Sıcaklıklar düşüyor mu? Meteoroloji bölge bölge açıklayarak uyardı! "Kar yağışı..." haberi

Türkiye'nin dört bir yanında sağanak yağışın beklediğiyle ilgili yapılan talimat ilgiyle peşine düşüp takip ediliyor.

Sıcaklıklar düşüyor mu? Meteoroloji bölge bölge açıklayarak uyardı! "Kar yağışı..." haberi
18 Mayıs 2022 - 19:52

Türkiye'nin dört bir yanında sağanak yağışın beklediğiyle ilgili yapılan talimat ilgiyle peşine düşüp takip ediliyor. Özellikle sıcaklıkların önümüzdeki günlerde düşmesiyle ilgili gelişmeler de araştırılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Başkanlığı Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, AA muhabirine, yurt genelinde, yarın ve hafta sonu hava sıcaklıklarına ilişkin veri verdi. Yağan, yurdun büyük bir kısmının yağışlı olacağını ve bu gece itibarıyla sıcaklıkların oldukça düşeceğini aktardı. İşte detaylar...

İŞTE ALAN ALAN SON ŞART

Yağan, yarın Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu hariç yurdun büyük bir kısmının yağışlı olacağını belirterek, "Bu geceden itibaren sıcaklıklar epeyce düşecek. Yarın İstanbul'da 18, Ankara'da 15 dereceleri göreceğiz. Adaleli yağışlarımız da var. Marmara'nın güneydoğusu, Bolu Dağı ve geçidi, Afyonkarahisar'ın yüksekleri ve orta ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde, Erciyes'te, Uludağ'da, yani yurdun 1000, 1500, 2 bin metre yüksekliklerde yarın fazla şiddetli olmayan bir kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışlarını özellikle bu gece 00.00'dan itibaren ve sabahtan saatlerinde bekliyoruz." diye konuştu.

thumbs_b_c_deccf24bf8e55b67734c4815a5508a95 (1)

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAHAR HAVASI YAŞAYACAĞIZ"

Hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin 4 ila 10 derece altında beklediklerini bildiren Yüksel Yağan, "Değişik kesimlerde 8 ile 12 dereceyi de bulacak. Soğuk hava perşembe ve cuma 2 gün etkisini gösterecek. En etkin olacağı gün ise perşembe olacak. Soğuk hava, kısmen cumartesi gününden sonra geçecek. Cumartesiden itibaren hava sıcaklıkları mevsim normallerine yaklaşacak. Pazar günü, İstanbul 24, Ankara 26 derecelere dek çıkacak. Pazartesi yeniden bir yağışlı sistem daha gelecek fakat mevsim normalleri civarına gelecek. Yani önümüzdeki hafta bir bahar havası yaşayacağız."

Yağan, yarın üç büyük şehrin hava sıcaklıklarına ilişkin de şunları söyledi:

"Yarın İstanbul'da hafif sağanak yağış göreceğiz. 12 minimum, 18 en yüksek sıcaklık olacak. Ankara'da da tekrar özellikle bu gece ve sabahleyin 09.00'a kadar bir hafif yağış göreceğiz. Ankara'da günün en düşük sıcaklığı 9, en yüksek sıcaklık 15 derece olacak. İzmir'de de yarın bir yağış geçişi mevcut. İzmir biraz daha sıcak, asgari 13, en yüksek 21 derece olacak."

valiiç

BAŞKENTİN YÜKSEK KESİMLERİNDE ZİRAİ DON UYARISI

Inceleme ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, başkentte yüksek kesimlerde, zirai faaliyetlerin sürdüğü yerlerde, bu gece sıcaklığının sıfır dereceye düşeceğini dile getirerek, "Kızılcahamam'nın, Çamlıdere'nin yükseklerinde böyle yaygın bir don hadisesi değil ama kısmen zirai faaliyetlerin olduğu yerlerde zirai don bekliyoruz. böylece zirai faaliyetlerle uğraşanların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor." uyarısında bulundu. (AA)

ANKARA VALİLİĞİNDEN UYARI

ÖTE TARAFTAN Ankara Valiliği dün yaptığı açıklamasında Çarşamba akşam saatlerinden Perşembe günü sabaha dek Ankara'nın yüksek kesimlerinde ve kuzey ilçelerinin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarıyla beraber buzlanma ve don olayı beklendiğini duyurmuştu. Açıklamada ani sıcaklık değişimleri ve zirai don riskine karşısında vatandaşların dikkatli olması yönünde uyarıda bulunulmuştu.

Zirai Don Uyarısı!https://t.co/XHdu7BaRq9 pic.twitter.com/rAULDKvMlZ

— T.C. Ankara Valiliği (@AnkaraValiligi) May 17, 2022


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum