK DEĞİL: TOPRAKTAN ZEHİR FIŞKIRACAK

İliç ’te Anagold Madencilik ’in yaşattığı facia ilk değil.

•2018 ve 2019 yıllarında sülfürik asit tankeri İliç ilçe merkezinden geçerken devrildi. Çevreye tonlarca asit yayıldı.

•Diğer illerde de benzer çevre felaketleri meydana geldi. Manisa Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi ’nde etkinlik belirten 3 fabrika Karaali Köyü ’nün tarımsal sulamada kullandıkları sulandırma kanalına siyanür ve sülfür atıklarını bıraktığı ortaya çıktı. Kanalın yakınında faaliyet belirten bir fabrikada 8 emekçi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

•Geçen sene Giresun ’a ast Şebinkarahisar ilçesinde Nesko Madencilik AŞ ’ye ait maden ocaklarında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı flotasyon tesislerindeki havuzlar patladı. Patlamayla birlikte tesisin çevresinde yer alan dereye karışan atıklar, derenin devamında yer alan Kılıçkaya Barajı ’na ulaşt. Benzer yerde 2018 ’de de sanki bir felaket yaşandı, 8 milyon balık öldü.

37 TESİSTE SİYANÜR VE SÜLFÜRİK KULLANILIYOR

AKP hükümeti, 19 yıldır ülkeyi rant ve talan politikalarıyla maden şirketlerine peşkeş çekiyor. Kazdağları ’ndan Munzur ’a, İznik ’cilt Murat Dağı ’na dek çoğu bölge maden şirketlerinin tehdidi altında. CHP Doğa Hakları ’nın araştırmasına göre ülkede 19 ’u işletme halinde olan 37 tane tesiste siyanür ya da sülfürik asit kullanılarak altın, bakır ve gümüş üretimi yapılıyor. Bunun yanı sıra, 27 tane proje zarfında siyanür veya sülfürik asit kullanılarak bakır ve gümüş madenleri üretiliyor. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ’nün (MAPEG) verilerine kadar, Türkiye ’de 700 ton altın, 1 milyon 786 bin ton bakır, 6 bin 62 ton gümüş rezervi bulunuyor.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum