Sebze meyve fiyatları için beklenen haber geldi! Yarı yarıya düşecek haberi

Meyve ve sebze fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüksek rakamlar havaların ısınmasıyla yerini düşüşe bıraktı.

Sebze meyve fiyatları için beklenen haber geldi! Yarı yarıya düşecek haberi
23 Mayıs 2022 - 13:34

Meyve ve sebze fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüksek rakamlar havaların ısınmasıyla yerini düşüşe bıraktı. Bereketli tarım ovalarıyla Türkiye ’nin en erkenci sebze ve meyvelerinin hasat edildiği Adana ’da ilk önce soğan, patates, salatalık ve nektarin almak üzere birçok üründe hasat başladı. Hasat ile birlikte fiyatlarda düştü. Yaklaşık 3 hafta önce kilogram fiyatı 10 liradan salatalık şimdilerde Adana Vedat Dalokay Hal Kompleksi ’nde 1 liradan, 15 liraya satılan patates 6 liradan, 5 liraya satılan soğan ise tazesi 3 lira, geçen sezonki ise 1 buçuk liradan satılıyor.

Hem halde şeftali 20, nektarin 20, erik 15, portakal 4 ve muz 18 liradan satılıyor.

4c5db1cb-698a-44df-bd3b-6cd258327cc3

“FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK”

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, yaptığı açıklamada, fiyatların 2 hafta içerisinde sözde yarıya düşeceğini müjdeledi. Doğan, hasatların başlamasıyla birlikte vatandaşların rahat bir nefes alacağını belirterek, “Önümüzdeki dönemlerde fiyatlar düşecektir. Şuanda taze patates 8 liradan eski patates ise 5-6 lira arasında satılıyor. Eski soğan 1 buçuk liradan taze soğan ise 3 buçuk liraya satılıyor. Önümüzdeki günlerde onun da fiyatı düşecektir. Hasat yeni yeni başladığından nedeniyle fiyatlar daha da düşecek” diye konuştu.
Antalya ’daki seralarda hasat edilen karpuzun kilogram fiyatının 8 liradan 3 liraya düştüğünü aktaran Mahsun Doğan, “Adana karpuzunun da hasadı önümüzdeki günlerde başlayacak ve fiyat daha da düşecektir. 8-9 liradan satılan salatalık şuanda 1 liraya alıcısı yok” dedi.

e9c4c420-0c43-439e-b8d4-2849a470a3df

"MARULU 1 LİRADAN SATAMIYORUZ"

Keza Başkan Mahsun Doğan, marketlerde tanesine 10 liradan satılan marulu halde 1 liraya satamadıklarını da söyledi. Hem Doğan, denetimlerin sıkılaşması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer yoklama olursa vatandaşlar daha ucuza sebze ve meyve tüketebilirler. Özellikle Adana ve çevresinde hasatlar yeni başladı. 2 hafta içerisinde fiyatlar benzeri yarıya düşecek. Şuan 8 liradan satılan domates 2 hafta sonra 4 liraya düşecek. Oysa teftiş yapılmazsa fiyatlar etiketlere yansımaz. Bizim burada fiyatlar düşüyor lakin mahalle pazarları ve marketlerde fiyatlar değişmiyor. Yoklama artarsa vatandaşımız basmakalıp ucuza sebze ve meyve gıda” ifadelerini kullandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum