SGK harekete geçti! Emekli maaşlarına kesinti uyarısı haberi

SGK'dan yurt dışarıda yaşayıp Türkiye'den emekli olanlara ücret kesintisi uyarısı geldi.

SGK harekete geçti! Emekli maaşlarına kesinti uyarısı haberi
25 Mayıs 2022 - 11:19

SGK'dan yurt dışarıda yaşayıp Türkiye'den emekli olanlara ücret kesintisi uyarısı geldi. SGK, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının, emekli aylığı ile ilgili durum değişikliklerini 1 ay içinde kuruma bildirmeleri gerektiğini, yurtdışında çalışmaya başlamasına rağmen bildirimde bulunmadığı belirlenen emeklilerin “kasıtlı ve kusurlu davranışta” bulunduğunun kabul edileceğini vurguladı.

emekli1

SAKINCALI DURUMLAR NELER?

SGK, emekli maaşlarıyla ilgili yazısında, aylık bağlanmasıyla ilgili sakıncalı durumları da sıraladı. Buna kadar şu durumlar, emekli aylığı alanlar için “kasıtlı ve kusurlu” davranış olarak kabul ediliyor:Kuruma verilen belgelerle gerçeğe tutarsız bildirimde bulunulması.

Durum değişikliklerinin bir ay içinde kuruma bildirilmemesi. Sahte veri ve belgelerle sağlık hizmetleri ve ödeneklerden yararlanılması, kazanç veya aylık bağlatılması.Sahte hizmetle sağlık hizmetleri ve aylık bağlatılması.Boşanma nedeniyle kazanç ya da aylık bağlandıktan daha sonra boşandığı eşiyle doğrusu birlikte yaşanması.Gelir ve aylıklarının kesilmesi gerektiği halde bu durumun gizlenmesi veya bildirilmemesi.Sigortalılar ile kazanç veya aylık alanlara yapılan ödemelerden, hak sahipliği sona ermesine tahsilat yapılması.

6 AYDAN ARTI YAŞAMA KRİTERİ

ÖTE YANDAN Türkiye'den emekli olan gurbetçi sayısı 713 bini geçti. Sosyal Emniyet Kurumu, yurtdışındaki sürelerini borçlanarak Türkiye'den emekli olan gurbetçilerin tanıdık olmayan ülkede 6 aydan fazla yaşamaları durumunda çalışmadıklarını ve sosyal destek almadıklarını belgelemeleri uyarısında bulundu.
Kurum, denetim belgesini üç ay içinde göndermeyenlerin aylıklarını ise bildirim yapmaksızın durdurabiliyor. SGK, yurtdışı sürelerini borçlanıp aylık bağlananlara karşın duyuru yayınladı.Kurum, gerekli görülen vakit ve hallerde yurtdışında geçen süreleri borçlanıp malullük, ihtiyarlık, emekli aylığı bağlananların aylık alma şartlarının devam edip etmediğini araştırabiliyor.

emekli-maas

HER YIL KAYITLAR ALINIYOR

Altı aylık sürenin aşılması halinde zorunlu belgelerin 3 ay içinde SGK'ya verilmesi gerekiyor. Belgeleri süresinde vermeyenlerin aylıkları kesilecek.
Ödenmekte olan aylıklar, ilgililerin yurtdışında tanıdık olmayan ülke mevzuatına ast çalışması, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alması halinde kesiliyor. Kurum, her yıl Güvenlik Genel Müdürlüğü'nden kayıtları alarak altı aydan daha uzun zaman yurtdışında bulanan aylık sahiplerini belirliyor.Yoklama belgelerinin kaydedileceği programı da mart sonu itibarıyla işletime açtı. Aylık sahiplerinden yurt ışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta veya sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri üç ay içinde kuruma göndermelerini isteyebiliyor.

BİLDİRİM YAPILMADAN DURDURULABİLİR

İstenen belgeleri üç ay içinde göndermeyenlerin aylıklarını ise bildirim yapmaksızın durduruluyor. Kurum'dan yapılan açıklamada, "Altı aydan fazla yurtdışında bulunan aylık sahiplerinin;ödenmekte olan aylıklarının durdurulması yönünde bir işlemle karşılaşmamaları için denetim belgesini yurt haricen bulundukları 6 aydan sonraki üç ay içerisinde aylığı bağlamış olan sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal emniyet merkezine göndermeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekiyor" denildi.Almanya, Belçika öncelikle elde etmek üzere yurtdışından gelen emeklilik başvuruları son yıllarda yaklaşık olarak patladı. Sosyal Emniyet Kurumu'na emeklilik için başvuran gurbetçi sayısı 800 bine yaklaştı. Emekli olanların sayısı 600 bini geçti. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları borçlanarak emekliliğe hak kazanabiliyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum